Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend w ramach Roku Jana Matejki

Weekend w ramach Roku Jana Matejki

14-15.12.2013
sobota-niedziela

Weekend w ramach Roku Jana Matejki

W grudniu 2013 kończą się obchody Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie. W ramach obchodów miały miejsce różnego rodzaju działania kulturalno-edukacyjne skierowane do szerokiego grona odbiorców.

W ramach działalności edukacyjnej odbywały się m.in. tzw. weekendy Matejkowskie, podczas których podkreślano kolejne sfery zainteresowań i działalności tego artysty.

Często towarzyszyły one wystawom zmiennym, których podstawowym zadaniem było przedstawienie Matejki nie tylko jako malarza, ale na przykład także kolekcjonera czy podróżnika. W ramach akcji edukacyjnych szerszej publiczności Jan Matejko został pokazany również jako Krakowianin, historyk, a także  "zwykły" uwikłany w codzienność człowiek. Na zakończenie pragniemy pokazać artystę jako nauczyciela – profesora Szkoły Sztuk Pięknych, przez którego pracownie przeszły kolejne pokolenia polskich artystów.

W ramach weekendu 14 i 15 grudnia odbyły się wydarzenia wchodzące w skład stałych cykli edukacyjnych MNK, na te okazję jednak w szerszym kontekście podejmujące wątek Matejki-nauczyciela.

14.12.2013 (sobota)
"N" jak Nauczyciel – spotkanie z cyklu Muzealne ABECADŁO
W programie, oprócz wspólnego zwiedzania Domu Jana Matejki, znajdzie się również zwiedzanie wybranych punktów wystawy „Zawsze Młoda! Sztuka około 1900” w Kamienicy Szołayskich.

Prowadzenie: Anna Matejska – historyk sztuki, współpracownik Sekcji Edukacji MNK
Początek, g. 12.00, Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Cena: 5 zł od osoby

Zwiedzanie Akademii Sztuk Pięknych
W programie zwiedzanie Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, które gromadzi zbiory z dziedziny malarstwa, rysunku, rzeźby, tkaniny artystycznej, sztuki stosowanej i projektowej (w tym część spuścizny po zlikwidowanym Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz pamiątki po dyrektorze Szkoły Sztuk Pięknych (dzisiejszej Akademii) i patronie uczelni – Janie Matejce.

W programie również zwiedzanie Sali Senackiej oraz Gabinetu Rektora gdzie zgromadzone są szczególne pamiątki po minionych pokoleniach uczniów i profesorów Uczelni.

Prowadzenie: Małgorzata Sokołowska – specjalista ds. Muzeum Akademii Sztuk Pięknych

Zbiórka o 14.00 holu Domu Jana Matejki i wspólne przejście do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, P. Matejki 13 (początek wspólnego zwiedzania ASP o godz. 14.15)

15.12.13 (niedziela)

Warsztat dla rodzin z cyklu KONIK Muzealny

Stypendium profesora Matejki.
Jan Matejko, jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych i nauczyciel malarstwa wykształcił wielu wybitnych uczniów. Był on nie tylko doskonałym pedagogiem ale także wyrozumiałym wychowawcą. Przypomina o tym nietypowa paleta z Salonu Matejki, na której wdzięczni studenci namalowali swoje autoportrety i napisali dedykację. Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których dzieci otrzymają własne Indeksy i staną się studentami malarstwa w Szkole Jana Matejki. Stworzą swój własny ""Skarbczyk"" i namalują obraz pod okiem profesora w pracowni Akademii Sztuk Pięknych przy placu Matejki.

Prowadzenie: Maria Prawelska – absolwentka Katedry Malarstwa na ASP, pracownik Działu Edukacji w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz wieloletni współpracownik Sekcji Edukacji MNK, oraz Michał Zawada - artysta wizualny, absolwent historii sztuki na UJ oraz malarstwa na krakowskiej ASP. Asystent w VI Pracowni Malarstwa ASP.

Dom Jana Matejki i Akademia Sztuk Pięknych
Czas: 11.00 – 14.00 (można przyjść o dowolnej porze między 11.00, a 13.00)

Do końca 2013 r. można było zakupić bilet łączony i odwiedzić Dom Jana Matejki i Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie są eksponowane dzieła Jana Matejki.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję