Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Wokół Wyspiańskiego

Wokół Wyspiańskiego. Dom Towarzystwa Lekarskiego (temat powtórzony)

Cykl: Wokół Wyspiańskiego
Wokół Wyspiańskiego. Dom Towarzystwa Lekarskiego (temat powtórzony)

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
05.06.2024
środa
bilety
Czy wiesz już wszystko o Stanisławie Wyspiańskim, a może chcesz się czegoś dopiero dowiedzieć? Kojarzysz pastelowe portrety dzieci i Wesele? Może – spacerując po Krakowie – trafiasz na ślady czwartego wieszcza w kościele Franciszkanów? Czy patrząc na Wawel, wiesz, że artysta widział go inaczej?

Wszystkich miłośników i przyszłych entuzjastów twórczości Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy na spotkania, podczas których odbędziemy podróż w przeszłość. Przypomnimy najważniejsze wydarzenia z życia artysty, wątki oraz dzieła stworzone dla Krakowa i sławiące go po dzień dzisiejszy.

Ważne informacje
  • Cykl wykładów popularyzatorskich dla dorosłych i młodzieży.
  • Spotkania odbywają się w wybrane dni w godz. 18:00–19:30 w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (plac Sikorskiego 6).
  • Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). W przypadku rezygnacji z zarezerwowanego miejsca prosimy o zgłoszenie.
  • Możliwość rezerwacji na wszystkie wydarzenia: od 23.02.2024 r.
  • Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca.
  • Koordynacja: Katarzyna Maziarz-Górka: kmaziarz@mnk.pl

5.06.2024,
Wokół Wyspiańskiego. Dom Towarzystwa Lekarskiego
(temat powtórzony)
Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł


Projekt wyposażenia i dekoracji wnętrz Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie przy ul. Radziwiłłowskiej 4 to jedna z najważniejszych realizacji artystycznych sztuki użytkowej Stanisława Wyspiańskiego. Dom Towarzystwa Lekarskiego w 1904 roku był nowopowstałym nowoczesnym budynkiem z centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją i elektrycznością. Był siedzibą stowarzyszeń lekarskich. To tu miały odbywać się posiedzenia naukowe, tu urządzono bibliotekę i czytelnię. Wszystkie elementy projektu miały być skupione wokół natury, jako przedmiotu badań nauk przyrodniczych, którym zajmowali się także lekarze. Jak artysta sprostał temu zadaniu? Jakie nowatorskie rozwiązania zastosował, dzięki, którym projekt przeszedł do historii? O tym wszystkim będziemy mówić w trakcie spotkania.

Słowa kluczowe: Wyspiański, wykład