WYKŁAD ODWOŁANY: Czy warto szukać "praw mózgu wzrokowego"?
"Sztuka, nie reprezentuje świata widzialnego, ale unaocznia jego cechy, ujawnia więc prawa widzenia" – wypowiedź Paula Klee wprowadza nas do ostatniego wykładów z cyklu, poświęconego tym razem badaniom neuroestetyki.
Na podstawie badań neurobiologicznych neuroestetyka próbuje wyróżnić określone obszary mózgu odpowiedzialne za percepcję sztuki, a dzieła niektórych artystów próbuje interpretować jako przykłady badań nad percepcją za pomocą specyficznej metodologii. W ujęciu tym sztuka ujmowana jest również jako jeden ze sposobów adaptacji mózgu do rzeczywistości. Celem wykładu jest zarysowanie podejścia oraz postawienie pytań o jego zalety i ograniczenia.
Prowadzenie - dr Magdalena Kunińska – historyk sztuki, pracuje w Zakładzie Dziejów Myśli o Sztuce i Metodologii Historii Sztuki Instytutu Historii Sztuki UJ
Cykl wykładów "Ubieranie w słowa. Sztuka a estetyka" poświęcony jest klasycznym problemom estetyki, ale również jej stosunkowi wobec nowych mediów oraz wynikającym z postępów w badaniach nad ludzkim mózgiem próbom uchwycenia zjawisk estetycznych jako praw pracy neuronów.
ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU