Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Akademia Bronioznawcy

Tapiseria „Przegląd wojsk pod Zabłudowem” – niedocenione źródło ikonograficzne z połowy wieku XVIII

Cykl: Akademia Bronioznawcy
Tapiseria „Przegląd wojsk pod Zabłudowem” – niedocenione źródło ikonograficzne z połowy wieku XVIII

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
23.05.2024
czwartek
18:00
wstęp wolny
Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.
Jednym z czołowych obiektów w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie jest monumentalna tapiseria „Przegląd wojsk pod Zabłudowem”. Powstała ona w latach 50-tych XVIII stulecia w warsztatach radziwiłłowskich i była największą z serii kilkunastu tkanin zamówionych przez jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej Michała Kazimierza Radziwiłła (1702-1762).
Historycy sztuki są zgodni, iż jest ona szczytowym osiągnięciem polskich warsztatów gobelniczych. Przeznaczona do zamku Radziwiłłów w Nieświeżu przedstawia fundatora na tryumfalnie wspiętym koniu, na tle wojsk Rzeczypospolitej maszerujących przed królem Augustem III. Wydarzenie, które zadecydowało o tytule dzieła, miało miejsce 24 września 1744 roku w małej miejscowości Zabłudów, położonej nieopodal Białegostoku.
Do tej pory wszyscy badacze dość ironicznie odnoszą się do tematu jaki na prezentację własnej osoby wybrał Radziwiłł, bo jakież inne osiągnięcia miałby mieć hetman, który w swoim życiu „nigdy nie powąchał prochu”? Ale czy takie spojrzenie na hetmana jest jednak słuszne?

Najnowsze badania archiwalne i szczegółowa analiza ikonograficzna odkrywają jednak coraz to nowe tajemnice tego dzieła, które okazuje się być jednym z najważniejszych wizerunków wojska litewskiego, skrywającego nieznane do tej pory tajemnice do dziejów dziedzictwa materialnego dawnej Rzeczpospolitej.

Michał Dziewulski – historyk, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, w latach 2008-2024 prezes krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, w latach 2016-2022 członek zarządu Międzynarodowego Komitetu Muzeów Broni i Historii Wojskowości. Autor wystaw i publikacji na temat dawnych militariów, m.in. stałej wystawy „Broń i Barwa” w Arsenale Muzeum Czartoryskich.