Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

"Zielniki Orzeszkowej" - warsztaty tworzenia zielników

fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK

"Zielniki Orzeszkowej" - warsztaty tworzenia zielników

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
11-12.08.2018
sobota-niedziela
bilety
Warsztaty z tworzenia kompozycji z zasuszonych roślin w oparciu o artystyczno-botaniczne dzieła Elizy Orzeszkowej. Warsztaty odbywać się będą w sobotę (grupa 1) oraz w niedzielę (grupa 2) od godz. 11:00.
Niewiele osób wie, że Eliza Orzeszkowa oprócz pisania pasjonowała się "botanizowaniem" czyli poznawaniem, zbieraniem i zasuszaniem roślin. Zamiłowanie to odkryła w roku 1886 podczas pisania książki "Nad Niemnem", w której zaplanowała zamieścić obszerne i szczegółowe opisy przyrody. Zebrane i zasuszone rośliny umieszczała w zielnikach oraz tworzyła z nich dekoracje w postać misternych kompozycji, którymi ozdabiała papeterie, stoliki do kawy, abażury, zakładki do książek, obrazy i przepiękne albumy o kartach wyklejonych jedwabnymi atłasami. Do naszych czasów zachowało się kilka botaniczno-artystycznych dzieł Elizy Orzeszkowej i listy, w których opisała proces twórczy. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli rzadką okazję poznać tajniki warsztatu Orzeszkowej i wykonać własne kompozycje z zasuszonych roślin na wzór tych stworzonych przez wybitną pisarkę w albumach florystycznych.

Prowadzenie: Sylwia Popławska - Konserwator dzieł sztuki na podłożu papierowym. Ukończyła studia o specjalności: konserwacja i restauracja książek, grafiki i skóry, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach pracy magisterskiej przeprowadziła konserwację artystycznego zielnika autorstwa Elizy Orzeszkowej, przechowywanego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Od roku 2015 zatrudniona jest na stanowisku asystenta na macierzystej uczelni w Katedrze Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki, asystenta technicznego przy realizacji projektu badawczego finansowanego przez NCN i od roku 2016 na stanowisku bibliotekarza w Bibliotece wydziałowej.
Laureatka nagrody w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa. Uczestniczka wystawy "Coming out" - Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie 2014.
Autorka i współautorka kilku artykułów naukowych. Autorka i współautorka wielu realizacji konserwatorskich. W roku 2018 realizuje stypendium artystyczne m. st. Warszawy poświęcone ochronie zabytkowych książek przechowywanych w małych warszawskich bibliotekach mieszczących się w szkołach z tradycjami.

wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Uczestnicy otrzymają:
- zasuszone rośliny (różne formy i kolory do wyboru)
- pocięte i oklejone atłasami bawełnianymi tekturki na podłoża i sklejenie z passé-partout.
- szare bądź białe papiery na stoły
- klej

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję