Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Szlakiem parkowych rzeźb

fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

Szlakiem parkowych rzeźb

Park Krakowski

23.07.2016
sobota
16:00
wstęp wolny
Blog: Ratujmy rzeźby w Parku Krakowskim
W ramach kolejnej odsłony akcji "Kraków w zieleni” zapraszamy wszystkich żądnych artystycznych wrażeń na spacer po Parku Krakowskim.
Zgromadzeni wielbiciele sztuki w plenerze zobaczą Park Krakowski z zupełnie nowej perspektywy, podziwiając znajdujące się tam rzeźby. To niepowtarzalna okazja, by odkryć znany park na nowo i poznać perełki rzeźby współczesnej, które w unikalny sposób zdobią przestrzeń parku.

Prowadzenie: Joanna Świtała, licencjonowany przewodnik po Krakowie.
Spotykamy się przy wejściu do parku od strony pl. Inwalidów.

W Parku Krakowskim znajduje się 19 abstrakcyjnych kompozycji, obecnie niszczejących i zarosłych zielenią. Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczęło niedawno akcję rewitalizacji tych unikatowych rzeźb. Jedna z nich, bardzo zniszczona, "Para" Tadeusza Szpunara, ciekawego, choć nieco zapomnianego krakowskiego artysty, jednego z najlepszych uczniów Xawerego Dunikowskiego, trafiła do Pracowni Konserwacji Rzeźby Muzeum Narodowego w Krakowie. Rzeźbę czeka mozolna konserwacja. Jest w katastrofalnym stanie, mocno spękana, wiele jej elementów odspoiło się i w każdej chwili mogą odpaść, fragmenty dolnej części już odpadły, odsłaniając skorodowaną wewnętrzną konstrukcję. Ta niestabilna wewnętrzna konstrukcja, wynikająca ze smuklej formy rzeźby, jest jedną z głównych przyczyn tak złej kondycji dzieła. 
Odrestaurowane dzieło wróci do parku Krakowskiego w 2018 roku.
Więcej o rewitalizacji rzeźby Szpunara na naszym blogu

Strona wydarzenia "Kraków w zieleni" na Facebooku
#KrakowWzieleni #HelloKrakow

Organizatorzy: Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Radio Kraków.
Słowa kluczowe: rzeźba, Park Krakowski
Blog: Ratujmy rzeźby w Parku Krakowskim
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję