Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Święto Latarni

Święto Latarni

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
05.03.2015
czwartek
Święto Latarni wyznacza w Chinach koniec okresu noworocznego i odbywa się 15 dni po Chińskim Nowym Roku, czyli w czasie pierwszej pełni, pierwszego miesiąca księżycowego. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej tradycyjnych świąt w kalendarzu chińskim.
Święto zaczyna się już dnia 13. W tym czasie chińskie ulice są pięknie przyozdobione lampionami o przeróżnych kształtach. Na owych lampionach często znajdują się krótkie rymowanki, by umilić widzom ich podziwianie. Chińczycy odwiedzają też liczne świątynie. Tego dnia tradycyjnie spożywa się ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem zwane yuanxiao, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pierwsza noc (15 dzień pierwszego miesiąca księżycowego, pierwsza pełnia).

Aby uczcić to święto w holu naszego muzeum zawiesiliśmy dwa lampiony z malowanymi na jedwabiu wizerunkami kwiatów i ptaków pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję