{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Tajemnice "Wesela"

Tajemnice "Wesela"

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
20.03.2018
wtorek
18:00
wstęp wolny
Podczas wykładu Tajemnice "Wesela" historyk teatru Rafał Węgrzyniak zamierza zwrócić uwagę na szczególne, w tym również pozasłowne, właściwości dramatu Stanisława Wyspiańskiego jako scenariusza spektakli wywierających silny wpływ na polską publiczność, bo ujawniających i zmieniających narodową podświadomość.
Przywoła relacje z pierwszych przedstawień dowodzące, że widzowie stawali się wraz z weselnikami mimowolnymi współuczestnikami oczekiwania na cud, a więc też czuli się winnymi końcowej katastrofy. Będzie próbował wyjaśnić dlaczego utwór ukazujący Polaków jako ogarniętych niemocą uczestników chocholego tańca zmobilizował całe pokolenie do działania i walki oraz w zbiorowej pamięci zapoczątkował dążenie do odzyskania niepodległego państwa.

Prowadzenie: Rafał Węgrzyniak (ur. 1960) historyk i krytyk teatru. W latach 1979-1983 studiował na Wydziale Wiedzy o teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Opracował Encyklopedię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego (Ossolineum, Wrocław 1991; Księgarnia Akademicka, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków 2001). Otrzymał za nią w roku 1992 przyznawaną przez ZASP Nagrodę im. Leona Schillera. Był konsultantem przy wystawieniach Wesela w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2002) i w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2017). Przygotował edycję zbioru wspomnień swego nauczyciela z PWST, Zbigniewa Raszewskiego, Mój świat (PIW, Warszawa 1997). Napisał biografię żydowskiego reżysera działającego w międzywojennej Warszawie, a w latach 1940-1957 mieszkającego w Krakowie, zatytułowaną Procesy doktora Weicherta (PIW, Warszawa 2017). W latach 1991-1998 był członkiem redakcji "Pamiętnika Teatralnego" w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Współpracował ponadto z "Dialogiem", "Didaskaliami", "Notatnikiem Teatralnym", "Nowymi Książkami", "Odrą", "Teatrem", "Tygodnikiem Powszechnym" i "Zeszytami Literackimi".