Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ulicami do sztuki - reaktywacja!

Ulicami do sztuki - reaktywacja!

01.01.2013
wtorek

Ulicami do sztuki - reaktywacja!

Olbrzymi mural nie zniknie z bloku przy ul. Jaremy w Krakowie, choć ważyły się jego losy podczas ocieplania tego największego, zbudowanego ponad 40 lat temu na osiedlu Azory w Krakowie bloku.

Na szczęście Spółdzielnia Mieszkaniowa „Krakus” zdecydowała się nie zasłaniać muralu.

Wielkoformatowa dekoracja - fragment obrazu Marii Jaremy z cyklu Penetracje (1956) – powstała w 2008 roku z inicjatywy Muzeum Narodowego w Krakowie jako hołd dla wielkiej artystki w ramach nowego muzealnego projektu - „Ulicami do sztuki”. Mural był jednym z pierwszych głosów w ogólnopolskiej dyskusji na temat rewitalizacji blokowisk.

Dekoracja na bloku przy ul. Jaremy 1-15 została odsłonięta cztery lata temu z okazji stulecia urodzin i pięćdziesiątej rocznicy śmierci Marii Jaremy, najważniejszej - obok Katarzyny Kobro i Aliny Szapocznikow - z polskich artystek awangardowych. Patronka znanej mieszkańcom Azorów ulicy była rzeźbiarką, malarką, graficzką, współzałożycielką Grupy Krakowskiej, działała w przedwojennym teatrze Cricot: projektowała kostiumy i scenografię, była aktorką. Po II wojnie światowej wraz z Tadeuszem Kantorem współtworzyła odrodzoną Grupę Krakowską i teatr Cricot 2. Nagroda na Biennale Sztuki w Wenecji (1958) przyniosła jej uznanie i mogła otworzyć jej drogę do międzynarodowej kariery. Maria Jarema zmarła w wieku zaledwie 50 lat, w pełni możliwości twórczych.

Dekoracja powstała w ramach projektu „Ulica Jaremy”, którego kuratorką była Agata Małodobry, adiunkt w Dziale Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby MNK. Miał on na celu także popularyzację osoby artystki wśród mieszkańców ulicy nazwanej jej imieniem. W dniu setnych urodzin Jaremianki umieściliśmy w skrzynkach pocztowych mieszkańców ulotki będące równocześnie zaproszeniami do bezpłatnego zwiedzania Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym MNK.

Ulica Jaremy” była pierwszym etapem projektu „Ulicami do sztuki” zainicjowanego przez dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofię Gołubiew, który mógłby objąć całe miasto, a konkretnie ulice i place noszące imię artystów - malarzy i rzeźbiarzy.

Agata Małodobry ma już pomysł na „Ulicę Marczyńskiego”. Gdyby wspólnota mieszkaniowa wytypowała blok, mogłaby na nim powstać wielkoformatowa replika jednej z trójwymiarowych „Dekompozycji” artysty, znajdującej się w naszych zbiorach. Wyobraźmy sobie świecące, kwadratowe, ruchome „okienka” z metalu i tworzywa sztucznego na fasadzie. Czy nie ożywiłoby to architektury blokowisk?

Mural z fragmentem obrazu Jaremianki był pierwszym przykładem „nowej fali” murali w Krakowie. W kolejnych latach murale powstawały w ramach Festiwalu „Artboom”. W ubiegłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach współpracy z organizatorami festiwalu, zaprosiło do stworzenia ogromnego dzieła Mariusza Warasa - najbardziej znanego na świecie polskiego artystę zewnętrznego. Jego autorski projekt M – city zakłada stworzenie murali w wielu miastach na świecie. Wielkoformatowe pejzaże miejskie powstały w Gdańsku, Paryżu, Budapeszcie, Rio de Janeiro, Sao Paulo – a w czerwcu 2012 roku na ścianie Domu Józefa Mehoffera - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. W przyszłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy kolejny oddział – Ośrodek Sztuki Europejskiej „Europeum” w Spichlerzu przy Pl. Sikorskiego. Jest tam miejsce na kolejny mural stworzony w ramach Festiwalu.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję