{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend z MNK Gmach Główny - 145 lat. dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

Weekend z MNK Gmach Główny - 145 lat. dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
18-19.05.2024
sobota -niedziela
W maju urodziny świętujemy w MNK Gmachu Głównym. W weekend 18-19 maja zapraszamy na koncerty oraz oprowadzania!

Bilety na wszystkie wydarzenia w cenie wstępu na wystawy stałe 5 zł.

Koncert - wstęp wolny.

 

 

W maju urodziny świętujemy w MNK Gmachu Głównym. W weekend 18-19 maja zapraszamy na koncerty oraz oprowadzania! W kasach Gmachu przez cały weekend wszystkie książki i gadżety 10% taniej

 

18 MAJA, SOBOTA

12.00–13.00, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej

Dixit na ścianach muzeum. Oprowadzanie z przewodniczką dla młodzieży i dorosłych

Z czym kojarzy nam się sztuka współczesna? Wytropimy i dowiemy się więcej o obiektach, które trafiły na karty gry Dixit MNK. Zobaczymy je w całości, w pełnej skali, w ich naturalnym otoczeniu sztuki XX i XXI wieku. Co nam przywiodą na myśl?

Prowadzenie: Joanna Makowska - edukatorka i przewodniczka MNK. Liczba miejsc ograniczona.

 

12.00–14.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego

12.00–13.00 – „Spotkanie z polską ceramiką czyli od Nieborowa do lat 60 XX”
Prowadzenie: Kustosz MNK dr. Bożena Kostuch.

13.00–14.00 – „Krok do świata tkanin”
Prowadzenie: Kustosz MNK Agnieszka Kwiatkowska.

 

14.00–15.30, Sala Samurajów oraz Galeria Rzeźby

14.00–15.30 - O podwójnej tożsamości i figurach wyrzeźbionych z ciszy. Spotkanie wokół książki dr Doroty Grubby-Thiede o rzeźbiarce Zofii Woźnej. Prowadzenie: Agata Małodobry, kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej MNK. Miejsce: Sala Samurajów, po spotkaniu oprowadzanie po Galerii Rzeźby.

19 MAJA, NIEDZIELA

10.00–11.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego

10:00–11:00 „Kolekcjonerzy i ich największe skarby” Prowadzenie: kustosz MNK Alicja Kilijańska.

 

10.30-16.00, Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

10.30–12.00, „USŁYSZ OBRAZ”. Oprowadzanie śladami audioprzewodnika z elementami warsztatowymi dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

Ręka do góry, kto lubi patrzeć na chmury i kąpać się w rzece, zadawać pytania i eksperymentować plastycznie? Chcemy Wam pokazać, że Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI w. pełna jest niezwykłych prac. Te dzieła, z którymi spotkamy się podczas zajęć, wybrały i opowiedziały o nich w audioprzewodniku dzieci! Idąc za ich głosem, przyjrzymy się własnym wrażeniom w kontakcie ze sztuką. A wiadomo, że często najlepszym sposobem poznawania jest doświadczanie, zatem będziemy także działać warsztatowo. Zapraszamy do udziału rodziny z dziećmi!

Prowadzenie: Agata Kokoryn - edukatorka i przewodniczka MNK.


HIT WEEKENDU!

12.00–15.00, OPROWADZANIE XX i XXI wiek oczami kustoszy MNK – KROK PO KROKU

(4 grupy: pierwsze wejście o 12.00, kolejne: 12.30, 13.00, 13.30)

Po salach Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku oprowadzą Was kustosze MNK, którzy na co dzień sprawują opiekę nad poszczególnymi częściami:

  • Sala „Młoda Polska” - Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz MNK
  • Sala „Międzywojnie” i sala „Sztuka po ‘45” – Anna Budzałek, kustosz MNK
  • Sala „Sztuka po ‘89” i sala „Geometria i Konceptualizm” – Magdalena Czubińska, kustosz MNK
  • Sala „Rzeźba” – Agata Małodobry, kustosz MNK

 

15.00–16.00, Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych (pokaz czasowy) witraże Pokłon Trzech Króli (1904) i Bóg Ojciec (1922) z katedry św. Mikołaja we Fryburgu.

Prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska, kustosz MNK.

 

19.00–20.00, Hol Gmachu Głównego

Koncert Jubileuszowy 145 lat MNK  w wykonaniu Sinfonietty Cracovii

W repertuarze:

  1. Holst – St. Paul's Suite
  2. Szymanowski – Etiuda op. 4 nr 3 opr. Agnieszka Duczmal
  3. Piazolla / Dirk Brossé – Libertango
  4. Karłowicz – Serenada
  5. Kilar – Orawa

 

 

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!


W MNK Gmach Główny czekają na Was:

  • ŚCIEŻKA DLA DZIECI W PRZESTRZENI WYSTAWY XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ

Podążając śladem 5 całkiem niezwykłych stanowisk, przekonacie się, że sztuka XX i XXI wieku jest pełna niespodzianek. Schowacie się we wnętrzu obrazu, zobaczycie siebie oczami kubistów w magicznym lustrze, zakręcicie kołem barw, przebudujecie obraz znanego artysty i ułożycie młodopolskie obrazy z puzzli. Będzie także miejsce na odpoczynek w pewnym przytulnym pokoiku oraz efektowne selfie.

  • AUDIOPRZEWODNIK DLA DZIECI (I NIE TYLKO) PO WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ

Kim jest Olbrzymka Dorota, co sztuka ma wspólnego z matematyką, kto malował w pracowni na strychu, czy rzeźba może tańczyć… Tyle pytań, tak samo wiele odpowiedzi! Można je poznać, zwiedzając galerię w towarzystwie wyjątkowych głosów w słuchawkach, które poprowadzą nas zupełnie nieoczekiwanymi ścieżkami.

To głosy audioprzewodnika zrealizowanego w całości przez dzieci z Małej Ambasady MNK w roku szkolnym 2022/2023. Powstał z myślą zarówno o zaprzyjaźnionych ze sztuką współczesną, jak i tych, których ona onieśmiela. Dla tych, którzy lubią rozumieć i odbierać sztukę całkiem po swojemu.

Audioprzewodnik można pobrać poprzez kod QR przed wejściem do galerii. Dorosłym szukającym solidnej dawki wiedzy polecamy także standardowy audioprzewodnik dostępny poprzez urządzenia, które można wypożyczyć w kasie.

  • PRZESTRZENIE EDUKACYJNE NA WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ: “Teksty i konteksty”

Czasami nie wiecie, co odpowiedzieć na zadawane przez dzieci pytania dotyczące zagadkowej sztuki współczesnej? Szukacie wsparcia w postaci przystępnej i dostępnej na wyciągnięcie ręki bazy wiedzy? Znajdziecie ją bezpośrednio w galerii!

Przestrzenie edukacyjne “Teksty i konteksty” to 7 wydzielonych na wystawie przestrzeni, w których można znaleźć materiały o twórczości najbardziej znanych artystek i artystów, wyjaśnienie ważnych pojęć, kontekst historyczny i kulturowy: osie czasu, zdjęcia, muzykę i cytaty z literatury z epoki, zdjęcia oraz wypowiedzi twórców i twórczyń, a także film, w którym kuratorzy i kuratorki galerii opowiadają o swoich ulubionych dziełach.

Przydadzą się bardziej dorosłym, ale polecamy je także tej części młodszej publiczności, które chętnie ogląda stare fotografie i słucha muzyki :)

  • KARTY DO GRY MUZEALNEJ W GALERII RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO: “W poszukiwaniu kamienia filozoficznego”

Ponad trzysta lat temu, w czasach niezwykle burzliwych, żył sobie pewien alchemik. Wprawdzie nie udało mu się wytworzyć ani złota, ani eliksiru nieśmiertelności, ale odkrył coś, co okazało się bardzo cenne. Co to było?

Korzystając z kart do gry, odszukajcie w galerii kilkanaście pięknych i niezwykłych przedmiotów - w ich nazwach alchemik zaszyfrował sekret swojego odkrycia, który poznacie po wykonaniu zadania. Odpowiedzi sprawdzicie na stronie internetowej podanej w treści karty.

Gra muzealna jest przeznaczona zarówno dla dorosłych i młodzieży, jak i opiekunów z dziećmi. Karty można pobrać na stoisku przed wejściem do Galerii Rzemiosła Artystycznego (I piętro).

  • KSIĄŻKA DLA DZIECI: “Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” Jagody Gumińskiej-Oleksy z ilustracjami Pauliny Wyrt

Nie każdy wie, że ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw przedmioty mogą posiadać czarodziejską moc opowiadania zaskakujących historii. Wystarczy poczekać na moment zupełnej ciszy i dobrze nadstawić ucha… albo zajrzeć do “Opowieści przedmiotów”! Dzięki tej szczególnej książce można poznać sprawy, o których milczą tradycyjne przewodniki: dowiedzieć się, czy w noc świętojańską także buty mogą przynosić szczęście, co może się kryć po drugiej stronie lustra, dlaczego nie należy zbyt intensywnie machać wachlarzem…

“Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi przedmiotami ze zbiorów MNK. Niektóre z nich można znaleźć w Galerii Rzemiosła Artystycznego - zachęcamy do odnalezienia ich i sprawdzenia, jakie historie opowiedzą Wam!

Książkę można kupić w księgarni muzealnej stacjonarnej lub online  - w ten weekend ze zniżką 10 %.

Lubicie audiobooki? Posłuchajcie fragmentów książki czytanych przez autorkę! 

  • GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci”

Granie w Muzeum? Dlaczego nie – jasne przestrzenie Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku sprzyjają różnym aktywnościom. To szczególna okazja, by usiąść na poduszkach i zagrać w otoczeniu dzieł, które mogłyby składać się na kolejne talie Dixit.

Zapraszamy do grania na dwu stoiskach Dixit: przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (2 piętro) oraz w samej Galerii, wokół dzieł współczesnych artystów i artystek. Dzięki dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK.

Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart. Grę wypożyczycie przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (II piętro).

Zapraszamy na stoiska w godz. 12:00-16:00.

 

Mecenas MNK

Partnerzy strategiczni MNK

Partnerzy medialni