{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Talassokracja w mennictwie Ptolemeuszy

Talassokracja w mennictwie Ptolemeuszy

04.11.2014
wtorek
18:00
wstęp wolny
Polecamy wykład dr. Jarosława Bodzka, kierownika Gabinetu Numizmatycznego, który opowie o mennictwie czasów Ptolemeusza I.
Po śmierci Aleksandra Wielkiego (336-323) olbrzymie państwo, które utworzył zostało faktycznie podzielone pomiędzy jego dawnych wodzów i towarzyszy. Jednym z nich był Ptolemeusz syn Lagosa (ok. 367-282), który otrzymał w zarząd satrapię Egiptu. W roku 305 p.n.e. Ptolemeusz I przyjął tytuł królewski i zapoczątkował tym samym panowanie dynastii Lagidów. Królestwo Ptolemeusza I nie ograniczało się jedynie do Egiptu, ale dzięki zręcznej polityce uzyskał on również posiadłości zamorskie np. Cypr. Do utrzymania kontroli nad zamorskimi posiadłościami Ptolemeusz potrzebował potężnej i sprawnie działającej floty. Znalazło to odzwierciedlenie w mennictwie Ptolemeusza I. Wśród przedstawień na monetach bitych przez niego znalazły się takie motywy łączone z talassokracją (panowaniem na morzu) jak prora (dziób okrętu) czy aflaston (ozdoba rufy okrętu). Można je łączyć w rzeczywistymi lub życzeniowymi sukcesami floty ptolemejskiej.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU