Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Niecierpliwość Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański, Autoportet, 1903, pastel, wł. MNK

Niecierpliwość Wyspiańskiego

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
12.12.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Wyspiański rósł w otoczeniu narodowych symboli, patriotycznych obrzędów i powierzchownie czytanej literatury romantycznej. Równocześnie jednak doświadczenia dnia codziennego negowały tę wzniosłą obrzędowość, coraz bardziej oddalającą się od realnych potrzeb.
Jak wszyscy mieszkańcy Galicji był obywatelem Austro-Węgier, poddanym obcej administracji i interesom obcego państwa. Musiał odbyć kilkumiesięczną służbę w austriackim wojsku. Z pewnością zdawał sobie sprawę, że w każdym konflikcie zbrojnym Polacy walczą na obcych frontach i giną w obronie cudzych interesów. Przez lata patrzył na wojsko austriackie stacjonujące na Wawelu, aż doczekał się chwili, kiedy żołnierze opuścili zamek, który trzeba było wyremontować i zagospodarować. Podróżując po Europie poznał inny świat. Podczas krótkiego pobytu w Warszawie zetknął się z brutalnością politycznego zniewolenia i widział, jak różnie kształtuje się rzeczywistość każdego z zaborów, stanął więc przed powtarzanym przez stulecia pytaniem – czym jest porozrywana wspólnota narodowa, co tworzy tożsamość porozrywanego społeczeństwa. Z gorączkową niecierpliwością pokazywał widzom swojego teatru, jak zapatrzenie w przeszłość może ciężkim bezwładem przytłaczać najważniejsze sprawy dnia dzisiejszego i pytał, czym naprawdę jest niewola i jak, niezależnie od okoliczności, zachować osobistą wolność. 

Prowadzenie: prof. Maria Prussak - znawczyni literatury romantyzmu i modernizmu ze szczególnym uwzględnieniem twórczości teatralnej Adama Mickiewicza oraz Stanisława Wyspiańskiego. Kierownik Ośrodka Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego w Instytucie Badań Literackich PAN. Wydała m.in. następujące książki: „Po ogniu szum wiatru cichego": Wyspiański i mesjanizm (Warszawa 1993), Wyspiański w labiryncie teatru (Warszawa 2005).
Słowa kluczowe: Wyspiański, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję