{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Uroczysty koncert 142. urodziny Karola Szymanowskiego

Uroczysty koncert 142. urodziny Karola Szymanowskiego

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
03.10.2024
czwartek
18:00
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Mariola Cieniawa – fortepian  
3 października (czwartek) 2024, 18:00
Karol Szymanowski (1882-1937), Pieśni kurpiowskie op. 58
nr 1-6 vol. (sł ludowe):
Lecioły zórazie 
Wysła burzycka 
Uwoz, mamo 
U jeziorecka 
A pod borem siwe kunie 
Bzicem kunia

Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 50 nr 13 i 14                    

Karol Szymanowski, Pieśni księżniczki z baśni op. 31:              
I              Samotny księżyc 
III           Złote trzewiczki
IV           Taniec 
V             Pieśń o fali 

Stefan Henryk Bereza (1888-1939), 4 pieśni op. 4
Sny moje młode (sł. J. Sunderland)
Zmierzch (sł. F. Kruszewska)
Ty jeden (sł. A. Negri)
Dla naszego synka (sł. K. Iłłakowiczówna)

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), Krakowiak fantastyczny     

Stefan Henryk Bereza, 4 pieśni op. 8                             
Cisza (sł. K. Przerwa-Tetmajer)
Smutna jest dusza moja (sł. K. Przerwa-Tetmajer)
W twoje cudne oczy (sł. K. Przerwa-Tetmajer)
Wschodnia (sł. L. Staff)
 
Słowo o muzyce:
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie
Kurator do spraw programowych „Atmy”

Katarzyna Oleś-Blacha –
artysta muzyk, sopran koloraturowy. W 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, m. in. w 2010 r. otrzymała III nagrodę w kategorii głosów żeńskich w VII Między-narodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 2012 roku została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka”. W lipcu 2014 roku została Laureatką nagrody: „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz promocji kultury. Solistka Opery Krakowskiej, gdzie po raz pierwszy wystąpiła w 2001 r. w partii Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta. Artystka ma w swoim bogatym dorobku około 60 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą. W kręgu zainteresowań artystycznych Katarzyny Oleś-Blacha znajduje się również muzyka oratoryjno-kantatowa i kameralna. Dokonała szeregu nagrań płytowych i archiwalnych dla potrzeb Radia i Telewizji, w tym w 2005 r. niezwykle rzadko wykonywanego Koncertu na sopran i orkiestrę Zygfryda Kasserna, który wielokrotnie prezentowano na antenie polskich rozgłośni. Ze szczególnie ciepłym przyjęciem słuchaczy i krytyki spotkał się album artystki „Per due Donne” oraz pierwsze płytowe wydanie ostatniej opery Stanisława Moniuszki Beata. Pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie; prowadzi klasę śpiewu solowego. W kwietniu 2021 roku został jej nadany tytuł profesora sztuki. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki.

Stefan Henryk Bereza, urodzony 9 marca 1888 roku w Siedlcach oraz zmarły tragicznie 11 września 1939 roku w Piaśnicy koło Wejherowa, był adwokatem, urzędnikiem ministerialnym w pierwszych latach odrodzonej Polski oraz ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wykształcenie prawnicze odebrał w Moskwie, tam również ukończył klasę fortepianu w Konserwatorium. Z niewielu danych jakie pozostały po tym twórcy wiemy, że pracował również jako profesor Konserwatorium w Charkowie, był sekretarzem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Rozstrzelany przez hitlerowców na początku wojny, wciąż pozostaje nieodkryty dla szerszego odbiorcy. Piękne, pełne emocji i inwencji melodycznej pieśni wspaniale uzupełniają dorobek muzycznego dwudziestolecia międzywojennego o przejmujące dzieła polskiej liryki wokalnej.

Mariola Cieniawa – pianistka, kameralistka, pedagog. Profesor sztuk muzycznych. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończyła krakowską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudziń-skiego.  Kształciła się także u prof. Andrzeja Jasińskiego w Katowicach  i Karl-Heinza Kammerlinga w Hano-werze. Laureatka głównych nagród wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. (I nagroda Ogólnopolskiego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi – 1983, dwukrotna Stypendystka Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie – 1983, 1984; II nagroda Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina – Palma de Mallorca – 1990; III nagroda Konkursu Chopinowskiego w Kolonii – 1991; Nagroda Specjalna Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Palm Beach – Floryda – 1989). Od wielu lat koncertuje w Polsce i zagranicą, także  w ramach  znaczących  festiwali muzycznych (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, USA, Korea Płn., Czechy, Szwecja, Austria, Węgry, Egipt). Jako kameralistka współpracowała z wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami. Jej dorobek fonograficzny obejmuje nagrania sześciu płyt CD, w tym  solowych: „Danza Iberica” i „ATMA 40”. Laureatka nagrody „Mosty Starosty” za działalność na rzecz promocji kultury muzycznej. Juror ogólnopolskich i zagranicznych konkursów pianistycznych i kameralnych. Matka chrzestna pociągu „Nikifor”  z Krakowa do Krynicy-Zdroju.

Serdecznie zapraszamy na koncerty w „Atmie”
i wszystkie wydarzenia w MNK! 

24 października (czwartek) 2024, 18:00
Airis String Quartet:
Aleksandra Czajor- Kowalska – I skrzypce
Grażyna Zubik – II skrzypce
Malwina Tkaczyk – altówka
Mateusz Mańka – wiolonczela
w programie: Claude Debussy, Karol Szymanowski