Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zaklinanie burzy. O 'Dzienniku" Gombrowicza

Zaklinanie burzy. O 'Dzienniku" Gombrowicza

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
11.01.2017
środa
18:00
wstęp wolny
W opinii wielu krytyków "Dzienniki" Gombrowicza stanowią ukoronowanie jego twórczości, bo dokonuje się w nich zaskakujący stop egzystencji i literatury.
By przyjrzeć się jego nowatorskiemu pomysłowi na dziennik, sięgniemy po fragment z Mar del Plata, w którym opisywał własne próby uciszania rozpętanej, atlantyckiej burzy. Czy w tamtą wigilijną noc oszalał, czy chciał jedynie zrobić wariata z czytelnika? Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi.

Prowadzenie: Łukasz Tischner - doktor habilitowany nauk humanistycznych, literaturoznawca, publicysta. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się związkami literatury z filozofią i religią. Autor książek:"Sekrety manichejskich trucizn. Miłosz wobec zła" (Znak, 2001), "Miłosz w krainie odczarowanej" (słowo/obraz terytoria, 2011) oraz "Gombrowicza milczenie o Bogu" (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2013).