Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend z MNK Mehoffer – 145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

Weekend z MNK Mehoffer – 145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
16-17.03.2024
sobota-niedziela
W marcu urodziny świętujemy w MNK Mehoffer – nieprzypadkowo, bo łączymy to z obchodami urodzin i imienin artysty. Urodzinowy weekend 16-17 marca, będzie też doskonałym powodem do powitania wiosny w MNK, szczególnie, że w ogrodzie oddziału pojawiają się już pierwsze krokusy!
W roku 2024 obchodzimy 145 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego i największego muzeum w Polsce, które powołano do życia w październiku 1879 roku. Przez te wszystkie lata Muzeum zmieniało się i przybywało mu nowych oddziałów. I tak obecnie mamy ich aż 12, czyli tuzin! Dlatego zapraszamy na wspólne świętowanie pod hasłem: dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń!

16 i 17 marca bilety do MNK Mehoffer będą kosztować tylko 5 zł, a w sklepiku będzie czekać 10 proc. zniżki na cały asortyment.

Godziny otwarcia 10.00 – 16.00
Wstęp na wydarzenia w ramach biletu wstępu do muzeum

16 marca, sobota

14.30 - Drobiazgi na kominku. Pokaz obrazu Józefa Mehoffera ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Beata Studziżba-Kubalska - oprowadzanie kuratorskie

16.00 - Z drzewa muzyki. Koncert na 155. urodziny Józefa Mehoffera. Wstęp wolny

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Karolina Augustyn – sopran
Julian Stanny – fortepian

W programie koncertu:
Utwory na fortepian solo
Karol Szymanowski (1882-1937), Szeherezada z cyklu Maski op. 34
Fryderyk Chopin (1810-1849), 4 Mazurki op. 24:
nr 1 – g-moll
nr 2 – C-dur
nr 3 – As-dur
nr 4 – b-moll
Walc As-dur op. 42 

Pieśni na głos i fortepian:
Mieczysław Karłowicz (1876-1909), Pod jaworem (sł. ludowe)
Władysław Żeleński (1837-1921), Brzozy (sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
Fryderyk Chopin, Wiosna (sł. Stefan Witwicki)
Karol Szymanowski, Pieśni kurpiowskie op. 58 (sł. ludowe) – wybór:
Lecioły zórazie
Wysła burzycka
Uwoz, mamo
Ściani dumbek
Leć głosie, po rosie
Zarzyjze, kuniu
U jeziorecka

17 marca, niedziela

11.00 - 15.00
  • Wiosenne spotkanie z gitarą w Salonie u Mehofferów
  • Maraton gitarowy w wykonaniu studentów i doktorantów Katedry Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
15:00 - Zapach sztuki - oprowadzanie dla osób niewidomych i słabowidzących z wykorzystaniem ścieżki zapachowej. Prowadzenie: Anna Sokulska

Oprowadzanie w nowej formule z wykorzystaniem ścieżki zapachowej inspirowanej ekspozycją w MNK Mehoffer.
Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja: e-mail: rezerwacja@mnk.pl , tel. 12 43 35 744. W przypadku wolnych miejsc w dniu wydarzenia zapraszamy do dołączenia.


Przez cały weekend zapraszamy do udziału w akcji ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Zaciszny zabytkowy Dom Józefa Mehoffera to idealne miejsce na wiosnę: wielobarwne witraże niegdysiejszego Gospodarza i rozkwitające nawet na ścianach kwiaty potrafią najlepiej przypomnieć o budzącej się do życia przyrodzie. 

Swojsko skrzypiąca podłoga, ważki przysiadające na zasłonach i zapach przywodzący wspomnienia tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy lubią zaszyć się w ciszy w przytulnym kącie i… tworzyć, grać w gry lub po prostu pomyśleć. A ci, którzy tęsknią za ruchem, koniecznie muszą zajrzeć do coraz bardziej zieleniejącego się ogrodu!


W MNK Mehoffer czekają na Was:
  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I OPIEKUNÓW: „W świecie witrażu”
Lubicie zastanawiać się nad światem? A może wolicie przyglądać się dziełom sztuki tak uważnie, że niemal wodzicie po nich nosem, lub też bardziej cieszy Was własna twórczość? W karcie zadań poświęconej witrażom zastanowicie się nad naturą światła niczym prawdziwi filozofowie i filozofki, zbadacie szkiełko po szkiełku wybrany witraż Mehoffera i zaprojektujecie własny, a nawet poznacie bliżej baśniowe istoty, których sporo kryje się w zakamarkach starego domu.Będzie też okazja, by skorzystać z przybornika kolorowych folii i sprawdzić, czym różni się świat niebieski od czerwonego i zielonego oraz który z nich jest Wam najbliższy. Przyda się tu mędrca szkiełko i oko, ale wierzymy, że i Wy możecie nimi zostać!
  • CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH  I PROJEKTOWANIE OGRODU
Jakie rośliny można spotkać w ogrodzie Mehoffera? Biegłych w botanice zachęcamy do samodzielnej identyfikacji okazów, a wszystkich – do losowania ciekawostek o kwiatach, drzewach i krzewach rosnących w tym największym ogrodzie w okolicy. 

Tych, którzy już oczami wyobraźni widzą okolicę w pełnym rozkwicie zapraszamy do zaprojektowania własnego ogrodu – na wszystkich architektów i architektki krajobrazu czekają specjalne karty, kredki i ołówki.
  • GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci”
Granie w Muzeum? Dlaczego nie – gościnny Dom Mehoffera sprzyja miłemu spędzaniu czasu. Sięgnijcie po poduszki, wybierzcie miejsce i wypożyczcie jedną z naszych gier. Dzięki naszemu dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie też odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart do gry.