Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Szkolenie dla nauczycieli

Szkolenie dla nauczycieli, metoda WebQuest, EUROPEUM, marzec 2014, fot. Edyta Bochnak, MNK

Szkolenie dla nauczycieli

Podczas szkolenia poznamy najciekawsze metody badania dzieł sztuki oraz narzędzia, dzięki którym poprawnie opiszemy, zanalizujemy i zinterpretujemy wybrane eksponaty z kolekcji MNK.

Nie nadinterpretuj! czyli o zachowaniu zdrowego rozsądku i analizie dzieła sztuki

Czy każda interpretacja dzieła sztuki jest poprawna? Jeśli nie, to w jaki sposób PATRZEĆ na obraz, aby WIDZIEĆ jego sens i ukrytą w nim treść? Jak rozmawiać o sztuce z uczniami, żeby ich nie zniechęcić i samemu się nie zrazić?

Podczas szkolenia w EUROPEUM poznamy najciekawsze metody badania dzieł sztuki oraz narzędzia, dzięki którym poprawnie opiszemy, zanalizujemy i zinterpretujemy wybrane eksponaty z kolekcji MNK. Spróbujemy zdefiniować relację między formą a treścią obrazu oraz odpowiedzieć na pytanie na czym polega intertekstualność dzieł malarskich? Wspólnie zastanowimy się czy można nauczyć się "czytać" obrazy oraz w jaki sposób zachęcić młodzież do ćwiczenia patrzenia. Co najważniejsze, przekonamy się, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku nadal możliwa jest czysta przyjemność płynąca z obserwacji.

Szkolenie skierowane do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych


Prowadzenie:
Dorota Dec – starszy kustosz w Dziale Malarstwa Europejskiego i Rzeźby Muzeum Narodowego w Krakowie.
Maria Masternak – absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna, pracuje w Sekcji Edukacji MNK tworząc programy edukacyjne dla dzieci i rodzin oraz czuwając nad ofertą edukacyjną w Domu Józefa Mehoffera i EUROPEUM. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną, a szczególną przyjemność przynosi jej odnajdywanie inspiracji malarstwem w popkulturze. Największym natchnieniem do twórczej pracy są dla niej rysunkowe światy Nicoletty Ceccoli, Joanny Cocejo, Matyldy Koneckiej i Mileny Milak.

Program szkolenia

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję