WEEKEND GRUZIŃSKI
W weekend od 7 do 9 czerwca na wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji" obowiązują bilety w promocyjnej cenie – 5zł.
PIĄTEK, 7.06.2024
Godz. 16.30
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Matylda Szpila – przewodniczka i edukatorka MNK. Studiowała historię sztuki, a obecnie kończy Filmoznawstwo i Nowe Media na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas oprowadzania po wystawie najważniejsze jest dla niej przybliżanie publiczności kontekstów, w jakich powstawały dzieła i idee, jakie za nimi stały.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 18.00
Wykład: Polscy artyści na Kaukazie. Henryk Hryniewski, przywrócenie wymazanej biografii
Gdy spotykają się głowy państw gruzińskiego i polskiego, wznoszą toast za Henryka Hryniewskiego, artystę, który łączy nasze dwa narody. Lecz o Hryniewskim w Polsce niemal nikt nie słyszał, a w zbiorach polskich nie ma bodaj jednego jego dzieła. Wykład z bogatym materiałem ikonograficznym przedstawi – po raz pierwszy pełniej – postać tego nietuzinkowego artysty, współtwórcy nowoczesnej kultury Gruzji.
Prowadzący: dr Piotr Rypson – kurator wystaw, historyk literatury i kultury. W latach 2018-2024 przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Kurator wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) a ostatnio prezentacji podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) oraz współczesnej sztuki polskiej dotyczącej Zagłady, obydwie w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Od stycznia 2024 dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN.
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny
Godz. 19.30
Spotkanie: Gruzja dla początkujących - jak zaplanować pierwszą podróż?
Prowadzenie: Bartosz Dziwak – autor bloga Bartekwpodrozy.pl
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny
Godz. 21.30
Pokaz plenerowy filmu Początek
reż. Dea Kulumbegashvili, Gruzja, Francja 2020 / 125'
Miejsce: ogród MNK Czapscy, ul. Piłsudskiego 12
Wstęp wolny
SOBOTA, 8.06.2024
Godz. 11.00-14.00
Muzeum Crawl. Cenniejsze niż złoto?
Zapraszamy na nową odsłonę cyklu „Museum Crawl": Cenniejsze niż złoto? Podczas 3 godzin w kameralnej grupie odwiedzimy aż 4 wystawy prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nasza przewodniczka wybierze dla nas najcenniejsze obiekty pokazywane w Muzeum, opowie o legendach, ciekawostkach i fascynujących historiach związanych ze złotem, sztuką starożytną i średniowieczną, rzemiosłem artystycznym i ludziach otaczających się zbytkiem.
Podczas wydarzenia zadbamy o dobrą atmosferę, napoje i przekąski.Museum Crawl to doskonała okazja aby odwiedzić muzea, a także poznać ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką i spędzić czas w miłym towarzystwie.
W trakcie nieśpiesznego spaceru odwiedzimy 4 wystawy: Złote runo. Sztuka Gruzji w Gmachu Głównym, Gabinet Numizmatyczny w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Galerię Sztuka dawnej Polski. XII-XVII wiek w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennicach.
Zobaczymy między innymi gruzińskie znaleziska archeologiczne sprzed 6 tysięcy lat, starożytne złote naszyjniki i kolczyki, wykonane niezwykle kunsztownie przez ówczesnych rzemieślników z terenów dzisiejsze Gruzji, drogocenne średniowieczne rękopisy, największą i najdroższą polską złotą monetę z czasów Zygmunta III Wazy, gotyckie ołtarze tajemniczo połyskujące złotym tłem czy wielkie, rzeźbione i pokryte złotem ramy okalające pełne przepychu XIX-wieczne obrazy historyczne. Zastanowimy się, skąd brano złoto, jak je obrabiano i co ono symbolizowało na przestrzeni wieków. Może okaże się, że to nie złoto jest w muzeum najcenniejsze?
Całość wydarzenia potrwa trzy godziny (11.00 - 14.00). W cenę wliczone są bilety wstępu na cztery wystawy, usługa przewodnicka oraz napoje i przekąska.
Wstęp: 120 zł. Bilety do kupienia na stronie: bilety.mnk.pl.
Prowadząca: Agata Kokoryn – historyczka sztuki, antropolożka kultury i absolwentka ochrony dóbr kultury. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, słuchanie opowieści i podróże pociągiem.
Miejsca: Gmach Główny, Złote runo. Sztuka Gruzji, MNK Czapscy, MNK Ciołek, MNK Sukiennice
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Magdalena Schuster – w MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Podczas oprowadzania wystawy sztuki gruzińskiej zwróci uwagę na aspekt przenikania się kultur, szczególnie w obszarze tradycyjnego rzemiosła artystycznego.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 13.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Agnieszka Kuźma – przewodniczka po Krakowie i edukatorka MNK. Specjalistka od wycieczek rodzinnych, niestandardowych tras tematycznych i warsztatów interaktywnych. Współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana oraz Krakowskim Forum Kultury oprowadzając wycieczki tematyczne na zamówienie. Autorka Spacerownika po Dzielnicy I i Starym Mieście.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 15.00-16.30
Wykład Lecha Kończaka
Prowadzenie: Lech Kończak – dyplomata, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi (2018–2023) i Belgradzie (od 2023). Autor dwóch książek o tematyce gruzińskiej: Czarna cerata Pirosmaniego. Życie i twórczość gruzińskiego artysty, 2022 oraz Tbilisi: o Gruzji, ludziach i dziełach, 2022 (wspólnie z Łukaszem Galuskiem). Ukończył studia etnologiczne w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat, do 2018 pracował w Ambasadzie RP w Tbilisi. W 2018 roku powierzono mu założenie Instytutu Polskiego w Tbilisi, którego był dyrektorem do 2023. W 2023 został pierwszym dyrektorem Instytutu Polskiego w Belgradzie. W 2021 został odznaczony gruzińskim Orderem Złotego Runa. W 2021 otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet Warszawski Nagrodę im. św. Grzegorza Peradze.
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 17.00-18.30
Gruzja ze smakiem. Spotkanie z ekspertką na wystawie połączone z degustacją
Zapraszamy na spotkanie na wystawie, które przeniesie nas w świat niesamowitych smaków i zapachów górzystej krainy. Dowiemy się m.in. dlaczego tak ważne dla kultury Gruzinów jest wino, kim jest tamada i jak wygląda tradycyjna supra, uczta wpisana w 2016 roku na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Prowadzenie: Ketevan Prangulaishvili – znawczyni kuchni gruzińskiej, prowadzi restauracje GMT Georgian Wine&Art oraz GMT Natural Wine Boutique. Od 2022 roku pełni funkcję oficjalnego Ambasadora win gruzińskich w Polsce. Z winem zetknęła się już w domu rodzinnym, gdzie od 6. roku życia pomagała w winobraniu i przerobie winogron. W roku 2012 przyjechała do Polski na stypendium naukowe, ukończyła tutaj studia i pozostała do dzisiaj. Przez większą część tego czasu była związana zawodowo z gruzińskim winem, pracując dla eksporterów, importerów oraz dystrybutorów, a także prowadząc dotyczące tych win szkolenia i degustacje. Od kilku lat prowadzi własną firmę importującą naturalne wina od niezależnych gruzińskich producentów z małych rodzinnych winnic. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konkursach winiarskich, jako sędzia.
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: 30 zł
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Wydarzenie skierowane dla grupy wiekowej 18+
NIEDZIELA, 9.06.2024
Godz. 11.00-15.00
Sztuka gruzińskiej kaligrafii. Alfabet pisany gałęzią winorośli
- stanowisko warsztatowe otwarte dla publiczności w każdym wieku
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę unikalnego gruzińskiego alfabetu, który należy do najstarszych na świecie. Spróbujemy swoich sił zapisując gruzińskie słowa i poznając trzy dawne, wyjątkowe rodzaje gruzińskiego pisma.
Prowadząca: Marina Belokoneva-Shiukashvili - urodzona w Tbilisi tłumaczka z języka gruzińskiego i rosyjskiego; absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Od lat 90. zaangażowana była w działalność Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia”, gdzie czuwała nad kursami języka, historii i kultury polskiej. Pracowała jako Asystentka międzykulturowa w krakowskiej szkole; uczestniczyła w spotkaniach przeciwdziałających stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji z cyklu „Żywa biblioteka”. Ma polskie korzenie po babci.
Miejsce: przy wejściu na wystawę Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp wolny
Zajęcia nie wymagają rezerwacji
Godz. 11.00-15.00
Rodzinna niedziela. Bogactwo
Sztuka często powstaje w wyniku poszukiwań. Oglądanie jej i doświadczanie może być również próbą zastanowienia się nad ważnymi dla nas sprawami. Zapraszamy na nowy cykl aktywnych spotkań dla rodzin z dziećmi w MNK. Każda z rodzinnych niedziel zostanie zaprojektowana wokół wybranej wartości. Uczestnicy będą mogli w sposób aktywny poznać galerie muzeum i zastanowić się jak jak rozumieją tytułową wartość. Będzie też okazja, by wykonać proste, a jednocześnie zaskakujące działanie plastyczne.
Zaczynamy od tematu BOGACTWO na wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji. Poznając kulturę i sztukę Gruzji uczestnicy zastanowią się, co jest dla nich najcenniejsze i dowiedzą się, jak to zapisać po gruzińsku. Pomogą im zadania, które będą rozwiązywać na wystawie przy wybranych dziełach sztuki. Stworzą też swoją rodzinną mozaikę.
Zajęcia będą skierowane do dorosłych i do dzieci w różnym wieku, będą mogły być wykonywane wspólnie przez całą rodzinę. Można do nich dołączyć w dowolnym momencie od godz. 11.00 do 14.00 i realizować poszczególne elementy we własnym tempie.
Prowadzenie: Salam Lam Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, którego misją jest budowanie mostów kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi, wspieranie międzykulturowego dialogu i przeciwdziałanie dyskryminacji:
Blanka Błaszczak-Rozenbaum: antropolożka kulturowa, etnografka, Specjalistka ds. Edukacji w Salam Lab. Edukatorka muzealna oraz badaczka migracji i mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności ukraińskich w Polsce.
Monika Zielińska: kulturoznawczyni, edukatorka i trenerka w zakresie edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Kierowniczka Działu Edukacji w Salam Lab.
Koncepcja cyklu i koordynacja współpracy: Anna Berkowicz, Anna Walczyk, Katarzyna Mrugała - Dział Edukacji MNK
Rodzinne niedziele odbywają się co miesiąc w innym oddziale MNK. Każdą Rodzinną niedzielę współorganizujemy z fundacjami, stowarzyszeniami bądź indywidualnymi artystkami i artystami.
Rozpoczęcie: hol na parterze Gmachu Głównego MNK
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala edukacyjna w Gmachu Głównym MNK
Zajęcia nie wymagają rezerwacji.
Wstęp: 5 zł
Zadanie: realizacja wystawy panoramy sztuki gruzińskiej „Złote runo – sztuka Gruzji”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Godz. 16.30
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Matylda Szpila – przewodniczka i edukatorka MNK. Studiowała historię sztuki, a obecnie kończy Filmoznawstwo i Nowe Media na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas oprowadzania po wystawie najważniejsze jest dla niej przybliżanie publiczności kontekstów, w jakich powstawały dzieła i idee, jakie za nimi stały.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 18.00
Wykład: Polscy artyści na Kaukazie. Henryk Hryniewski, przywrócenie wymazanej biografii
Gdy spotykają się głowy państw gruzińskiego i polskiego, wznoszą toast za Henryka Hryniewskiego, artystę, który łączy nasze dwa narody. Lecz o Hryniewskim w Polsce niemal nikt nie słyszał, a w zbiorach polskich nie ma bodaj jednego jego dzieła. Wykład z bogatym materiałem ikonograficznym przedstawi – po raz pierwszy pełniej – postać tego nietuzinkowego artysty, współtwórcy nowoczesnej kultury Gruzji.
Prowadzący: dr Piotr Rypson – kurator wystaw, historyk literatury i kultury. W latach 2018-2024 przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Kurator wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) a ostatnio prezentacji podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) oraz współczesnej sztuki polskiej dotyczącej Zagłady, obydwie w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Od stycznia 2024 dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN.
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny
Godz. 19.30
Spotkanie: Gruzja dla początkujących - jak zaplanować pierwszą podróż?
Prowadzenie: Bartosz Dziwak – autor bloga Bartekwpodrozy.pl
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny
Godz. 21.30
Pokaz plenerowy filmu Początek
reż. Dea Kulumbegashvili, Gruzja, Francja 2020 / 125'
Miejsce: ogród MNK Czapscy, ul. Piłsudskiego 12
Wstęp wolny
SOBOTA, 8.06.2024
Godz. 11.00-14.00
Muzeum Crawl. Cenniejsze niż złoto?
Zapraszamy na nową odsłonę cyklu „Museum Crawl": Cenniejsze niż złoto? Podczas 3 godzin w kameralnej grupie odwiedzimy aż 4 wystawy prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nasza przewodniczka wybierze dla nas najcenniejsze obiekty pokazywane w Muzeum, opowie o legendach, ciekawostkach i fascynujących historiach związanych ze złotem, sztuką starożytną i średniowieczną, rzemiosłem artystycznym i ludziach otaczających się zbytkiem.
Podczas wydarzenia zadbamy o dobrą atmosferę, napoje i przekąski.Museum Crawl to doskonała okazja aby odwiedzić muzea, a także poznać ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką i spędzić czas w miłym towarzystwie.
W trakcie nieśpiesznego spaceru odwiedzimy 4 wystawy: Złote runo. Sztuka Gruzji w Gmachu Głównym, Gabinet Numizmatyczny w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Galerię Sztuka dawnej Polski. XII-XVII wiek w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennicach.
Zobaczymy między innymi gruzińskie znaleziska archeologiczne sprzed 6 tysięcy lat, starożytne złote naszyjniki i kolczyki, wykonane niezwykle kunsztownie przez ówczesnych rzemieślników z terenów dzisiejsze Gruzji, drogocenne średniowieczne rękopisy, największą i najdroższą polską złotą monetę z czasów Zygmunta III Wazy, gotyckie ołtarze tajemniczo połyskujące złotym tłem czy wielkie, rzeźbione i pokryte złotem ramy okalające pełne przepychu XIX-wieczne obrazy historyczne. Zastanowimy się, skąd brano złoto, jak je obrabiano i co ono symbolizowało na przestrzeni wieków. Może okaże się, że to nie złoto jest w muzeum najcenniejsze?
Całość wydarzenia potrwa trzy godziny (11.00 - 14.00). W cenę wliczone są bilety wstępu na cztery wystawy, usługa przewodnicka oraz napoje i przekąska.
Wstęp: 120 zł. Bilety do kupienia na stronie: bilety.mnk.pl.
Prowadząca: Agata Kokoryn – historyczka sztuki, antropolożka kultury i absolwentka ochrony dóbr kultury. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, słuchanie opowieści i podróże pociągiem.
Miejsca: Gmach Główny, Złote runo. Sztuka Gruzji, MNK Czapscy, MNK Ciołek, MNK Sukiennice
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Magdalena Schuster – w MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Podczas oprowadzania wystawy sztuki gruzińskiej zwróci uwagę na aspekt przenikania się kultur, szczególnie w obszarze tradycyjnego rzemiosła artystycznego.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 13.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Agnieszka Kuźma – przewodniczka po Krakowie i edukatorka MNK. Specjalistka od wycieczek rodzinnych, niestandardowych tras tematycznych i warsztatów interaktywnych. Współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana oraz Krakowskim Forum Kultury oprowadzając wycieczki tematyczne na zamówienie. Autorka Spacerownika po Dzielnicy I i Starym Mieście.
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 15.00-16.30
Wykład Lecha Kończaka
Prowadzenie: Lech Kończak – dyplomata, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi (2018–2023) i Belgradzie (od 2023). Autor dwóch książek o tematyce gruzińskiej: Czarna cerata Pirosmaniego. Życie i twórczość gruzińskiego artysty, 2022 oraz Tbilisi: o Gruzji, ludziach i dziełach, 2022 (wspólnie z Łukaszem Galuskiem). Ukończył studia etnologiczne w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat, do 2018 pracował w Ambasadzie RP w Tbilisi. W 2018 roku powierzono mu założenie Instytutu Polskiego w Tbilisi, którego był dyrektorem do 2023. W 2023 został pierwszym dyrektorem Instytutu Polskiego w Belgradzie. W 2021 został odznaczony gruzińskim Orderem Złotego Runa. W 2021 otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet Warszawski Nagrodę im. św. Grzegorza Peradze.
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Godz. 17.00-18.30
Gruzja ze smakiem. Spotkanie z ekspertką na wystawie połączone z degustacją
Zapraszamy na spotkanie na wystawie, które przeniesie nas w świat niesamowitych smaków i zapachów górzystej krainy. Dowiemy się m.in. dlaczego tak ważne dla kultury Gruzinów jest wino, kim jest tamada i jak wygląda tradycyjna supra, uczta wpisana w 2016 roku na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Prowadzenie: Ketevan Prangulaishvili – znawczyni kuchni gruzińskiej, prowadzi restauracje GMT Georgian Wine&Art oraz GMT Natural Wine Boutique. Od 2022 roku pełni funkcję oficjalnego Ambasadora win gruzińskich w Polsce. Z winem zetknęła się już w domu rodzinnym, gdzie od 6. roku życia pomagała w winobraniu i przerobie winogron. W roku 2012 przyjechała do Polski na stypendium naukowe, ukończyła tutaj studia i pozostała do dzisiaj. Przez większą część tego czasu była związana zawodowo z gruzińskim winem, pracując dla eksporterów, importerów oraz dystrybutorów, a także prowadząc dotyczące tych win szkolenia i degustacje. Od kilku lat prowadzi własną firmę importującą naturalne wina od niezależnych gruzińskich producentów z małych rodzinnych winnic. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konkursach winiarskich, jako sędzia.
