Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sztuka karolińska

Ewangeliarz z Lorsch (778-820), szkoła karolińska, CC

Sztuka karolińska

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
07.02.2018
środa
18:00
wstęp wolny
Dla różnych plemion, które osiadły w granicach dawnego Cesarstwa jego spuścizna na czele z tradycją artystyczną, jawiła się jako coś niezwykle atrakcyjnego. Już w połowie VIII w. w kręgu frankijskiej dynastii Karolingów zapoczątkowanej przez Karola Młota, pojawiły się zjawiska o charakterze renesansowym.
Karol Wielki, jeden z największych geniuszy w dziejach polityki i wojskowości, traktował odwołania do starożytnego Rzymu jako fundament swojej działalności niemal we wszystkich dziedzinach. Renovatio Imperii Romani czyli programowe odrodzenia Cesarstwo kształtowało też sztukę w kręgu wielkiego władcy. Odwoływała się ona nie tylko do popadającego wówczas w ruinę Wiecznego Miasta, ale też do spuścizny artystycznej nowego Rzymu – Konstantynopola. Połączenie wielu tradycji nadało sztuce karolińskiej charakter heterogeniczny i uczyniło ją zjawiskiem na wskroś oryginalnym. Z kolei ranga Karola Wielkiego i jego dokonań sprawiły, że jego dworska kultura stała się wzorcem dla władców na następne setki lat. Jeszcze wielcy królowie epoki nowożytnej na czele z królem Francji Ludwikiem XIV odwoływali się do tradycji karolińskiej. Fundacje artystyczne Karola Wielkiego i wyrobione gusta wielu jego współpracowników stały się trwałym wzorem wprzęgania sztuki w służbę polityki.

Prowadzenie: dr Dobrosława Horzela - historyk sztuki, wykłada w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pracuje również w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej badania naukowe obejmują polską i europejską sztukę gotycką, a w szczególności rzeźbę drewnianą oraz malarstwo witrażowe. Jest autorką książki "Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce ok. 1440-1477" (Kraków 2012), obecnie przygotowuje "Korpus witraży średniowiecznych w Polsce", którego tom I ma się ukazać w tym roku.