Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rozmowy o literaturze: Twórczość literacka księżnej Izabeli Czartoryskiej

Rozmowy o literaturze: Twórczość literacka księżnej Izabeli Czartoryskiej

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
19.10.2017
czwartek
10:15
bilety
Twórczość literacka towarzyszyła Izabeli Czartoryskiej przez całe życie. Spod jej pióra wyszły dzieła, głównie prozatorskie, realizujące założenia różnych gatunków literackich.
Alexander Roslin, Portret Izabeli z Flemingów ks.CzartoryskiejDużą popularność zyskał jej traktat Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów z 1805 r. jako wykład w tworzenie się nowego stylu ogrodowego. Dzieło zdobią piękne ilustracje puławskiego rysownika Jana Zachariasza Freya.

Czartoryska zapisała się w historii literatury jako autorka Pielgrzyma w Dobromilu (cz. 1 wydana w latach 1818–1819, cz. 2 w 1821), pierwszego opracowania dziejów ojczystych dla dzieci wiejskich, na którym całe pokolenia Polaków uczyły się historii Polski i patriotyzmu. Z jej działalnością oświatową wśród ludu wiąże się także Książka do pacierzy dla dzieci wiejskich podczas Mszy Świętej, dla szkółki puławskiej napisana, zawierająca oryginalne teksty autorki oraz utwory literackie, głównie Jana Kochanowskiego, które na przestrzeni wieków zyskały status modlitwy.

Księżna dużo czasu poświęcała opisom eksponatów muzealnych. Zachowany rękopiśmienny Katalog pamiątek złożonych w Domu Gotyckim w Puławach zawiera interesujące eseje na temat zbiorów Domu Gotyckiego. Świadczy o oczytaniu, wiedzy i orientacji księżnej w literaturze i historii. Z kolei jedyny drukowany katalog jej autorstwa – Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach z 1828 r., stanowi rodzaj inwentarza topograficznego oraz przewodnika po Domu Gotyckim.

Literacką spuściznę księżnej dopełniają dzienniki z podróży: Tour through England, Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816, pamiętniki, obszerna korespondencja z rodziną i przyjaciółmi oraz poezja.

Prowadzenie: Jadwiga Klima – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, pracuje w Bibliotece Książąt Czartoryskich.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję