Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wzięli nas na języki!

Wzięli nas na języki!

08.01.2011
sobota

Wzięli nas na języki!

To był naprawdę dobry rok! Mimo zamknięcia Muzeum Książąt Czartoryskich i wyjazdu „Damy z gronostajem”, odnotowaliśmy w oddziałach naszego Muzeum aż 430 tys. wizyt.
Największą ciekawością widzów cieszyła się wystawa „Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900”. Zobaczyło ją ponad 24 tysiące 300 widzów!
A ile razy media wzięły nas na języki? Któż by to zliczył. Tylko w samych ubiegłorocznych podsumowaniach niemal wszędzie pojawiało się Muzeum Narodowe w Krakowie.

Piotr Sarzyński w rankingu „Polityki” na 3 miejscu wymienił „Nowe przestrzenie wystawiennicze w Krakowie. Czyli powrót odnowionych i na nowo zaaranżowanych Sukiennic”, a na 8 miejscu – ulokował nasz program wystaw, który „nie ma sobie równych w kraju”.

„Rzeczpospolita” piórem Moniki Małkowskiej wymieniła spośród wystaw monograficznych na pierwszym miejscu „Tak jest. Marcin Maciejowski”, a na drugim – „Powrót Jurry’ego” w Gmachu Głównym MNK i w Galerii Zderzak.

W internetowym piśmie „Obieg.pl” Piotr Kosiewski uznał wystawę prac Maciejowskiego za jedną z dwóch najważniejszych retrospektyw w tym roku (obok wystawy prac Katarzyny Kozyry w Zachęcie).Tam też Katarzyna Bojarska zwróciła uwagę na pierwszy pokaz Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym czyli w Galerii „Broń i Brawa w Polsce” w Gmachu Głównym MNK. Jej zdaniem wystawa dowiodła, że „nie tylko praktyki artystyczne ale i kuratorskie mogą być boleśnie krytyczne…”.

„Dziennik Polski”, zgodnymi głosami pięciu specjalistów – historyka sztuki prof. Tomasza Gryglewicza, krytyków: Agnieszki Sabor, Jolanty Anteckiej i Łukasza Gazura oraz artysty prof. Stanisława Tabisza – okrzyknęło „bezapelacyjnie” najważniejszym wydarzeniem roku wystawę Magdaleny Abakanowicz. Zaraz za nią znalazł się świetny pokaz prac Marcina Maciejowskiego. To „dowód jak udany był rok w ministerialnej placówce. Zresztą galeryjnym hitem roku został „Powrót Jurryego”, wystawa pokazywana częściowo w naszym Muzeum. Małgorzata i. Niemczyńska i Joanna Targoń stwierdziły w „Gazecie Wyborczej. Kraków ”, że najbardziej spektakularnymi wydarzeniami ubiegłego roku były otwarcia i doceniły umiejętne połączenie „dawnego” z „nowym” w odrestaurowanej i na nowo zaaranżowanej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję