{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Zofia Weiss, „Krakowski Petit Trianon”

Wojciech Weiss, Wnętrze domu artysty, 1934, olej na płótnie; 51.0 x 64.5, wł. pryw. zgoda właściciela, prawa autorskie wygasły

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Zofia Weiss, „Krakowski Petit Trianon”

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
24.01.2023
wtorek
18:00
wstęp wolny

Z latami dzieciństwa — mówi prowadząca — kojarzy mi się książka Władysława Bodnickiego „Muzy na Krupniczej” temat niezwykły i bez precedensu. Przy jednej ulicy na przełomie XIX i XX wieku rozbłysło na raz tak wiele gwiazd, założyli tu swoje pracownie lub zamieszkali najwybitniejsi artyści tamtego czasu a równocześnie największe nazwiska sztuki polskiej.

Dom Józefa Mehoffera i Dom Wojciecha Weissa dzieli zaledwie kilka numerów, Mehoffer zamieszkał pod 26 a Weiss pod 31, po przeciwnej stronie ulicy, zaraz przy późniejszym Teatrze Groteska. Wojciech Weiss zamawia projekt swojego domu wzorowanego na architekturze Petit Trianon z Wersalu, u jednego z najwybitniejszych architektów krakowskich tego czasu – Franciszka Mączyńskiego, który równocześnie jest jego kolegą. Na Krupniczą wprowadza się równo 100 lat temu w 1923 roku wraz z żoną malarką Aneri Ireną Weissową i malutka córeczką Anną – później lekarką współtworzącą podstawy polskiej alergologii. Syn Stanisław (ojciec prowadzącej) urodził się w 1927 roku i zapisał się w historii Politechniki Krakowskiej jako jej wybitny profesor.

O rodzinie, o swoim dzieciństwie w domu pełnym sztuki, o babci Aneri – którą pamięta i o dziadku Wojciechu, którego nigdy nie poznała, opowie wnuczka artystów, której te Muzy z Krupniczej przez całe życie towarzyszą. Co zaś łączyło Weissa i Mehoffera, czy stosunki dobrosąsiedzkie, czy przyjaźń, czy poprawne relacje między profesorami Akademii, czy w końcu kobiece spotkania Mehofferowej i Weissowej – nad tym zastanowimy się wspólnie z gospodarzami Domu Mehoffera.

Prowadzenie:

Zofia Weiss – historyk sztuki, krytyk i kurator,  fundatorka i prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i Zofia Weiss Gallery, pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie w oddziale Sukiennice. Zajmuje się sztuką polską i europejską XIX/XX w. oraz jej refleksami w sztuce najnowszej. Współpracuje z muzeami oraz instytucjami naukowymi w Polsce i na świecie, jest autorką kilkudziesięciu publikacji. Kuratorka wystawy monograficznej Wojciecha Weissa "De Trots van Polen" w Gemeentemuseum den Haag w Holandii w 2016. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020, nagrodzona odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej w 2018.

Słowa kluczowe: wykład

Wydarzenie z cyklu