{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Trzy rzeźby / ciała

fot. Anna Olchawska, Wernisaż wystawy "Ursula Rydingsvard. Tylko sztuka" - Kraków, 2021

Trzy rzeźby / ciała

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
06.02.2022
niedziela
13:00
bilety
Performance wokół rzeźb Ursuli von Rydignsvard prezentowanych w hallu i przed Gmachem Głównym. Początek: hall w Gmachu Głównym.

Koncept i wykonanie: Monika Godek , Dominika Wiak i Monika Szpunar
Konsultacje choreograficzne: Kasia Witek
Inspirując się wielowarstwowością, formą, procesem powstawania prac rzeźbiarki, a także manifestem jej autorstwa Why do I make art, trójka tancerek i choreografek przetestuje różne formy postrzegania, odbierania i interpretowania jej prac z perspektywy ciała. Twórczynie performance’u rozważą też, czy rzeźba może się stać partnerką we wspólnym tańcu. Poprzez działanie chcemy zaprosić do spojrzenia na rzeźby z odmiennej perspektywy. Performance będzie czerpał również z dziedzictwa współczesnej choreografii i tańca, improwizacji oraz pracy z głosem.

Dominika Wiak – Tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie. Do jej ostatnich produkcji należy MANHATTAN współtworzony z Danielą Komęderą-Miśkiewicz oraz STICKY FINGERS CLUB tworzony kolektywnie z Moniką Witkowską, Danielą Komęderą-Miśkiewicz i Dominikiem Więckiem. Współpracowała z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem ROZBARK oraz Krakowskim Centrum Choreograficznym. Brała udział w spektaklach: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Jakuba Lewandowskiego, Dominiki Knapik, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego, Radosława Rychcika , Magdaleny Piekorz, Quana Bui Ngoc. Występowała m.in. w: Szwecji, Chinach, Włoszech, Gruzji, Holandii, Austrii oraz na Ukrainie. Dwukrotnie uczestniczyła w projekcie badawczym związków tańca tradycyjnego i współczesnego w Chinach. Jest dwukrotną stypendystką MKiDNS i Prezydenta Miasta Krakowa. Obecnie współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym. 

Monika Godek – absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie (specjalność Taniec) i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego (specjalność Taniec Współczesny), tancerka i nauczycielka. Związana m.in. z zespołem Scena Tańca Współczesnego Anity Podkowy, z którym tworzyła spektakle i choreografie w produkcjach telewizyjnych. W latach 2008–2018 tancerka Krakowskiego Teatru Tańca. W latach 2010–2017 współpracowała z Teatrem KTO w realizacji wydarzeń i działań ulicznych. Od 2020 roku uczestniczy w projekcie Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym. W latach 2007–2013 programowała i koordynowała wydarzenia w ramach cyklu „Scena Tańca Współczesnego” (SCKM Kraków). Pracuje jako nauczyciel tańca – w 2005 roku założyła i prowadzi młodzieżowe grupy tańca współczesnego agitatus.
 
Monika Szpunar – tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka ACTS/École de Danse Contemporaine w Paryżu oraz London Contemporary Dance School w Londynie. Wcześniej ukończyła Krakowską Akademię Tańca L’art de la Danse, a w 2020 r. II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS. Interesuje ją przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych, tworzonych we współpracy z innymi. Współtworzy girls band The Yonis, z którym tworzy i występuje w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, BrainChild oraz SPACER w Krakowie. Jako tancerka pracowała z takimi artystami jak Victor Quijada, Richard Siegal, Dam Van Huynh, Kaori Ito. Tworzy autorskie projekty i spektakle. Pracuje również jako choreografka do przedstawień teatralnych oraz filmów. W 2016 r. w Brazylii współpracowała z lokalnymi artystami, takimi jak Fernando Martins, Jorge Garcia i Rafaela Sahyoun, oraz prowadziła warsztaty improwizacji na Unicamp w Campinas. Współtworzy Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa | www.monikaszpunar.com

Katarzyna Witek – artystka tańca i choreografka, pracująca między Londynem a Krakowem. Absolwentka Northern School of Contemporary Dance, Jasmin Vardimon Physical Theatre na Uniwersytecie Londyńskim oraz London Contemporary Dance School, którą ukończyła z wyróżnieniem. Laureatka rezydencji artystycznej Exit Visa w The Place (2016), jest członkiem Chisenhale Dance Space oraz artystą współpracującym z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kultury w Londynie. Jako tancerka pracowała z takimi choreografami jak Rosemary Lee, Lia Anderson, Henrietta Hale, Renaud Wiser, Paolo Mangiola i Mafalda Deville. Swój warsztat szlifuje na warsztatach, które prowadzą m.in. Theo Clinkard, Deborah Hay, Tomislav English, Charlie Morrissey, a także na intensives w P.A.R.T.S i Siobhan Davies Studios. W 2018 r. wystąpiła w swojej solowej pracy z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. W tym samym roku tańczyła podczas otwarcia konferencji klimatycznej ONZ COP24 w Katowicach – w stworzonym przez siebie spektaklu The Matter of The Soul. Jej dotychczasowe prace choreograficzne to Arvoles (2013), You, Passing (2015), To split a glassy grain of water (2018), one wall of me (2019) i The Matter of the Soul (2018) oraz film taneczny Maoz Tsur, oparty na tytułowym utworze zespołu elektroakustycznego Sefiroth, pokazany w Centre Culturel Irlandais w Paryżu. Obecnie pracuje jako choreograf przy nowym spektaklu Agnieszki Glińskiej w Teatrze Starym w Krakowie.


Ważne informacje:
Udział bezpłatny. Miejsce: plac przed Gmachem Głównym / hol Gmachu Głównego MNK
Zapraszamy o 13:00 i o 16:00