Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

NASZE KSIĄŻKI DLA DZIECI

NASZE KSIĄŻKI DLA DZIECI

Coś na pamiątkę? Zakładkę, breloczek, torbę z nadrukiem, notesik, magnesik…? A może książkę? Podczas wizyty w muzeum chętnie zaglądamy do muzealnych sklepików, szukamy pamiątek z wizerunkami ulubionych dzieł sztuki, drobiazgów, które utrwalą miłe wspomnienia i upominków dla najbliższych.
Nie od dziś wiadomo jednak, że specjalistkami do przechowywania wspomnień są właśnie książki i to po nie najchętniej sięgamy chcąc zrobić prezent przyjacielowi, sobie lub dziecku.

Z przyjemnością informujemy, że wśród licznych pozycji wydawniczych Muzeum Narodowego w Krakowie znajdują się również książki dla dzieci. Ciekawe, mądre i pięknie ilustrowane.


Jagoda Gumińska-Oleksy


“Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”

O czym bzyczały muchy, gdy chciały pomóc parze zakochanych? Czego szukał w lustrze pewien samotny chłopiec? Czy w noc świętojańską także buty mogą przynosić szczęście?

Odpowiedzi na te ważne pytania odnaleźć można w… muzeum. Okazuje się bowiem, że przedmioty ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw mogą posiadać czarodziejską moc i mają nam do powiedzenia szereg zaskakujących historii. Przy okazji baśnie pomagają zrozumieć ważne z punktu widzenia dziecka i jego dorosłego opiekuna, kwestie. Mówią między innymi o potrzebie posiadania przyjaciela, o marzeniach, które się spełniają, choć czasem trudno to zauważyć, o umiejętności docenienia swojej roli i miejsca w świecie.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie i odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. W jej głowie narodził się pomysł stworzenia cyklu „Latający dywan. Opowieści przedmiotów”. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują. Niezmiennie ma też nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.Paulina Wyrt - absolwentka Wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie pracuje na tymże wydziale. Na co dzień oprócz realizacji filmów animowanych zajmuje się ilustracją, głównie książkową dla dzieci i dorosłych.


Katarzyna Maziarz

“Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”

Dlaczego „Trochębajki” są bajkami, ale tylko trochę? Ile jest w nich prawdy i kto je opowiada? Jaką rolę w tych historiach odgrywa pewien ceniony kolekcjoner, zarozumiały piec z bronowickiej chaty i nieco wysłużony surdut? Zapraszamy do poznania opowieści  o małym Stasiu - chłopcu, który lubił rysować lub dorosłym, słynnym krakowskim artyście, Stanisławie Wyspiańskim.

Książka uhonorowana Nagrodą Żółtej Ciżemki.

Katarzyna Maziarz - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, oligofrenopedagog, edukator muzealny. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, tworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci. Wierzy, że w każdej bajce jest trochę prawdy.Małgorzata Zając - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ilustrator i grafik. Wyobraźnia odgrywa najważniejszą rolę w jej twórczości. Do swoich ilustracji wykorzystuje różnorodne techniki, aby jak najlepiej przedstawić daną opowieść. W jej głowie zamieszkują wszelkiego rodzaju stworzenia, wyimaginowani przyjaciele i niesamowite światy. A malarski świat wyobraźni Stanisława Wyspiańskiego, pełen roślin i duchów, jest jej szczególnie bliski.
Książka zdobyła nagrodę "Żółtej Ciżemki".


Równocześnie informujemy, że w ramach oferty edukacyjnej dla przedszkoli i szkół można zamówić warsztaty prowadzone przez autorki książek.

Muzeum w domu: Czytanki

Muzeum w domu: Czytanki

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję