Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Trzy rzeźby / ciała

fot. Anna Olchawska, Wernisaż wystawy "Ursula Rydingsvard. Tylko sztuka" - Kraków, 2021

Trzy rzeźby / ciała

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.02.2022
niedziela
13:00
bilety
Performance wokół rzeźb Ursuli von Rydignsvard prezentowanych w hallu i przed Gmachem Głównym. Początek: hall w Gmachu Głównym.

Koncept i wykonanie: Monika Godek , Dominika Wiak i Monika Szpunar
Konsultacje choreograficzne: Kasia Witek
Inspirując się wielowarstwowością, formą, procesem powstawania prac rzeźbiarki, a także manifestem jej autorstwa Why do I make art, trójka tancerek i choreografek przetestuje różne formy postrzegania, odbierania i interpretowania jej prac z perspektywy ciała. Twórczynie performance’u rozważą też, czy rzeźba może się stać partnerką we wspólnym tańcu. Poprzez działanie chcemy zaprosić do spojrzenia na rzeźby z odmiennej perspektywy. Performance będzie czerpał również z dziedzictwa współczesnej choreografii i tańca, improwizacji oraz pracy z głosem.

Dominika Wiak – Tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie. Do jej ostatnich produkcji należy MANHATTAN współtworzony z Danielą Komęderą-Miśkiewicz oraz STICKY FINGERS CLUB tworzony kolektywnie z Moniką Witkowską, Danielą Komęderą-Miśkiewicz i Dominikiem Więckiem. Współpracowała z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem ROZBARK oraz Krakowskim Centrum Choreograficznym. Brała udział w spektaklach: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Jakuba Lewandowskiego, Dominiki Knapik, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego, Radosława Rychcika , Magdaleny Piekorz, Quana Bui Ngoc. Występowała m.in. w: Szwecji, Chinach, Włoszech, Gruzji, Holandii, Austrii oraz na Ukrainie. Dwukrotnie uczestniczyła w projekcie badawczym związków tańca tradycyjnego i współczesnego w Chinach. Jest dwukrotną stypendystką MKiDNS i Prezydenta Miasta Krakowa. Obecnie współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym. 

Monika Godek – absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie (specjalność Taniec) i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego (specjalność Taniec Współczesny), tancerka i nauczycielka. Związana m.in. z zespołem Scena Tańca Współczesnego Anity Podkowy, z którym tworzyła spektakle i choreografie w produkcjach telewizyjnych. W latach 2008–2018 tancerka Krakowskiego Teatru Tańca. W latach 2010–2017 współpracowała z Teatrem KTO w realizacji wydarzeń i działań ulicznych. Od 2020 roku uczestniczy w projekcie Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym. W latach 2007–2013 programowała i koordynowała wydarzenia w ramach cyklu „Scena Tańca Współczesnego” (SCKM Kraków). Pracuje jako nauczyciel tańca – w 2005 roku założyła i prowadzi młodzieżowe grupy tańca współczesnego agitatus.
 
Monika Szpunar – tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka ACTS/École de Danse Contemporaine w Paryżu oraz London Contemporary Dance School w Londynie. Wcześniej ukończyła Krakowską Akademię Tańca L’art de la Danse, a w 2020 r. II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS. Interesuje ją przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych, tworzonych we współpracy z innymi. Współtworzy girls band The Yonis, z którym tworzy i występuje w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, BrainChild oraz SPACER w Krakowie. Jako tancerka pracowała z takimi artystami jak Victor Quijada, Richard Siegal, Dam Van Huynh, Kaori Ito. Tworzy autorskie projekty i spektakle. Pracuje również jako choreografka do przedstawień teatralnych oraz filmów. W 2016 r. w Brazylii współpracowała z lokalnymi artystami, takimi jak Fernando Martins, Jorge Garcia i Rafaela Sahyoun, oraz prowadziła warsztaty improwizacji na Unicamp w Campinas. Współtworzy Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa | www.monikaszpunar.com

Katarzyna Witek – artystka tańca i choreografka, pracująca między Londynem a Krakowem. Absolwentka Northern School of Contemporary Dance, Jasmin Vardimon Physical Theatre na Uniwersytecie Londyńskim oraz London Contemporary Dance School, którą ukończyła z wyróżnieniem. Laureatka rezydencji artystycznej Exit Visa w The Place (2016), jest członkiem Chisenhale Dance Space oraz artystą współpracującym z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kultury w Londynie. Jako tancerka pracowała z takimi choreografami jak Rosemary Lee, Lia Anderson, Henrietta Hale, Renaud Wiser, Paolo Mangiola i Mafalda Deville. Swój warsztat szlifuje na warsztatach, które prowadzą m.in. Theo Clinkard, Deborah Hay, Tomislav English, Charlie Morrissey, a także na intensives w P.A.R.T.S i Siobhan Davies Studios. W 2018 r. wystąpiła w swojej solowej pracy z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. W tym samym roku tańczyła podczas otwarcia konferencji klimatycznej ONZ COP24 w Katowicach – w stworzonym przez siebie spektaklu The Matter of The Soul. Jej dotychczasowe prace choreograficzne to Arvoles (2013), You, Passing (2015), To split a glassy grain of water (2018), one wall of me (2019) i The Matter of the Soul (2018) oraz film taneczny Maoz Tsur, oparty na tytułowym utworze zespołu elektroakustycznego Sefiroth, pokazany w Centre Culturel Irlandais w Paryżu. Obecnie pracuje jako choreograf przy nowym spektaklu Agnieszki Glińskiej w Teatrze Starym w Krakowie.


Ważne informacje:
Udział bezpłatny. Miejsce: plac przed Gmachem Głównym / hol Gmachu Głównego MNK
Zapraszamy o 13:00 i o 16:00
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję