{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WEEKEND GRUZIŃSKI

Henryk Hryniewski (1869-1938), Ararat, akwarela, karton, Shalva Amiranashvili Museum of Fine Arts (Georgian National Museum)

WEEKEND GRUZIŃSKI

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
07-09.06.2024
piątek -niedziela
W weekend od 7 do 9 czerwca na wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji" obowiązują bilety w promocyjnej cenie – 5zł.
PIĄTEK, 7.06.2024

Godz. 16.30
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Matylda Szpila – przewodniczka i edukatorka MNK. Studiowała historię sztuki, a obecnie kończy Filmoznawstwo i Nowe Media na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas oprowadzania po wystawie najważniejsze jest dla niej przybliżanie publiczności kontekstów, w jakich powstawały dzieła i idee, jakie za nimi stały.

Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.


Godz. 18.00
Wykład: Polscy artyści na Kaukazie. Henryk Hryniewski, przywrócenie wymazanej biografii

Gdy spotykają się głowy państw gruzińskiego i polskiego, wznoszą toast za Henryka Hryniewskiego, artystę, który łączy nasze dwa narody. Lecz o Hryniewskim w Polsce niemal nikt nie słyszał, a w zbiorach polskich nie ma bodaj jednego jego dzieła. Wykład z bogatym materiałem ikonograficznym przedstawi – po raz pierwszy pełniej – postać tego nietuzinkowego artysty, współtwórcy nowoczesnej kultury Gruzji.

Prowadzący: dr Piotr Rypson – kurator wystaw, historyk literatury i kultury. W latach 2018-2024 przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Kurator wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) a ostatnio prezentacji podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) oraz współczesnej sztuki polskiej dotyczącej Zagłady, obydwie w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Od stycznia 2024 dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN.

Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny


Godz. 19.30
Spotkanie: Gruzja dla początkujących - jak zaplanować pierwszą podróż?
Prowadzenie: Bartosz Dziwak – autor bloga Bartekwpodrozy.pl

Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny


Godz. 21.30
Pokaz plenerowy filmu Początek
reż. Dea Kulumbegashvili, Gruzja, Francja 2020 / 125'
Miejsce: ogród MNK Czapscy, ul. Piłsudskiego 12
Wstęp wolny



SOBOTA, 8.06.2024

Godz. 11.00-14.00
Muzeum Crawl. Cenniejsze niż złoto?  
Zapraszamy na nową odsłonę cyklu „Museum Crawl": Cenniejsze niż złoto? Podczas 3 godzin w kameralnej grupie odwiedzimy aż 4 wystawy prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nasza przewodniczka wybierze dla nas najcenniejsze obiekty pokazywane w Muzeum, opowie o legendach, ciekawostkach i fascynujących historiach związanych ze złotem, sztuką starożytną i średniowieczną, rzemiosłem artystycznym i ludziach otaczających się zbytkiem.

Podczas wydarzenia zadbamy o dobrą atmosferę, napoje i przekąski.Museum Crawl to doskonała okazja aby odwiedzić muzea, a także poznać ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką i spędzić czas w miłym towarzystwie.

W trakcie nieśpiesznego spaceru odwiedzimy 4 wystawy: Złote runo. Sztuka Gruzji w Gmachu Głównym, Gabinet Numizmatyczny w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Galerię Sztuka dawnej Polski. XII-XVII wiek w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennicach.

Zobaczymy między innymi gruzińskie znaleziska archeologiczne sprzed 6 tysięcy lat, starożytne złote naszyjniki i kolczyki, wykonane niezwykle kunsztownie przez ówczesnych rzemieślników z terenów dzisiejsze Gruzji, drogocenne średniowieczne rękopisy, największą i najdroższą polską złotą monetę z czasów Zygmunta III Wazy, gotyckie ołtarze tajemniczo połyskujące złotym tłem czy wielkie, rzeźbione i pokryte złotem ramy okalające pełne przepychu XIX-wieczne obrazy historyczne. Zastanowimy się, skąd brano złoto, jak je obrabiano i co ono symbolizowało na przestrzeni wieków. Może okaże się, że to nie złoto jest w muzeum najcenniejsze?

Całość wydarzenia potrwa trzy godziny (11.00 - 14.00). W cenę wliczone są bilety wstępu na cztery wystawy, usługa przewodnicka oraz napoje i przekąska.

Wstęp: 120 zł. Bilety do kupienia na stronie: bilety.mnk.pl.
Prowadząca: Agata Kokoryn – historyczka sztuki, antropolożka kultury i absolwentka ochrony dóbr kultury. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, słuchanie opowieści i podróże pociągiem.
Miejsca: Gmach Główny, Złote runo. Sztuka Gruzji, MNK Czapscy, MNK Ciołek, MNK Sukiennice
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji


Godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Magdalena Schuster – w MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczyni pracowni NoToPięknie!, w której zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Podczas oprowadzania wystawy sztuki gruzińskiej zwróci uwagę na aspekt przenikania się kultur, szczególnie w obszarze tradycyjnego rzemiosła artystycznego.

Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.


Godz. 13.00
Oprowadzanie po wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji
Prowadzenie: Agnieszka Kuźma – przewodniczka po Krakowie i edukatorka MNK. Specjalistka od wycieczek rodzinnych, niestandardowych tras tematycznych i warsztatów interaktywnych. Współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana oraz Krakowskim Forum Kultury oprowadzając wycieczki tematyczne na zamówienie. Autorka Spacerownika po Dzielnicy I i Starym Mieście.

Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.


Godz. 15.00-16.30
Wykład Lecha Kończaka

Prowadzenie: Lech Kończak – dyplomata, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi (2018–2023) i Belgradzie (od 2023). Autor dwóch książek o tematyce gruzińskiej: Czarna cerata Pirosmaniego. Życie i twórczość gruzińskiego artysty, 2022 oraz Tbilisi: o Gruzji, ludziach i dziełach, 2022 (wspólnie z Łukaszem Galuskiem). Ukończył studia etnologiczne w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat, do 2018 pracował w Ambasadzie RP w Tbilisi. W 2018 roku powierzono mu założenie Instytutu Polskiego w Tbilisi, którego był dyrektorem do 2023. W 2023 został pierwszym dyrektorem Instytutu Polskiego w Belgradzie. W 2021 został odznaczony gruzińskim Orderem Złotego Runa. W 2021 otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet Warszawski Nagrodę im. św. Grzegorza Peradze.

Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: w ramach biletu na wystawę.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.

Godz. 17.00-18.30
Gruzja ze smakiem. Spotkanie z ekspertką na wystawie połączone z degustacją
Zapraszamy na spotkanie na wystawie, które przeniesie nas w świat niesamowitych smaków i zapachów górzystej krainy. Dowiemy się m.in. dlaczego tak ważne dla kultury Gruzinów jest wino, kim jest tamada i jak wygląda tradycyjna supra, uczta wpisana w 2016 roku na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Prowadzenie: Ketevan Prangulaishvili – znawczyni kuchni gruzińskiej, prowadzi restauracje GMT Georgian Wine&Art oraz GMT Natural Wine Boutique. Od 2022 roku pełni funkcję oficjalnego Ambasadora win gruzińskich w Polsce. Z winem zetknęła się już w domu rodzinnym, gdzie od 6. roku życia pomagała w winobraniu i przerobie winogron. W roku 2012 przyjechała do Polski na stypendium naukowe, ukończyła tutaj studia i pozostała do dzisiaj. Przez większą część tego czasu była związana zawodowo z gruzińskim winem, pracując dla eksporterów, importerów oraz dystrybutorów, a także prowadząc dotyczące tych win szkolenia i degustacje. Od kilku lat prowadzi własną firmę importującą naturalne wina od niezależnych gruzińskich producentów z małych rodzinnych winnic. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konkursach winiarskich, jako sędzia.

Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala audiowizualna
Rozpoczęcie: Gmach Główny, wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp: 30 zł
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 od poniedziałku do piątku.
Wydarzenie skierowane dla grupy wiekowej 18+



NIEDZIELA, 9.06.2024

Godz. 11.00-15.00
Sztuka gruzińskiej kaligrafii. Alfabet pisany gałęzią winorośli
- stanowisko warsztatowe otwarte dla publiczności w każdym wieku
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać specyfikę unikalnego gruzińskiego alfabetu, który należy do najstarszych na świecie. Spróbujemy swoich sił zapisując gruzińskie słowa i poznając trzy dawne, wyjątkowe rodzaje gruzińskiego pisma.

Prowadząca: Marina Belokoneva-Shiukashvili - urodzona w Tbilisi tłumaczka z języka gruzińskiego i rosyjskiego; absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Od lat 90. zaangażowana była w działalność Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia”, gdzie czuwała nad kursami języka, historii i kultury polskiej. Pracowała jako Asystentka międzykulturowa w krakowskiej szkole; uczestniczyła w spotkaniach przeciwdziałających stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji z cyklu „Żywa biblioteka”. Ma polskie korzenie po babci.

Miejsce: przy wejściu na wystawę Złote runo. Sztuka Gruzji
Wstęp wolny
Zajęcia nie wymagają rezerwacji


Godz. 11.00-15.00
Rodzinna niedziela. Bogactwo
Sztuka często powstaje w wyniku poszukiwań. Oglądanie jej i doświadczanie może być również próbą zastanowienia się nad ważnymi dla nas sprawami. Zapraszamy na nowy cykl aktywnych spotkań dla rodzin z dziećmi w MNK. Każda z rodzinnych niedziel zostanie zaprojektowana wokół wybranej wartości. Uczestnicy będą mogli w sposób aktywny poznać galerie muzeum i zastanowić się jak jak rozumieją tytułową wartość. Będzie też okazja, by wykonać proste, a jednocześnie zaskakujące działanie plastyczne.

Zaczynamy od tematu BOGACTWO na wystawie Złote runo. Sztuka Gruzji. Poznając kulturę i sztukę Gruzji uczestnicy zastanowią się, co jest dla nich najcenniejsze i dowiedzą się, jak to zapisać po gruzińsku. Pomogą im zadania, które będą rozwiązywać na wystawie przy wybranych dziełach sztuki. Stworzą też swoją rodzinną mozaikę.

Zajęcia będą skierowane do dorosłych i do dzieci w różnym wieku, będą mogły być wykonywane wspólnie przez całą rodzinę. Można do nich dołączyć w dowolnym momencie od godz. 11.00 do 14.00 i realizować poszczególne elementy we własnym tempie.

Prowadzenie: Salam Lam Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, którego misją jest budowanie mostów kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi, wspieranie międzykulturowego dialogu i przeciwdziałanie dyskryminacji:

Blanka Błaszczak-Rozenbaum: antropolożka kulturowa, etnografka, Specjalistka ds. Edukacji w Salam Lab. Edukatorka muzealna oraz badaczka migracji i mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności ukraińskich w Polsce. 

Monika Zielińska: kulturoznawczyni, edukatorka i trenerka w zakresie edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Kierowniczka Działu Edukacji w Salam Lab.

Koncepcja cyklu i koordynacja współpracy: Anna Berkowicz, Anna Walczyk, Katarzyna Mrugała - Dział Edukacji MNK

Rodzinne niedziele odbywają się co miesiąc w innym oddziale MNK. Każdą Rodzinną niedzielę współorganizujemy z fundacjami, stowarzyszeniami bądź indywidualnymi artystkami i artystami.

Rozpoczęcie: hol na parterze Gmachu Głównego MNK
Miejsce: wystawa Złote runo. Sztuka Gruzji oraz sala edukacyjna w Gmachu Głównym MNK
Zajęcia nie wymagają rezerwacji.
Wstęp: 5 zł

Zadanie: realizacja wystawy panoramy sztuki gruzińskiej „Złote runo – sztuka Gruzji”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego