Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Wyjątkowy dar dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Wyjątkowy dar dla Muzeum Narodowego w Krakowie

12.05.2014
poniedziałek

Wyjątkowy dar dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało wyjątkowy dar od Pana Adama Lubasa, polskiego kolekcjonera mieszkającego w USA - dwa rzadkie karabinki Mannlicher M.95, związane bezpośrednio z wojskową historią Krakowa.
Karabinki Mannlicher M.95 były używane w armii austro-węgierskiej od roku 1895 aż do końca I wojny światowej. W ich posiadaniu byli także legioniści Józefa Piłsudskiego wyruszający na front z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. Po roku 1918 Mannlichery przeszły na stan armii narodów, które w wyniku rozpadu monarchii uzyskały niepodległość, m.in. odrodzonego Wojska Polskiego. W latach 30. XX wieku dużą partię karabinów Mannlicher, przeznaczonych do demobilu, wyeksportowano z Polski do Hiszpanii, gdzie brały udział m.in. w wojnie domowej w roku 1936, skąd po II wojnie światowej trafiły m.in. do USA na rynek kolekcjonerski.

Przekazane w darze do zbioru militariów Muzeum Narodowego w Krakowie karabinki Mannlicher są wyjątkowe. Należą bowiem do rzadko obecnie spotykanej grupy broni związanej bezpośrednio z Krakowem. Pierwszy, wyprodukowany w 1898 roku, znajdował się po I wojnie światowej na wyposażeniu austriackiego 2. Pułku Artylerii Fortecznej, o czym świadczy oznaczenie pułkowe znajdujące się na stopce karabinka. Drugi, pochodzący z roku 1902, został zmodyfikowany dla potrzeb polskiej kawalerii i oddziałów górskich w krakowskiej Zbrojowni nr 4.

Nasz darczyńca, Pan Adam Lubas, kolekcjoner mieszkający obecnie w USA, jest związany także z Muzeum Narodowym w Krakowie poprzez działalność w Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Uroczyste przekazanie daru odbyło się 5 maja w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie, które w osobie podsekretarza stanu dr. Bogusława Winida, udzieliło nieocenionej pomocy w transporcie daru ze Stanów Zjednoczonych i w załatwieniu wszelkich formalności.

Przekazane karabinki zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie 6 sierpnia na otwarciu wystawy "Legiony Polskie 1914-1918”.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję