Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

"Śmietanka" - towarzyska?

Łukasz Korolkiewicz, Krucha prywatność, olej na płótnie, między 1981-1982, kolekcja MNK

"Śmietanka" - towarzyska?

20.10.2021
środa
18:00
bilety
Wiosną 1977 roku grupa młodych artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Plastycznych, w galerii SBWA na warszawskim MDM-ie otworzyła wystawę swoich prac o niejednoznacznym tytule "Śmietanka".
Czwórką byli: Andrzej Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Jan Dobkowski, Łukasz Korolkiewicz i jedyna w jej grupie artystka Ewa Kuryluk. Prowokacyjni, bezkompromisowi, pewni siebie i swych artystycznych racji pokazali malarstwo szerokim strumieniem czerpiące z dobrodziejstw fotografii. Byli zafascynowani fotorealizmem; każdy w indywidualny sposób wprowadzał go do swojej sztuki.

Wystawa odbiła się szerokim echem w świecie malarstwa, a jej uczestnicy weszli na stałe do kanonu polskiej historii sztuki. Ich prace znalazły się w ważnych kolekcjach, a wybrane dzieła możecie zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. To właśnie o nich usłyszycie na wykładzie Anny Budzałek, 20 października 2021, online, na naszym facebookowym fanpage. Zapraszamy!

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję