{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zofia Gołubiew „Krakowianką Roku 2007”

Zofia Gołubiew „Krakowianką Roku 2007”

20.03.2008
czwartek

Zofia Gołubiew „Krakowianką Roku 2007”

W czwartek 20 marca 2008 roku w Domu Polonii odbyło się uroczyste spotkanie z okazji przyznania Zofii Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, honorowego tytułu „Krakowianka Roku 2007” przez Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International.

W uzasadnieniu wyróżnienia Kapituła Tytułu napisała: „Pani Dyrektor otrzymuje ten zaszczytny tytuł za odwagę i konsekwencję w kształtowaniu nowoczesnego wizerunku Muzeum Narodowego w Krakowie”.

Honorowy tytuł „Krakowianka Roku” przyznawany jest przez Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International od 10 lat. Wyróżnienie trafia do rąk kobiet znanych, cenionych i lubianych, które wyróżniły się jako autorki różnorodnych dokonań na rzecz Krakowa i regionu. Laureatkami tytułu są: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, dr Maria Kopczyńska-Kowalczykowa, prof. Maria Nowakowska, red. Maria Ziemianin, Alina Perzanowska, Maria Rostworowska, Grażyna Leja, prof. Maria Agata Olech.

Światowa Organizacja Soroptimist International liczy około 91 tys. członkiń w 125 krajach i jest organizacją skupiającą kobiety aktywne zawodowo, a jej cel stanowi popieranie praw człowieka i umacnianie praw kobiet. Organizacja powstała w Kalifornii w 1921 roku – nazwa wywodzi się z łacińskich słów soror i optima (dosłownie: „siostra doskonała”). Należy do grupy organizacji pozarządowych Non-Govermental Organisations i ma swoje przedstawicielstwo przy ONZ, a taże przy UNESCO, UNICEF i innych; jest organizacją neutralną politycznie.


Unia Klubów Polskich Soroptimist International zrzesza obecnie 12 klubów. Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International został założony w 1996 roku przez Ewę Nowicką, która zaprosiła do niego wybitne krakowianki reprezentujące różne zawody. Działania Klubu skupiają się głównie wokół pozyskiwania funduszy na cele charytatywne, szczególnie na wspieranie inicjatyw na rzecz młodych ludzi dotkniętych autyzmem.