Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sztuka gotycka

fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Sztuka gotycka

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
15.03.2018
czwartek
18:00
wstęp wolny
Bez wątpienia najoryginalniejszym osiągnięciem artystycznym od czasów rzymskich stało się wypracowanie w połowie XII w. form zwanych gotyckimi. Były one tak różne od języka sztuki klasycznej, że piszący w połowie XVI w. historiograf włoski Giorgio Vasari określał je jako "wprost śmiesznie".
Strzelistość świątyń i zapierające dech w piersiach wysokości sklepień udało się uzyskać dzięki zastosowaniu w budowlach tzw. systemu szkieletowo-baldachimowego. Skoncentrowanie sił rozporu sklepiennego w narożach przęseł i przejęcie ich przez dobudowane do murów lateralnych łuki odporowe, skutkowało odciążeniem ścian, które przeprute wielkimi oknami i niemal zupełnie zdematerializowane przez światło, przestały pełnić swoje tradycyjne funkcje. To czas prawdziwej rewolucji estetycznej, której symbolami mogą być sklepienie krzyżowo-żebrowe, okno wypełnione kamiennym maswerkiem czy wielobarwny witraż. Równie istotne zmiany dokonały się jednak w dziedzinie rzeźby, którą udało się po raz pierwszy od czasów rzymskich, uwolnić na dobre od architektonicznego tła. Przemiany w malarstwie symbolizuje najlepiej złote tło, które w języku symboliki odwzorowuje niebiańską rzeczywistość, w której bytują Bóg, Najświętsza Maria Panna i święci.

Prowadzenie: dr hab. Marek Walczak – wykładowca Instytutu Historii Sztuki UJ. Jego specjalizacją jest europejska sztuka gotycka, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby Piastów i Jagiellonów w Krakowie. Innym przedmiotem jego badań jest ikonografia chrześcijańska, przede wszystkim hagiograficzna, oraz wizerunki hierarchów kościelnych. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, autor i redaktor licznych publikacji. 


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję