{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wolne Miasto Kraków - wykład

Franciszek Ksawery Siemianowski, Kraków z Krzemionek Podgórskich, akwarela, MNK, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Wolne Miasto Kraków - wykład

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
17.01.2023
wtorek
18:00
Zmiany zainicjowane w czasach stanisławowskich, ujęte w ramy organizacyjne w pierwszym okresie rozbiorowym, były kontynuowane za Wolnego Miasta (1815–1846). Miniaturowa republika arystokratyczno-mieszczańska budowała swoją pomyślność na dobrej koniunkturze gospodarczej i w ramach autonomii, która w sprawach wewnętrznych dawała jej stosunkowo dużą swobodę działania. Ta najdłużej funkcjonująca w XIX wieku enklawa polskości, pełna zabytków i pamiątek narodowych, przyciągała ziemiaństwo, którego poglądy decydowały o konserwatywnej polityce Rzeczpospolitej, ale też przyczyniały się do tworzenia zalążka polskiego Piemontu, z coraz bardziej rozwijającym się kultem chwalebnej przeszłości (kopiec Kościuszki). Miasto szybko odrabiało zapóźnienia cywilizacyjne, przekształcając oblicze w kierunku nowoczesnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego. Zmiany przestrzenne objęły przede wszystkim przedmieścia, które zaczęły się urbanizować. Powstały Planty, wznoszono wiele nowych budynków, zaczęto chronić zabytki, choć wiele padło jeszcze ofiarą „burzymurków” (ratusz).

Waldemar Komorowski – historyk sztuki; doktor habilitowany. Od 1997 roku kustosz w Pracowni Ikonografii Krakowa Muzeum Narodowego w Krakowie. Zainteresowania badawcze koncentruje na materialnej substancji miast, głównie budynkach mieszkalnych i komunalnych, oraz ich związkach ze strukturą społeczną. W dorobku ma ponad 100 artykułów i kilka książek (m.in. o domach Krakowa od XIII do XX wieku). Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i zarządu Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Laureat Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego (2006) i Nagrody Miasta Krakowa (2013). Nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019).

Ilość miejsc ograniczona