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: 30 zł
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Wydarzenie skierowane dla grupy wiekowej 18+
NIEDZIELA, 9.06.2024
Godz. 11.00-15.00
Sztuka gruzińskiej kaligrafii. Alfabet pisany gałęzią winorośli
- stanowisko warsztatowe otwarte dla publiczności w każdym wieku
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę unikalnego gruzińskiego alfabetu, który należy do najstarszych na świecie. Spróbujemy swoich sił zapisując gruzińskie słowa i poznając trzy dawne, wyjątkowe rodzaje gruzińskiego pisma.
Prowadząca: Marina Belokoneva-Shiukashvili - urodzona w Tbilisi tłumaczka z języka gruzińskiego i rosyjskiego; absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Od lat 90. zaangażowana była w działalność Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia”, gdzie czuwała nad kursami języka, historii i kultury polskiej. Pracowała jako Asystentka międzykulturowa w krakowskiej szkole; uczestniczyła w spotkaniach przeciwdziałających stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji z cyklu „Żywa biblioteka”. Ma polskie korzenie po babci.
Miejsce: przy wejściu na wystawę Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp wolny
Zajęcia nie wymagają rezerwacji
Godz. 11.00-15.00
Rodzinna niedziela. Bogactwo
Sztuka często powstaje w wyniku poszukiwań. Oglądanie jej i doświadczanie może być również próbą zastanowienia się nad ważnymi dla nas sprawami. Zapraszamy na nowy cykl aktywnych spotkań dla rodzin z dziećmi w MNK. Każda z rodzinnych niedziel zostanie zaprojektowana wokół wybranej wartości. Uczestnicy będą mogli w sposób aktywny poznać galerie muzeum i zastanowić się jak jak rozumieją tytułową wartość. Będzie też okazja, by wykonać proste, a jednocześnie zaskakujące działanie plastyczne.
Zaczynamy od tematu BOGACTWO na wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji. Poznając kulturę i sztukę Gruzji uczestnicy zastanowią się, co jest dla nich najcenniejsze i dowiedzą się, jak to zapisać po gruzińsku. Pomogą im zadania, które będą rozwiązywać na wystawie przy wybranych dziełach sztuki. Stworzą też swoją rodzinną mozaikę.
Zajęcia będą skierowane do dorosłych i do dzieci w różnym wieku, będą mogły być wykonywane wspólnie przez całą rodzinę. Można do nich dołączyć w dowolnym momencie od godz. 11.00 do 14.00 i realizować poszczególne elementy we własnym tempie.
Prowadzenie: Salam Lam Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, którego misją jest budowanie mostów kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi, wspieranie międzykulturowego dialogu i przeciwdziałanie dyskryminacji:
Blanka Błaszczak-Rozenbaum: antropolożka kulturowa, etnografka, Specjalistka ds. Edukacji w Salam Lab. Edukatorka muzealna oraz badaczka migracji i mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności ukraińskich w Polsce.
Monika Zielińska: kulturoznawczyni, edukatorka i trenerka w zakresie edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Kierowniczka Działu Edukacji w Salam Lab.
Koncepcja cyklu i koordynacja współpracy: Anna Berkowicz, Anna Walczyk, Katarzyna Mrugała - Dział Edukacji MNK
Rodzinne niedziele odbywają się co miesiąc w innym oddziale MNK. Każdą Rodzinną niedzielę współorganizujemy z fundacjami, stowarzyszeniami bądź indywidualnymi artystkami i artystami.
Rozpoczęcie: hol na parterze Gmachu Głównego MNK
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala edukacyjna w Gmachu Głównym MNK
Zajęcia nie wymagają rezerwacji.
Wstęp: 5 zł
Zadanie: realizacja wystawy panoramy sztuki gruzińskiej „Złote runo – sztuka Gruzji”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego