{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Uroczyste otwarcie wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"

Uroczyste otwarcie wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.08.2014
środa

Uroczyste otwarcie wystawy "Legiony Polskie 1914-1918"

- Na tej wystawie można zanurzyć się w legendzie Legionów, a ludzie, narody, państwa, nie mogą żyć bez legend. Ta legenda dociera do serc Polaków na całym świecie – mówił Prezydent Bronisław Komorowski 6 sierpnia podczas otwarcia w Gmachu Głównym MNK wystawy "Legiony Polskie 1914-1918" upamiętniającej setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Niepodległościowego.
To właśnie w miejscu, gdzie dziś stoi Gmach Główny, sto lat temu zbierali się żołnierze, by – wysłuchawszy apelu Józefa Piłsudskiego – wyruszyć z pobliskich Oleandrów jako I Kompania Kadrowa.

Prezydent mówił również o roli sztuki w kształtowaniu świadomości patriotycznej. Czyn Niepodległościowy był kwestionowany niejednokrotnie przez władze. To, że się przebił, że wciąż jest wielkim mitem, jest zasługą krakowskiego i lwowskiego środowiska kultury. "Kaden-Bandrowski napisał, że historia wzięła legionistów na skrzydła i wyniosła ich na szczyt. Myślę, że nie tylko historia, ale także właśnie sztuka i piękno razem wzięły nas na skrzydła czynu legionowego, niepodległościowego i dlatego ten czyn trwa, służy do dziś naszej ojczyźnie - powiedział Bronisław Komorowski".

Na uroczystości otwarcia wystawy obecni byli m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żukowski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, doradca Prezydenta RP Krzysztof Król, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak oraz Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.


Publiczność zebrana na wernisażu wysłuchała pieśni legionowych w wykonaniu chóru Echo, który powstał w 1919 roku – rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Po części oficjalnej Prezydent zwiedził wystawę, po której oprowadzali go Dyrektor MNK Zofia Gołubiew i kurator Piotr Wilkosz. Prezydent zwrócił uwagę na pamiątki związane z Twierdzą Kraków i bitwą gorlicką, mundur armii polskiej we Francji oraz szablę po szefie sztabu I Brygady płk. Kazimierzu Sosnkowskim, którą podarowali mu legioniści w 1916 roku. Zainteresowały go także fotografie frontowe, wykonane w latach 1914–1918 przez Stanisława Janowskiego. "Robił je artysta" – powiedział Prezydent. Oglądając portret Marszałka Piłsudskiego pędzla Leopolda Gottlieba, wspomniał, że w latach 80. nielegalnie, na powielaczu, został wydany kalendarz z tą reprodukcją.

Po wernisażu w Gmachu Głównym miała miejsce promocja książki Leszka Moczulskiego „Przerwane powstanie polskie 1914”, również z udziałem Prezydenta Komorowskiego.

MNK/JP