{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wikimania 2024 - spacer po MNK i Starym Mieście

Wikimania 2024 - spacer po MNK i Starym Mieście

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
11.08.2024
niedziela
14:50
bilety
Partner Polskiej Wikipedii: Muzeum Narodowe w Krakowie, zaprasza uczestników i uczestniczki Wikimanii 2024 na krakowski spacer przez 3 oddziały i Stare Miasto.
Od momentu utworzenia, ogromną część kolekcji Muzeum stanowią dary, przekazywane w geście patriotyzmu i społecznej solidarności przez kolekcjonerów i artystów. Dziś zbiory liczą sobie ponad 1 mln obiektów sztuki i kultury materialnej, więc są największą kolekcją w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie to ogromne repozytorium domeny publicznej w fizycznej postaci. Cyfrowe reprodukcje zbiorów, MNK publikuje w internecie w wirtualnym katalogu zbiory.mnk.pl oraz w Wikiprojekcie GLAM:Muzeum Narodowe w Krakowie. Podczas spaceru odwiedzimy trzy ważne miejsca na muzealnej mapie Krakowa. W programie: MNK Wyspiański, MNK Sukiennice i MNK Muzeum Czartoryskich.
MNK WYSPIAŃSKI

Muzeum biograficzne najbardziej uniwersalnego artysty polskiego około roku 1900 - Stanisława Wyspiańskiego: artysty wizualnego: malarza, grafika, projektanta, a także poety, dramaturga i osobowości epoki Młodej Polski. Przedwcześnie zmarły twórca pozostawił po sobie dziedzictwo artystyczne o znaczeniu, którego nie sposób przecenić. Jego indywidualny styl najlepiej widoczny jest w rysunkach pastelem: portretach, pejzażach, projektach witraży i polichromii wnętrz. Wizyta w jego muzeum to dobry wstęp do dalszego zwiedzania Krakowa: ślady artysty znajdziecie w wielu miejscach, ale najważniejszym jest bazylika franciszkańska przy placu Wszystkich Świętych, przy Plantach. Stanisław Wyspiański jest autorem kompletnego wystroju malarskiego i witrażowych okien, w tym potężnego witrażu Bóg ojciec. Stań się! 

MNK SUKIENNICE 

W budynku dawnych kramów miejskich, w samym sercu krakowskiego Rynku. To historycznie najstarszy budynek Muzeum Narodowego, założonego 145 lat temu z inicjatywy mieszkańców miasta: artystów, społeczników, kolekcjonerów sztuki. Galeria w Sukiennicach prezentuje niewielki wycinek kolekcji malarstwa i rzeźby polskiej XIX wieku. Zobaczymy tam monumentalne płótna ze scenami historycznymi i przegląd najbardziej przejmujących obrazów czasów romantyzmu, realizmu i symbolizmu. Ze ścian galerii będą się nam przyglądać obrazy znane większości Polaków i Polek od dziecka - obecne w szkolnych podręcznikach, cytowane w kinematografii, współtworzące zbiorową wyobraźnię naszego kraju. 

MNK MUZEUM CZARTORYSKICH 

Odnowione historyczne wnętrza miejskiego pałacu, połączonego z zabudowaniami dawnych murów miejskich. Ekspozycja zbiorów dawnej sztuki europejskiej, pamiątek związanych z historią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kuriozów, militariów i sztuki starożytnej. Miejsce przechowywania najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich: Damy z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Pejzażu z miłosiernym samarytaninem Rembrandta.

HARMONOGRAM | niedziela, 11 sierpnia,

Zbiórka: 14:50, MNK Wyspiański, plac Sikorskiego 9, Kraków

15.00-15.40 – zwiedzanie MNK Wyspiański
15.40-16.00 – przejście z do Sukiennic
16.00/16.10 – 16.30/16.40 – zwiedzanie MNK Sukiennice
16.30/40-16.40/16.50 – przejście z Sukiennic do Czartoryskich
16.50 – 17.40/17.50 – zwiedzanie MNK Czartoryscy


Bilety (link) - 25 złotych (3 oddziały + przewodniczka: Agata Kokoryn)
Start sprzedaży: 7 sierpnia 2024

Udział w wydarzeniu możliwy po okazaniu identyfikatora konferencji Wikimania 2024. Oprowadzanie w języku angielskim.