Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

"Śmietanka" - towarzyska?

Łukasz Korolkiewicz, Krucha prywatność, olej na płótnie, między 1981-1982, kolekcja MNK

"Śmietanka" - towarzyska?

20.10.2021
środa
18:00
bilety
Wiosną 1977 roku grupa młodych artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Plastycznych, w galerii SBWA na warszawskim MDM-ie otworzyła wystawę swoich prac o niejednoznacznym tytule "Śmietanka".
Czwórką byli: Andrzej Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Jan Dobkowski, Łukasz Korolkiewicz i jedyna w jej grupie artystka Ewa Kuryluk. Prowokacyjni, bezkompromisowi, pewni siebie i swych artystycznych racji pokazali malarstwo szerokim strumieniem czerpiące z dobrodziejstw fotografii. Byli zafascynowani fotorealizmem; każdy w indywidualny sposób wprowadzał go do swojej sztuki.

Wystawa odbiła się szerokim echem w świecie malarstwa, a jej uczestnicy weszli na stałe do kanonu polskiej historii sztuki. Ich prace znalazły się w ważnych kolekcjach, a wybrane dzieła możecie zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. To właśnie o nich usłyszycie na wykładzie Anny Budzałek, 20 października 2021, online, na naszym facebookowym fanpage. Zapraszamy!

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję