Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Koncerty w MNK

Sinfonietta Cracovia – koncert towarzyszący wystawie „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”

Cykl: Koncerty w MNK
Sinfonietta Cracovia – koncert towarzyszący wystawie „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
24.10.2021
niedziela
20:00
bilety

24 października zapraszamy na koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia, który jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”.

 

W mało których dziedzinach sztuki i okresach historii kultura polska może się poszczycić takimi dokonaniami jak w dziedzinie muzyki poważnej XX i XXI wieku. Tacy kompozytorzy jak Krzysztof Penderecki – początkowo obrazoburczy awangardysta, później awangardysta à rebours czy Henryk Górecki –  wybitny minimalista, który sam za tym określeniem nie przepadał włączyli się w główny nurt światowego rozwoju muzyki, stając się w wielu kwestiach prekursorami nowych trendów.

 

Nieczęsto zdarza się, że najwięksi twórcy, pomimo zawodowych różnic i wbrew mechanizmom konkurencji, darzą się i sympatią w życiu prywatnym, i wzajemnym szacunkiem na polu sztuki, jak to miało miejsce w przypadku dwóch z największych polskich kompozytorów współczesnych – Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieła reprezentatywne obu kolegów po fachu usłyszymy w niedzielę, 24 października o godz. 20.00 w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała. Nie zabraknie przebojów, jak Trzy utwory w dawnym stylu obydwu kompozytorów. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zabrzmi jeszcze Serenada na smyczki i Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika Pendereckiego, której premierowe nagranie znalazło się na wydanej w ubiegłym roku płycie Sinfonietty Cracovii Penderecki's Sinfonietta(s) oraz motoryczny Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, w którym w roli solisty usłyszymy Marka Toporowskiego.

 

Gmach Główny MNK (hol parter)

24.10.2021 r., godz. 20.00

 

Repertuar:

Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert klawesynowy
Krzysztof Penderecki – Serenada na smyczki
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta no. 3

 

Wykonawcy:
Marek Toporowski - klawesyn

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

pod dyrekcją Jurka Dybała

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny.


Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest uprzednia rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl  lub telefonicznie: 12 433 57 44

Słowa kluczowe: koncert, Sinfonietta Cracovia