Spojrzenia
Ze zgromadzonych materiałów stworzyli dzieła, które będzie można obejrzeć w styczniu w sali edukacyjnej w Gmachu Głównym MNK.
Miejsce: Sala Edukacyjna w Gmachu Głównym w Muzeum Narodowym w Krakowie
Czas: 13.01.2015 – 17.01.2015; godz. 12.00–18.00
Wernisaż: 13.01.2015, godz. 17.00
Olga Boznańska urodziła się w Krakowie i to tutaj uczęszczała na pierwsze zajęcia z rysunku i malarstwa. Naukę kontynuowała za granicą w Monachium, przebywała również w Paryżu. Krakowska pracownia artystki znajdowała się w miejscu dzisiejszego Biura Karier ASP.
Czy młodych twórców może inspirować kobieta, której twórczość dobiegła końca prawie trzy ćwierćwiecza temu? W jaki sposób współczesny język sztuki przypomni nam postać tej znanej i cenionej osoby?
Projekt realizowany przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie i Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej ASP w Krakowie.
Prowadzenie: Krzysztof Marchlak, Iwa Kruczkowska-Król, Zbigniew Bajek, Wojciech Kopeć
Studenci i doktoranci biorący, których prace zobaczymy na wystawie:
Izabela Biela, Dobrawa Bies, Róża Duda, Angelika Głowacka, Mateusz Grymek, Angelika Jakubas, Justyna Kowal, Iwa Kruczkowska- Król, Natalia Ledzianowska, Izabela Liżewska, Krzysztof Marchlak, Barbara Mateja, Aleksandra Nowakowska, Aleksandra Pajączkowska, Natalia Peczkowska, Joanna Sitarz, Marcin Walczak
Krzysztof Marchlak - doktorant ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Tytuł magistra sztuki otrzymał na tej samej uczelni w 2012 roku w pracowni prof. Adama Brinckena. Swoje obrazy wystawiał m.in. W Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, Galerii Impresja w Zabrzu, Galerii Industra w Brnie. Współpracował z Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Uczestnik działań edukacyjno-warsztatowych projektu Dramat Wolności w Areszcie Śledczym w Krakowie. Tworzy przede wszystkim abstrakcyjne obiekty-obrazy pokrewne malarstwu materii. Zajmuje się również instalacją, rysunkiem i grafiką.
Iwa Kruczkowska-Król – absolwentka Krakowskiej ASP dyplom w 2004. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom z specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2004 . W latach 2011- 2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2012 roku studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii) Zajmuje się malarstwem, scenografią i tkaniną unikatową.
prof. Zbigniew Bajek – urodził się w 1958 r. w Bojanowie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał 1984 r. w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1983 r. pracuje na macierzystym wydziale na stanowisku profesora zwyczajnego. Jest autorem projektów o charakterze interdyscyplinarnym. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje projekty o charakterze parateatralnym, zajmuje się również projektowaniem graficznym. Jest autorem ok. 50 wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Berlinie, Brukseli, Frankfurcie nad Menem, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Monachium, Norymberdze, Nowym Jorku, Paryżu, Przemyślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zamościu. Brał udział w ok. 200 wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.
Wojciech Kopeć - urodził się w 1977 r. w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom w 2003 r.) oraz na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2005 r. w pracowni prof. Adama Brinckena. Od 2010 r. pracuje jako asystent w Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem z elementami instalacji i collage'u, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym. Jest autorem wystaw indywidualnych, brał udział w ekspozycjach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.