Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Ryngraf polski

Ryngraf konfederacki, Polska, po 1770 r.

Ryngraf polski

Wykład poświęcony ryngrafowi w polskiej tradycji patriotycznej i wojskowej. Wykład przeniesiony z 18 maja.

Ryngraf konfederacki, Polska, po 1770 r.Ryngraf, pamiątka z czasów rycerskich, łącznik ze staropolską tradycją, zakorzeniony w polskości symbol patriotyzmu i przywiązania do wiary katolickiej. Pamiątka z walk o niepodległość i suwerenność. Rozpowszechniony w czasie Konfederacji Barskiej jako symbol narodowy, przetrwał do czasów współczesnych. Znany z wielu odmian, kształtów i znaczeń – od wotum religijno-patriotycznego do znaku wojskowego.

Prowadzenie: Witold Szczygieł - historyk, kolekcjoner, bronioznawca, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, autor kilkudziesięciu artykułów historycznych oraz opracowań. Zajmuje się dziejami płatnerstwa w podkrakowskich Świątnikach Górnych oraz historycznymi związkami tej miejscowości katedrą na Wawelu.

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej U Samurajów w Gmachu Głównym MNK. 

Cykl wykładów "Akademia Bronioznawcy" jest wyjątkową okazją do spotkania z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie oraz bliższego poznania świata dawnej wojskowości.


ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję