Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wyspiański wychodzi na pole

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Wyspiański wychodzi na pole

Majówka z MNK rozpocznie się pod hasłem "Stanisław Wyspiański wychodzi na pole". W sobotę, 29 kwietnia, zapraszamy do wzięcia udziału w licznych plenerowych akcjach inspirowanych postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego.

Będzie to okazja, aby plac między Gmachem Głównym MNK a nową siedzibą Muzeum - budynkiem dawnego hotelu Cracovia zamienił się w kwietną łąkę – wyłącznie z Waszą pomocą! Poza tym w programie: akcja szablonowania ulic Krakowa, spacery muzealne szlakiem Wyspiańskiego, rozpoczęcie rodzinnego konkursu na zielnik, a na koniec spektakl w Gmachu Głównym MNK, przygotowany przez Teatr im. J. Słowackiego.


Program wydarzeń towarzyszących inauguracji Roku Wyspiańskiego w Krakowie:

Sobota, 29 kwietnia 2017

 • godz. 10:00-13:00 – Rodzinna akcja sadzenia roślin Wyspiańskiego
  plac przed Gmachem Głównym MNK, al. 3 Maja 1
  Prowadzenie: edukatorzy muzealni oraz ogrodnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.

  Zmieńmy plac w zieloną łąkę!
  Zapraszamy do udziału w akcji wspólnego sadzenia roślin i ziół znanych z dzieł Wyspiańskiego. Zainspirowaliśmy się twórczością artysty, który czerpał ze świata natury szkicując rośliny napotkane w czasie wędrówek w podkrakowskich wsiach, czy projektując wystrój wnętrza kościoła franciszkanów. Z Waszą pomocą chcemy zmienić plac przed główną siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie.

  Wspólnie z pracownikami z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie będziemy poznawać tajniki sztuki ogrodniczej w praktyce. Sadzenie odbędzie w miłym, kolorowym otoczeniu drzew owocowych, które staną przed gmachem, i kwiatów łąkowych. Dowiemy się nie tylko, które gatunki roślin zachwycały Wyspiańskiego, ale również w jaki sposób rośliny oraz zioła sadzić i o nie dbać.

  WAŻNE INFORMACJE:

  – zapraszamy dzieci i dorosłych, osoby indywidualne i małe grupy przez cały czas trwania akcji (od godz. 10:00 do 13:00).
  – zajęcia otwarte, nie obowiązuje rezerwacja, jednak liczba miejsc jest ograniczona
  – wstęp wolny
  – start: Gmach Główny MNK (al. 3 Maja 1)

 • godz. 11:00-14:00 – Wędrowny warsztat szablonowy
  rozpoczęcie: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, trasa: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Słowackiego.

  Zapraszamy do plenerowej akcji na ulicach Krakowa, aby wspólnie z artystkami stworzyć "malowany szlak Wyspiańskiego". Nasz kolorowy, wędrowny warsztat szablonowy wyruszy spod Domu Józefa Mehoffera i będzie się przemieszczał ulicą Krupniczą, a następnie skręci w lewo, w Planty, aby zatrzymać się obok Teatru Słowackiego. Zapraszamy, abyście dołączyli do nas w dowolnym momencie, zakasali rękawy i odbili na chodniku albo alejce parkowej szablon inspirowany twórczością Wyspiańskiego. Po drodze miniemy kilka punktów związanych z artystą, o których uczestnicy akcji dowiedzą się więcej dzięki obecności edukatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

  Prowadzenie: 
  – Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.

  – Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

  WAŻNE INFORMACJE:

  – do akcji może włączyć się każdy przez cały czas jej trwania (od godz. 11:00 do 14:00). szukając nas na trasie: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Słowackiego.
  – warsztaty otwarte, nie obowiązuje rezerwacja.
  – wstęp wolny

   
 • Spacery muzealne po Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Inauguracja Szlaku Wyspiańskiego w Krakowie

   – godz. 11:00 – 13:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Anna Warzecha

  godz. 13:00 – 15:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Mateusz Chramiec.

  godz. 15:00 – 17:00 – Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem, prowadzenie: Joanna Świtała.

  WAŻNE INFORMACJE:
  – Udział bezpłatny.
  – Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tel. 12 433 57 44 (w dni powszednie, w godz. 9:00 – 16:00) lub rezerwacja@mnk.pl 
  – Liczba uczestników spaceru ograniczona.
  – Na zakończenie każdego spaceru uczestnicy zostaną zaproszeni do zwiedzenia Domu Rzemiosł Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
   
 • godz. 16:00-18:00 – "Wesele" w reż. Andrzeja Wajdy; Kino Kijów, Sala Studio; wstęp bezpłatny; ilość miejsc ograniczona
 • godz. 20:00 – Spektakl teatralny "Wyspiański wyzwala. Maski", organizowany przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.
  Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1. Wstęp wolny.

  Całość wydarzenia rozpocznie się wokół pomnika Wyspiańskiego, przed Gmachem Głównym Muzeum. Tam toczyć się będzie akcja happeningowa zapraszająca, wprowadzająca i nakierowująca widzów na postać Wyspiańskiego i otwierająca możliwości różnych interpretacji jego dzieł. Tam również Bartosz Szydłowski odczyta swój manifest na temat dzisiejszej potrzeby czytania, słuchania i twórczego dialogu z twórczością Wyspiańskiego. Następnie widzowie zostaną zaproszeni do Gmachu Głównego, gdzie odbędzie się spektakl-koncert na podstawie dialogu Konrada z Maskami z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Będzie to wariacja na temat polskości, wolności i samoistności. Twórcy będą poszukiwać w Wyspiańskim momentów granicznych, gdzie "wyczerpuje się jego myśl", a na jej miejsce musi nieuchronnie pojawić się inna, nowa, często bełkotliwa, zradykalizowana, bluźniercza. Szukanie wersji alternatywnych jest podstawą tego projektu. Szukanie w sobie, między ludźmi (aktorami, widzami), a także na styku słowa i muzyki. To spektakl, w którymi aktorzy i muzycy grają pomiędzy, wokół widowni, tworząc z zebranej publiczności świadków, ale i uczestników wspólnego poszukiwania nowych dróg. Istotnym elementem spektaklu będzie występ wybitnego śpiewaka, instrumentalisty i kompozytora – Adama Struga.
  Wstęp wolny

  reżyseria - Małgorzata Warsicka; kompozytor - Karol Nepelski; scenografia, światła, projekcje - Marcin Chlanda; inspicjent- Anna Wójcicka; obsada: Agnieszka Judycka, Lena Schimscheiner (gościnnie), Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Augustynowicz, Daniel Malchar, Rafał Szumera; gość specjalny: Adam Strug; lirnik: Hipolit Woźniak; orkiestra pod dyrekcją Macieja Koczura


UWAGA! 29 kwietnia rozpocznie się nasz rodzinny konkurs na zielnik! - Szczegółowe informacje w linku >>

Współpraca

Rok Wyspiańskiego

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję