Weekend w MNK Sukiennice - 145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń
SOBOTA 19.10.2024
godz. 10.00-11.00 – spotkanie z konserwatorem, Dominika Sarkowicz opowie o konserwacji „Czwórki” Józefa Chełmońskiego.
godz. 11.00-12.00 - oprowadzanie kuratorskie, dr. Aleksandra Krypczyk-de Barra
godz. 12.00-16.00 - otwarte stoisko do grania w DIXIT w westybulu
Granie w Muzeum? Dlaczego nie – w przestronnych Sukiennicach znajdzie się miejsce na różne aktywności! Zapraszamy do wspólnego grania na stoisku w westybulu (I piętro, przed wejściem do galerii). Dzięki dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Nie graliście jeszcze w Dixit? Spokojnie, na stoisku poznacie zasady i wszystkie niezbędne informacje. Po grze zachęcamy, by poszukać na wystawie dzieł, które pojawiły się na kartach i przyjrzeć się im na żywo.
Można dołączyć w dowolnej chwili.
godz. 12.00-13.00 - oprowadzanie tropem DIXIT MNK
Dixit na ścianach Sukiennic. Oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzanie ścieżką wytyczoną przez dzieła ukryte w kartach gry Dixit MNK.
Czekają na nas wielkie nazwiska, wielkie obrazy (i te mniejsze też), zagadkowe historie i motywy. Zobaczymy je na żywo, w całości, w pełnej skali, w otoczeniu dzieł z przełomu XIX i XX wieku zgromadzonych w galerii w Sukiennicach. W czasie oprowadzania porozmawiamy o kontekstach. Sprawdzimy, co jeszcze przywiodą nam na myśl?
Prowadzenie: Anna Orzeł, Dział Edukacji MNK
godz. 13.00-14.00 - „Muzyka na żywo” – podczas zwiedzania w jednej z sal Galerii będzie można posłuchać utworów muzyki klasycznej, w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej
Wystąpi kwartet smyczkowy Feelharmony w składzie:
Maria Garstecka - skrzypce
Agata Francuz - skrzypce
Marek Ulański - altówka
Jakub Gajownik - wiolonczela
Repertuar:
A.Dvorak - Kwartet smyczkowy „Amerykański” nr 12 cz.1,4
W.A.Mozart - Divertimento d dur cz.1
A.Piazzola - Oblivion
J.Brahms - Taniec Węgierski
C.Gardel - Por Una Cabeza
Britney Spears - Toxic
Gloria Gaynor -I will survive
The Beatles - Eleanor rigby
godz. 14.00-17.00 - otwarta pracownia rysunkowa w Galerii
Od czego zacząć, by narysować postać w ruchu? Na co zwrócić uwagę, chcąc zrobić szkic pejzażu? I czy szkic kompozycyjny jest dla niecierpliwych?
W naszej otwartej pracowni w przestrzeni Galerii każdy może poczuć się jak adept lub adeptka Akademii i spróbować swoich sił w rysowaniu. Inspiracją do rysunkowych wprawek staną się wybrane obrazy. Na chętnych będą czekać podkładki, ołówki, krzesełka oraz wsparcie prowadzącej, która tajniki rysunku ma w małym palcu.
Zapraszamy do Sali Chełmońskiego. Można dołączyć w dowolnej chwili.
godz. 18.00-19.00 - wykład „Muzeum Narodowe w Krakowie - historia i zbiory do 1939 roku”.
O historii pierwszego na ziemiach polskich, publicznego Muzeum Narodowego, założonego w Sukiennicach przed 145 laty, w miejscu powstania - opowie Pani Janina Skorupska-Szarlej, długoletni kustosz Działu Inwentarzy MNK.
Wstęp wolny
NIEDZIELA 20.10.2024
godz. 11.00-12.30 - oprowadzanie dla rodzin i dzieci
Czy Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach może stać się na chwilę pracownią Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego czy Jana Stanisławskiego? Oczywiście! Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi, podczas którego dowiemy się, jakie tematy malarskie podejmowali poszczególni artyści. Dlaczego Jan Matejko malował tak duże obrazy, i jak to robił przy tak niskim wzroście? Spróbujemy też wyjaśnić, czemu Jan Stanisławski, wychodząc w plener, musiał malować szybko.
Podczas oprowadzania nie zabraknie okazji do przymierzenia stroju Stańczyka, zajrzenia do skrzyni z akcesoriami malarskimi i poczucia się jak Wernyhora, grając na lirze korbowej.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z opiekunami. Zbiórka przy kasie. Wstęp w cenie 15 zł.
Prowadzenie: Oktawia Buryło, edukatorka MNK, REZERWACJA
godz. 12.00-16.00 - "Żywe obrazy" w Sukiennicach.
Wyobraź sobie, że wchodzisz do galerii, a nagle spotykasz postaci z dzieł sztuki, które zaczynają się poruszać i tańczyć. Tancerze Teatru Tańca Terpsychora już po raz kolejny ożywią obrazy i rzeźby z Muzeum Narodowego w Krakowie, tym razem w oddziale MNK Sukiennice. Ze swoich płócien zejdą liczni bohaterowie, w tym również rusałki, a nawet sama bohaterka Szału Uniesień Władysława Podkowińskiego.
Każda etiuda to starannie przygotowana inscenizacja, w której tancerze nie tylko dokładnie odtwarzają wygląd i strój postaci, ale także ich gesty i charakterystyczne cechy. Dzięki temu widzowie mogą lepiej zagłębić się w swoje ulubione dzieło i osobiście doświadczyć towarzyszących mu emocji.
Takie przedstawienia to nie tylko forma rozrywki, ale także edukacji.
godz. 12:00-13:00 - oprowadzanie z cyklu "W samo południe" po wystawie "145" w Malarni
W 2024 roku Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje kolejną, 145. rocznicę założenia instytucji. Z tej okazji zapraszamy Państwa na niewielką wspomnieniowo-rocznicową wystawę do sali „Malarnia” w Sukiennicach. Chcemy przypomnieć historię powstania pierwszej narodowej instytucji muzealnej na ziemiach polskich pod zaborami. Opowieść o Muzeum to historia złożona i wielowątkowa. Przypomnimy osoby tworzące Muzeum Narodowe, w tym postacie wielkich polskich kolekcjonerów sztuki, pamiątek narodowych i zabytków kultury materialnej. Wszyscy znamy zasługi rodziny Czapskich, Edwarda Goldsteina, Feliksa Jasieńskiego i Erazma Barącza. Nasz obecny zasób to efekt ofiarności całego społeczeństwa, w tym wielu kolekcjonerów i artystów.
Prowadzenie: Aleksandra Łabno, przewodniczka MNK, REZERWACJA
godz. 19.30 - koncert „ Muzyka polska – skarb narodowy” w wykonaniu Chóru Insieme i Orkiestry Fresco Sonare.
W repertuarze:
Chór Insieme:
- Wacław z Szamotuł – „Już się zmierzcha”
- Maciej Małecki – „Psalm 67 „Pokryj swym miłosierdziem”
- Józef Świder- „Czego chcesz od nas Panie”
- Henryk Jan Botor- „ Ave Maria stella”
- Grzegorz Miśkiewicz- „Adoramus”
- Marek Raczyński- „ Laudate Dominum”
Orkiestra Fresco Sonare:
- Jan Stefani- Polonez z opery „Krakowiacy i górale”
- Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2
- Wojciech Kilar – „Orawa"
Wstęp wolny
WSTĘP na wszystkie wydarzenia w ramach biletu na wystawę w promocyjnej cenie 5 zł. Wyjątkiem jest oprowadzanie dla rodzin z dziećmi (wstęp - 15 zł). Liczba miejsc na niektóre zajęcia jest ograniczona. Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. +48 12 433 57 44 (pon.-pt. w godz. 9:00-16:00), e-mail: rezerwacja@mnk.pl.