Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wizerunek Żyda w sztuce polskiej XIX wieku

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Wizerunek Żyda w sztuce polskiej XIX wieku

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
14.02.2019
czwartek
18:00
wstęp wolny

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Wizerunek Żyda w sztuce polskiej XIX wieku

Jak postać tradycyjnego Żyda pojawiła się w malarstwie polskich artystów w XIX wieku? Co te przedstawienia symbolizowały dla artystów żydowskich a co dla nieżydowskich?
Kto najczęściej ujmował ten temat w swojej twórczości artystycznej? Jakie było podłoże tego zainteresowania wśród artystów i co nam obecnie z tego dawnego postrzegania pozostało? Podczas wykładu poruszymy te i szereg innych kwestii związanych z różnymi sposobami obrazowania kultury żydowskiej i postaci Żydów (zarówno tych anonimowych, symbolicznych, jak i tych znanych i rozpoznawanych).

Prowadzący: Kinga Migalska - historyk sztuki, judaista, doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią sztuki żydowskiej, przede wszystkim losem architektury synagogalnej po II wojnie światowej w Polsce. Pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Słowa kluczowe: Czwartki u Matejków
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję