Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Świętujemy Niepodległą

Świętujemy Niepodległą

11-14.11.2022
piątek-poniedziałek
W dniach 11 do 13 listopada wstęp na wystawę „Nowy początek. Modernizm w II RP” w cenie 5 zł.

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń związanych z okresem II Rzeczpospolitej. Za sprawą filmu, koncertu i spektaklu przeniesiemy się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i początków kina dźwiękowego. Warsztaty „Niepodległa – czyli jaka?” pozwolą najmłodszym poszukać odpowiedzi na to czym jest niepodległość. Natomiast wykład i oprowadzenia po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”, to doskonała okazja, żeby zapoznać się z wystawą pokazującą wieloaspektowe przemiany Polski po odzyskaniu niepodległości.

 

Wydarzenia towarzyszą wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

 

 

11 listopada 2022

 

15:00 – „PIĘTRO WYŻEJ” (1937) – POKAZ FILMU

 

Hipolit Pączek (Józef Orwid), właściciel czynszowej kamienicy w Warszawie, spodziewa się wizyty bratanicy Lodzi (Helena Grossówna). Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia ona do mieszkającego piętro wyżej Henryka Pączka (Eugeniusz Bodo), młodego i przystojnego spikera radiowego, myśląc, że jest to mieszkanie jej stryja. Henryk, nie wiedząc kogo gości, opowiada dziewczynie o swoim konflikcie z znienawidzonym wrogiem, mieszkającym poniżej Hipolitem Pączkiem. Gdy Lodzia orientuje się w pomyłce, nie wyjawiając kim jest, znika, a zakochany bezgranicznie w ślicznej nieznajomej Henryk rozpoczyna jej gorączkowe poszukiwania....

 

Miejsce: Gmach Główny, Sala Samurajów

 

Wstęp bezpłatny.

 

17:00 – KONCERT „LATA 20., LATA 30.”

 

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmią najpopularniejsze szlagiery dwudziestolecia międzywojennego z repertuaru największych artystów scen polskich. Usłyszymy piosenki autorstwa najwybitniejszych autorów tekstów i kompozytorów tego okresu:

"Miłość Ci wszystko wybaczy", "Tango Milonga", "Ja się boję sama spać", "Sex a’peall", "Nie kochać w taką noc", "Ja się boję sama spać" oraz wiele innych perełek muzycznych starego teatru i kina polskiego.

Zaśpiewane z nietuzinkową interpretacją przez wspaniałą krakowską artystkę scen muzycznych Dorotę Helbin przy mistrzowskim akompaniamencie akordeonu guzikowego - Mateusz Dudek, skrzypiec - Wojciech Marcinowski i kontrabasu - Vasyl Kobil.

 

Miejsce: Gmach Główny, hol

 

Wstęp bezpłatny.

 

 

12 listopada 2022

 

10:00 – 14:00 – NOWOCZESNA, CZYLI JAKA? RODZINNE WARSZTATY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Nowoczesność bez wątpienia jest interesująca - zastanawia, zdumiewa, budzi podziw, szokuje. Czy w czasach, kiedy tak wiele już odkryto znajdziemy jeszcze świeże i śmiałe rozwiązania? Wchodząc w rolę architektów przestrzeni i inspirując się modernistyczną twórczością, poszukamy odpowiedzi na to, co może być nowoczesne - nowatorskie, nieszablonowe i pionierskie, odkrywcze, postępowe, a nawet rewolucyjne!

 

Ważne informacje:

  • Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat
  • Warsztaty odbywają się w godz. 10:00–14:00. Do zajęć można dołączyć do godz. 13:00. Czas trwania to ok. 1 godz., w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników
  • Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny
  • Cena: 10 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)
  • Bilety: https://bilety.mnk.pl/

 

12:00 – NOWY POCZĄTEK, NOWA ARCHITEKTURA I URBANISTYKA – OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

 

Zainteresowanie tematem miasta w międzywojniu przenikało do innych dziedzin sztuki. Estetyka polskich i zagranicznych metropolii, z ich coraz śmielej pnącą się ku niebu zabudową, fascynowała artystów malarzy na czele z Tamarą Łempicką i Leonem Chwistkiem. Podczas oprowadzania tematycznego po wystawie „Nowy Początek. Modernizm w II RP” zaprezentujemy te liczne inspiracje i pokażemy, że postawione przez polskich urbanistów przed blisko stu lat diagnozy, jasno określone cele i wypracowane sposoby ich realizacji w dużej mierze pozostają aktualne, budząc podziw współczesnych pokoleń.

 

Prowadzenie: Radosław Bałaziński

 

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

 

13 listopada 2022

 

12:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP”

 

Na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości obiektów, zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem wystawy prof. UAM dr hab. Piotrem Juszkiewiczem. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia wystawy i osie tematyczne, a także historię i kontekst wybranych obiektów.

 

Prowadzenie: prof. Piotr Juszkiewicz

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

 

19:00 - W STARYM KINIE - SPEKTAKL W WYKONANIU BALETU DWORSKIEGO „CRACOVIA DANZA”

 

To spektakl taneczny przenoszący widza w magiczny świat polskiego kina 20-lecia międzywojennego. Przywołując niezapomniane przeboje filmowe tamtych lat tancerze kreują charaktery i postaci utrwalone na filmowych taśmach. Bawiący się na przedwojennym balu goście, zainspirowani piosenkami z epoki, odtwarzają bohaterów  i sytuacje zaczerpnięte z modnych filmów starego kina. „Ada to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na 9-tą”, „Barbara”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka” to tylko niektóre z utworów ilustrowanych przez tancerzy tańcem i pantomimą.

Oprócz opowiadanych historii filmowych w programie prezentujemy również najważniejsze formy i style tańca tamtych czasów. Taniec jazzowy, elementy kabaretu przeplatają się z modnymi wówczas walcami, tangiem i szalonym charlestonem.

 

Choreografia - Romana Agnel, Dariusz Brojek oraz tango – Beata Broniek

Scenografia i Kostiumy: Monika Polak – Luścińska

 

Miejsce: Gmach Główny, hol

 

Wstęp bezpłatny.

 

 

14 listopada 2022

 

18:00  -  MODERNIZM I TOTALITARYZM W ARCHITEKTURZE I SZTUCE XX WIEKU - WYKŁAD

Wykład dotyczyć będzie funkcjonowania modernizmu lat dwudziestych i trzydziestych w krajach, których ustroje określa się mianem totalitarnych. W jego trakcie dowiedzą się Państwo, w jaki sposób i na jakich warunkach artyści modernistyczni mogli w tym okresie w Niemczech, Związku Sowieckim i Włoszech podejmować swoją aktywność twórczą i jak układały się relacje pomiędzy modernistycznymi ideami regeneracji rzeczywistości oraz oficjalnymi ideologiami państwowymi.

Prowadzenie: Piotr Juszkiewicz – historyk sztuki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UAM. Wśród obszarów jego zainteresowań są sztuka XX wieku, sztuka współczesna i krytyka artystyczna XVIII–XX wieku. Stypendysta Cambridge University, The Getty Grant Program, Rochester University, Edinburgh University. Jest autorem książek: Wolność i metafizyka. O tradycji artystycznej twórczości Marcela Duchampa (1995), Od rozkoszy historiozofii do gry w nic. Polska krytyka artystyczna czasu odwilży (2005) oraz Cień modernizmu (2013), a także redaktorem licznych publikacji, m.in. Melancholia Jacka Malczewskiego (1998), Perspektywy współczesnej historii sztuki (2009). Był również kierownikiem projektu badawczego o  polskich filmach dokumentalnych o sztuce 1945-1989  1945-1989. Ostatnio pracuje nad cyklem wystaw o modernizmie w Polsce.

Czas trwania: 1 godz.

Udział bezpłatny

Miejsce: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV

 

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję