Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Spojrzenia

Angelika Jakubas, Pracownia Olgi Boznańśkiej, 2014, fot. Jacek Złoczowski - Pracownia Fotograficzna MNK

Spojrzenia

Jesienią 2014 roku studenci ASP w Krakowie, zmierzyli się z twórczością Olgi Boznańskiej. Przez jeden tydzień (4–7 listopada 2014) mogli korzystać z ekspozycji i pomocy pracowników MNK w celu zapoznania się z problematyką wystawy, zgłębienia wiedzy o twórczości Olgi Boznańskiej oraz jej biografii.

Ze zgromadzonych materiałów stworzyli dzieła, które będzie można obejrzeć w styczniu w sali edukacyjnej w Gmachu Głównym MNK.

Miejsce: Sala Edukacyjna w Gmachu Głównym w Muzeum Narodowym w Krakowie

Czas: 13.01.2015 – 17.01.2015; godz. 12.00–18.00
Wernisaż: 13.01.2015, godz. 17.00

Angelika Głowacka, Popatrz, kreski, 75x94 cm, 2015, fot. Jacek Złoczowski - Pracownia Fotograficzna MNKOlga Boznańska urodziła się w Krakowie i to tutaj uczęszczała na pierwsze zajęcia z rysunku i malarstwa. Naukę kontynuowała za granicą w Monachium, przebywała również w Paryżu. Krakowska pracownia artystki znajdowała się w miejscu dzisiejszego Biura Karier ASP.

Czy młodych twórców może inspirować kobieta, której twórczość dobiegła końca prawie trzy ćwierćwiecza temu? W jaki sposób współczesny język sztuki przypomni nam postać tej znanej i cenionej osoby?

Projekt realizowany przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie i Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej ASP w Krakowie.

Prowadzenie: Krzysztof Marchlak, Iwa Kruczkowska-Król, Zbigniew Bajek, Wojciech Kopeć


Studenci i doktoranci biorący, których prace zobaczymy na wystawie:
Izabela Biela, Dobrawa Bies, Róża Duda, Angelika Głowacka, Mateusz Grymek, Angelika Jakubas, Justyna Kowal, Iwa Kruczkowska- Król, Natalia Ledzianowska, Izabela Liżewska, Krzysztof Marchlak, Barbara Mateja, Aleksandra Nowakowska, Aleksandra Pajączkowska, Natalia Peczkowska, Joanna Sitarz, Marcin Walczak

Iwa Kruczkowska-Król, Coś osobistego, 2014, fot. Jacek Złoczowski - Pracownia Fotograficzna MNK


Krzysztof Marchlak - doktorant ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Tytuł magistra sztuki otrzymał na tej samej uczelni w 2012 roku w pracowni prof. Adama Brinckena. Swoje obrazy wystawiał m.in. W Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, Galerii Impresja w Zabrzu, Galerii Industra w Brnie. Współpracował z Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Uczestnik działań edukacyjno-warsztatowych projektu Dramat Wolności w Areszcie Śledczym w Krakowie. Tworzy przede wszystkim abstrakcyjne obiekty-obrazy pokrewne malarstwu materii. Zajmuje się również instalacją, rysunkiem i grafiką.

Iwa Kruczkowska-Król – absolwentka Krakowskiej ASP dyplom w 2004. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom z specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2004 . W latach 2011- 2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2012 roku studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii) Zajmuje się malarstwem, scenografią i tkaniną unikatową.

prof. Zbigniew Bajek – urodził się w 1958 r. w Bojanowie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał 1984 r. w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1983 r. pracuje na macierzystym wydziale na stanowisku profesora zwyczajnego. Jest autorem projektów o charakterze interdyscyplinarnym. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje projekty o charakterze parateatralnym, zajmuje się również projektowaniem graficznym. Jest autorem ok. 50 wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Berlinie, Brukseli, Frankfurcie nad Menem, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Monachium, Norymberdze, Nowym Jorku, Paryżu, Przemyślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zamościu. Brał udział w ok. 200 wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.

Wojciech Kopeć - urodził się w 1977 r. w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom w 2003 r.) oraz na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2005 r. w pracowni prof. Adama Brinckena. Od 2010 r. pracuje jako asystent w Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem z elementami instalacji i collage'u, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym. Jest autorem wystaw indywidualnych, brał udział w ekspozycjach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą.