Wspomnienie – Marian Warzecha
Wspomnienie – Marian Warzecha
Marian Warzecha (1930 - 2022) był jednym z najważniejszych i najciekawszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - malarstwo (1948–1950) i scenografię (1952–1957), dyplom realizowany u Andrzeja Stopki otrzymał w roku 1957. Od tegoż roku współtworzył II Grupę Krakowską.
Artysta przez całe swe twórcze życie pozostawał twórcą kameralnym i niezwykle oryginalnym. Koncentrującym się przede wszystkim na powściągliwym rejestrowaniu własnych refleksji odnośnie do życia i istoty sztuki. To, co szczególnie wyróżnia jego twórczość, to jej redukcjonistyczny charakter, dążenie do zawarcia maksimum treści przy minimum środków artystycznego wyrazu.
Niezwykle oryginalnym artystycznym wyzwaniem było stworzenie w latach 60. i 70. XX wieku inspirowanego matematyczną zasadą precyzji autorski cykl Metazbiory – stanowił on szczególny rodzaj manifestu niezależnego polskiego konceptualisty.
Muzeum Narodowe w Krakowie miało wielką przyjemność przypomnieć twórczość tego artysty wystawą zorganizowaną dniach od 30.10.2020 do 25.04.2021. Marian Warzecha podarował, po tej prezentacji, dwie znakomite prace do kolekcji Muzeum, które można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. W naszej pamięci pozostanie nie tylko jako wspaniały artysta ale też jako niezwykle skromny, elegancki, życzliwy i uważny na drugą osobę człowiek.
Anna Budzałek
Kustosz
Dział Sztuki Współczesnej
Kurator wystawy Marian Warzecha. Zbiór otwarty