{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend z MNK Mehoffer – 145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

Weekend z MNK Mehoffer – 145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
16-17.03.2024
sobota -niedziela
W marcu urodziny świętujemy w MNK Mehoffer – nieprzypadkowo, bo łączymy to z obchodami urodzin i imienin artysty. Urodzinowy weekend 16-17 marca, będzie też doskonałym powodem do powitania wiosny w MNK, szczególnie, że w ogrodzie oddziału pojawiają się już pierwsze krokusy!
W roku 2024 obchodzimy 145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego i największego muzeum w Polsce, które powołano do życia w październiku 1879 roku. Przez te wszystkie lata Muzeum zmieniało się i przybywało mu nowych oddziałów. I tak obecnie mamy ich aż 12, czyli tuzin! Dlatego zapraszamy na wspólne świętowanie pod hasłem: dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń!

16 i 17 marca bilety do MNK Mehoffer będą kosztować tylko 5 zł, a w sklepiku będzie czekać 10 proc. zniżki na cały asortyment.

Godziny otwarcia 10.00 – 16.00
Wstęp na wydarzenia w ramach biletu wstępu do muzeum

16 marca, sobota

14.30 - Drobiazgi na kominku. Pokaz obrazu Józefa Mehoffera ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Beata Studziżba-Kubalska - oprowadzanie kuratorskie

16.00 - Z drzewa muzyki. Koncert na 155. urodziny Józefa Mehoffera. Wstęp wolny

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Karolina Augustyn – sopran
Julian Stanny – fortepian

W programie koncertu:
Utwory na fortepian solo
Karol Szymanowski (1882-1937), Szeherezada z cyklu Maski op. 34
Fryderyk Chopin (1810-1849), 4 Mazurki op. 24:
nr 1 – g-moll
nr 2 – C-dur
nr 3 – As-dur
nr 4 – b-moll
Walc As-dur op. 42 

Pieśni na głos i fortepian:
Mieczysław Karłowicz (1876-1909), Pod jaworem (sł. ludowe)
Władysław Żeleński (1837-1921), Brzozy (sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
Fryderyk Chopin, Wiosna (sł. Stefan Witwicki)
Karol Szymanowski, Pieśni kurpiowskie op. 58 (sł. ludowe) – wybór:
Lecioły zórazie
Wysła burzycka
Uwoz, mamo
Ściani dumbek
Leć głosie, po rosie
Zarzyjze, kuniu
U jeziorecka

17 marca, niedziela

11.00 - 15.00
  • Wiosenne spotkanie z gitarą w Salonie u Mehofferów
  • Maraton gitarowy w wykonaniu studentów i doktorantów Katedry Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
15:00 - Zapach sztuki - oprowadzanie dla osób niewidomych i słabowidzących z wykorzystaniem ścieżki zapachowej. Prowadzenie: Anna Sokulska

Oprowadzanie w nowej formule z wykorzystaniem ścieżki zapachowej inspirowanej ekspozycją w MNK Mehoffer.
Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: e-mail: rezerwacja@mnk.pl , tel. 12 43 35 744. W przypadku wolnych miejsc w dniu wydarzenia zapraszamy do dołączenia.


Przez cały weekend zapraszamy do udziału w akcji ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Zaciszny zabytkowy Dom Józefa Mehoffera to idealne miejsce na wiosnę: wielobarwne witraże niegdysiejszego Gospodarza i rozkwitające nawet na ścianach kwiaty potrafią najlepiej przypomnieć o budzącej się do życia przyrodzie. 

Swojsko skrzypiąca podłoga, ważki przysiadające na zasłonach i zapach przywodzący wspomnienia tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy lubią zaszyć się w ciszy w przytulnym kącie i… tworzyć, grać w gry lub po prostu pomyśleć. A ci, którzy tęsknią za ruchem, koniecznie muszą zajrzeć do coraz bardziej zieleniejącego się ogrodu!


W MNK Mehoffer czekają na Was:
  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I OPIEKUNÓW: „W świecie witrażu”
Lubicie zastanawiać się nad światem? A może wolicie przyglądać się dziełom sztuki tak uważnie, że niemal wodzicie po nich nosem, lub też bardziej cieszy Was własna twórczość? W karcie zadań poświęconej witrażom zastanowicie się nad naturą światła niczym prawdziwi filozofowie i filozofki, zbadacie szkiełko po szkiełku wybrany witraż Mehoffera i zaprojektujecie własny, a nawet poznacie bliżej baśniowe istoty, których sporo kryje się w zakamarkach starego domu.Będzie też okazja, by skorzystać z przybornika kolorowych folii i sprawdzić, czym różni się świat niebieski od czerwonego i zielonego oraz który z nich jest Wam najbliższy. Przyda się tu mędrca szkiełko i oko, ale wierzymy, że i Wy możecie nimi zostać!
  • CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH  I PROJEKTOWANIE OGRODU
Jakie rośliny można spotkać w ogrodzie Mehoffera? Biegłych w botanice zachęcamy do samodzielnej identyfikacji okazów, a wszystkich – do losowania ciekawostek o kwiatach, drzewach i krzewach rosnących w tym największym ogrodzie w okolicy. 

Tych, którzy już oczami wyobraźni widzą okolicę w pełnym rozkwicie zapraszamy do zaprojektowania własnego ogrodu – na wszystkich architektów i architektki krajobrazu czekają specjalne karty, kredki i ołówki.
  • GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci”
Granie w Muzeum? Dlaczego nie – gościnny Dom Mehoffera sprzyja miłemu spędzaniu czasu. Sięgnijcie po poduszki, wybierzcie miejsce i wypożyczcie jedną z naszych gier. Dzięki naszemu dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie też odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart do gry.

 

Mecenas MNK

Partnerzy strategiczni MNK

Partnerzy medialni