Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Warsztaty muzyczne: Od Chopina do Szymanowskiego

Fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

Warsztaty muzyczne: Od Chopina do Szymanowskiego

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
04.10.2017
środa
10:00
bilety
Edukatorzy Oddziału Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli poprowadzą zajęcia edukacyjne z muzyką na żywo w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
W programie: Mazurki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego
Wstęp wolny, rezerwacja mailowa: agiewont@mnk.pl 
Warsztaty odbędą się 4 października (środa), godz. 10.00, 11.15, 12.30

Fryderyk Chopin był dla Karola Szymanowskiego mistrzem formy, punktem odniesienia. Obydwaj inspirowali się kulturą tradycyjną i doprowadzili gatunek mazurka na szczyt doskonałości. Apoteoza polskości, dziennik duszy Chopina, który komponował je przez całe życie, od prostych miniatur, po rozbudowane, polifoniczne utwory. Chopin podróżując po kraju osłuchał się w polskich tańcach ludowych, które twórczo stylizował. Szymanowski przyznał, iż rozwój polskiej twórczości narodowej bez wpływu Chopina byłby niemożliwy. Zakotwiczony w Zakopanem, czerpał z idiomu podhalańskiego. Inspirował się dorobkiem kompozytora w zakresie polifonii czy wariacyjności, różnych motywów tematycznych oraz dokonywał zmian m.in. na poziomie języka harmonicznego.

Podczas warsztatów z muzyką na żywo zestawione zostaną Mazurki op. 7 nr 1 i op. 30 nr 4 Fryderyka Chopina z Mazurkami op. 50 nr 1 i nr 2 Karola Szymanowskiego.

Wpływy kultury tradycyjnej w dziele romantyka zostaną przywołane również na przykładzie Nokturnu b-moll op. 9 nr 1, w którym słyszymy zarys pieśni Oj chmielu, chmielu, co wprowadzi nas do warsztatu śpiewu białego.

Współpraca: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
 
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję