{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Skradzione eksponaty wróciły z Ukrainy do Krakowa

Skradzione eksponaty wróciły z Ukrainy do Krakowa

04.01.2009
niedziela

Skradzione eksponaty wróciły z Ukrainy do Krakowa

Bezcenne pamiątki historyczne związane z księciem Józefem Poniatowskim i okresem Napoleońskim, należące do Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich, wróciły po głośnej kradzieży do Krakowa.
"Gwiazda do Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (własność Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej po księciu Józefie Poniatowskim (własność Fundacji Książąt Czartoryskich) i czara z Kremla przywieziona przez Polaków w 1812 roku, po nieudanej wyprawie Napoleona na Rosję (własność Fundacji Książąt Czartoryskich), były pokazywane na przełomie 2005 i 2006 roku na przygotowanej przez nasze Muzeum wystawie „Napoleon i Polacy” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podczas demontażu wystawy wyszło na jaw, że wszystkie trzy przedmioty zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie w dniach 16-18 stycznia. Sprawców nie wykryto. Żandarmeria wojskowa i prokuratura umorzyły śledztwo w marcu 2006 roku.

Tymczasem już w maju, podczas rutynowej kontroli drogowej w okolicach Charkowa, milicja ukraińska zatrzymała samochód, w bagażniku którego ukryte były między innymi te przedmioty. W domu właściciela samochodu milicjanci odnaleźli prawdziwe „muzeum”.

We wrześniu 2008 roku grupa specjalistów z polskich muzeów zidentyfikowała w Kijowie skradzione obiekty i złożyła odpowiednie wyjaśnienia w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej Milicji Ukraińskiej, co uprawniło stronę polską do starań o ich odzyskanie. Pod koniec grudnia 2008 roku unikatowe przedmioty, za pośrednictwem ambasady polskiej na Ukrainie i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, wróciły do Krakowa.

Odzyskane przedmioty należą do najcenniejszych tego rodzaju zabytków w polskich muzeach, nie tylko ze względu na osobę księcia Poniatowskiego, z którą są związane, ale przede wszystkim poprzez swoje znaczenie historyczne. Gwiazda do Krzyża Wielkiego Orderu Wielkiego Virtuti Militari jest jedynym egzemplarzem na świecie. Książę Józef otrzymał ją z rąk księcia warszawskiego Fryderyka Augusta w roku 1809. Był pierwszą z dwóch osób udekorowanych tak wysokim odznaczeniem aż do roku 1918! W tym samym czasie Józef Poniatowski dostał – jako pierwszy Polak w historii – z rąk Napoleona najwyższe odznaczenie francuskie, czyli Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej.

Gwiazda do Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari trafiła do Muzeum Narodowego razem ze słynną kolekcją Emeryka Hutten-Czapskiego, który kupił odznaczenie od Henryka Steckiego, a ten nabył je od sukcesorów osobistego kamerdynera księcia Józefa, niejakiego Kochanowskiego.
Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej pozyskała dla Muzeum Książąt Czartoryskich jego założycielka, Izabela Czartoryska, niedługo po tragicznej śmierci księcia Poniatowskiego w wodach Elstery.
Obiekty te na co dzień można oglądać na stałej ekspozycji „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i w Galerii Militariów Muzeum Książąt Czartoryskich.