Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WARSZTATY ODWOŁANE - Sztuka migrująca - czytanie tekstów Ewy Kuryluk

fot. Mirek Żak, pracownia fotograficzna MNK

WARSZTATY ODWOŁANE - Sztuka migrująca - czytanie tekstów Ewy Kuryluk

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
12.06.2016
niedziela
12:00
bilety
Z przyczyn niezależnych od organizatora warsztaty zostały odwołane.
Warsztaty dla dorosłych i młodzieży towarzyszące wystawie "Nie śnij o miłości, Kuryluk".

Zarówno działalność artystyczna Ewy Kuryluk, jak i jej refleksja teoretyczna w tekstach literackich i związanych z historią sztuki naświetla sztukę jako wędrówkę. Aktywność metaforyczną, zastępczą (podróżowanie w głowie), umacniającą tradycyjne granice lub balansującą na skrajach ustanowionych podziałów. Sztuka dotyczy tematyki migracji, prezentując indywidualne losy jednostek, niezwykle aktualne w świetle współczesnych wydarzeń politycznych i społecznych. Kuryluk opisuje uniwersalną figurę antycznej migrantki Ifigenii, postaci tragicznej, wykorzenionej i obcej zagranicą i we własnym kraju. Współczesny nomadyzm, szybkie życie, przemieszczanie się z miejsca na miejsce przyczyniło się też do zmiany myślenia o medium artystycznym. Jaka sztuka może być sztuką migracyjną? Artystka tworzy przemieszczające się prace, rysunki na jedwabiu i bawełnie, instalacje z papieru, które umieszcza w nowych kontekstach i sceneriach. Bada utopijne podróże Fausta, opisuje własne, emigracyjne losy, podróże i pobyty w Austrii, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii. Szczególną uwagą obdarza kulturę austriacką, spędziła w Wiedniu część dzieciństwa. Wskazuje na to, że aktywność wynalazcy litografii, Aloisa Senefeldera, urodzonego w monarchii austro-węgierskiej, umożliwiła nieograniczone podróże obrazów. Wraz ze studentami eksperymentowała z formą papierowych teatrów, niezwykle popularnych w II połowie XIX wieku, których ośrodkiem produkcji był Wiedeń. Lekki, „niepoważny” gatunek umożliwił części arystokracji rozrywkę podczas „emigracji politycznej”, zamknięcia we własnych domach podczas Wiosny Ludów. Ewa Kuryluk opisuje fatalistyczne nastroje w okresie schyłkowym cesarstwa oraz migracyjną sytuację obywateli po rozpadzie państwa. Ciekawie w tym kontekście wygląda sytuacja miasta Krakowa, który przeżył polityczną, mentalną migrację z kraju do kraju.

Czas trwania: 2 godz.
Cena: 20 zł
Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w dni powszednie w godz. 9.00 -15.00).

Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej w Gmachu Głównym MNK. 

Prowadzenie: Wiktoria Kozioł (1989) – absolwentka psychologii i historii sztuki, doktorantka Wydziału Historycznego UJ. Przygotowuje dysertację o sztuce krytycznej na tle przemian społecznych i politycznych po 1989 roku. Interesuje się sztuką zaangażowaną, psychologią twórczości, stosunkiem do materialnego dziedzictwa i materialności w sztuce w Polsce i w Niemczech po 1945 roku. Stypendystka Narodowego Centrum Nauki.

Wystawa  "Nie śnij o miłości, Kuryluk"  poświęcona jest twórczości malarskiej Ewy Kuryluk - historyczki sztuki, pisarki, poetki, malarki, rysowniczki, fotografki, autorki instalacji. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie stanowi ważne podsumowanie malarskiego dorobku artystki, która sama przyznaje, że najlepsza na świecie kolekcja jej obrazów znajduje się od czterdziestu lat w krakowskim Muzeum.
Słowa kluczowe: Ewa Kuryluk, warsztaty
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję