Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

W dialogu z tradycją

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
W dialogu z tradycją

Dom Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
16.12.2016
piątek
18:00
wstęp wolny
Józefa Mehoffera projekty witraży dla katedry w Przemyślu, 1942-1945.
Po pożarze przemyskiej katedry podczas działań wojennych w czerwcu 1941 roku, świątynia znajdowała się w kompletnej ruinie. Zniszczeniu wówczas uległy wszystkie witraże katedry projektowane przez Jana Matejkę. W skomplikowanej sytuacji okupowanego miasta, bp Franciszek Barda postanowił, aby wykonać nowe witraże do prezbiterium katedry. Po skonsultowaniu tej kwestii z Adamem Żeleńskim, właścicielem zakładu witrażów S. G. Żeleński, powierzono projekt witraży Józefowi Mehofferowi jako znanemu i biegłemu w sztuce witrażowej artyście. Artysta sporządził barwne szkice przyszłych witraży oraz przygotował dwa kartony Chrzest Chrystusa oraz Święty Stanisław. W pierwszym Józef Mehoffer zachowywał kompozycję witraża Jana Matejki, w drugim zaś wykazał się wirtuozerią kolorów i kształtów oraz zagęszczoną kompozycją i giętkim konturem. Ze względu na trwające działania wojenne, w marcu 1944 roku pracę nad pozostałym kartonami odłożono w czasie. Kontynuacji prac nie podjęto do śmierci artysty.

Prowadzenie: Bogusław Ruśnica - historyk sztuki i teolog. Ukończył studia z historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1999 r.). Od 2005 roku pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie, obecnie w Gabinecie Grafiki i Rysunku.


"Z Pegazem w tle" to cykl wykładów, których tematem jest twórczość Józefa Mehoffera w szerokim kontekście sztuki polskiej i europejskiej końca XIX oraz pierwszej połowy wielu XX, jak również jego działalność artystyczna i kolekcjonerska.

Zobacz kolejne wykłady z cyklu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję