Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

"(...) róże cudownie kwitną". Opowieść o Helenie Modrzejewskiej i kwiatach

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
"(...) róże cudownie kwitną". Opowieść o Helenie Modrzejewskiej i kwiatach

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
09.05.2019
czwartek
18:00
wstęp wolny

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
"(...) róże cudownie kwitną". Opowieść o Helenie Modrzejewskiej i kwiatach

„(...) róże cudownie kwitną, a fiołki pachną na cały ogród” pisała Modrzejewska do Teofilii i Józefa Chałpowskich, w grudniu ciesząc się pięknym kwiatami w ogrodzie swej kalifornijskiej rezydencji.
W połowie listopada oprócz róż, jak donosiła szwagierce Annie Chłapowskiej – „przed domem kwitnące (...) heliotropy, pomarańcze i cytryny”, a w maju - przyjaciółce Marii Faleńskiej – „na podwórku jedynie fuksje, wino”. W lipcu we Lwowie sprzedawała kwiaty na festynie, zbierając datki na cele charytatywne – w ciągu godziny sprzedała róż za 200 florenów! W czerwcu dostała kosz kwiatów z biało-czerwoną gwiazdą, wysoki na siedem stóp tak piękny, że aż utrwalono go na fotografii.

Kwiaty towarzyszyły Modrzejewskiej przez całe życie – w kwiaty strojne były jej kostiumy teatralne, rysowała je na marginesach ról, ofiarowywała przyjaciołom, hodowała słynne na całą Kalifornię róże, jedna z jej najsłynniejszych postaci scenicznych Adrianna umiera od woni zatrutego bukietu, Ofelia w scenie szaleństwa bezradnie spogląda na trzymane w dłoniach pąki. Historia kwiatów w życiu Modrzejewskiej równie jest ciekawa jak sama postać Artystki. Zapraszamy do opowieści.

Wykład poprowadzi Dr Alicja Kędziora - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Kulturą Instytutu Kultury UJ, kierownik Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej UJ, vice-prezes Fundacji dla Modrzejewskiej, Zastępca Dyrektora Sinfonia Iventus. Autorka monografii Polskie życie teatralne w Rosji w latach 1882–1905(Kraków 2009), kilku opracowań materiałów źródłowych oraz kilkudziesięciu artykułów mówiących o zarządzaniu kulturą oraz poruszających zagadnienia historyczno teatralne, współautorka podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego (Materiały do nauczania języka polskiego dla studentów zagranicznych CMUJ, pierwsze wydanie 2008). Laureatka nagrody Ars Quaerendi, stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych naukowców.