ROMANTYCZNOŚĆ: W otchłani błękitu - dźwiękowa wędrówka po wystawie Jacka Malczewskiego
Jeżeli nocną przybliżysz się dobą
zwrócisz ku wodom lice:
Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą
I dwa obaczysz księżyce...
...Czary
Bo jakie szatan wyprawia tam harce!
Jakie się larwy szamocą!
Drżę cała, kiedy bają o tém starce,
I strach wspominać przed nocą...
(Świteź, Adam Mickiewicz: Ballady i romanse)
Fantastyczne istoty z podań ludowych stanowiły nieskończone źródło inspiracji poetów romantycznych, a także ich spadkobierców. Okres Młodej Polski przypadający na koniec wieku XIX był powrotem do idei romantyzmu i cenionych przez romantyków haseł, sprowokowanym m.in. przez przypadającą w 1898 roku setną rocznicę urodzin Adam Mickiewicza. W twórczości Malczewskiego - „malarza poezji i poety malarstwa” - zaczerpnięte z folkloru i romantycznych poematów duchy przyrody zajęły szczególne miejsce, na jego płótnach zdały się wdzierać w spokojny, podkrakowski pejzaż, który tracił swoją zwyczajność na rzecz bajkowych fantazji i wizji.
Letnim wieczorem, tuż po zamknięciu galerii, zapraszamy na alternatywne zwiedzanie wystawy „Jacek Malczewski romantyczny”. Impresyjny pejzaż dźwiękowy zawiedzie Was nad brzegi Mickiewiczowskiej Świtezi. Tu rusałki, nimfy i strzygi wiodące niewiernych kochanków w odmęty przeklętego jeziora znajdą swoje ciemne, choć nie pozbawione uroku królestwo. W dalekich echach fal uderzających o brzegi, w krzyku dzikiego ptactwa, szeleście szuwarów, miarowym rytmie wioseł rozpoznacie fragmenty wybranych utworów Adama Mickiewicza ze zbioru „Ballady i romanse” w interpretacji Mai Luxenberg i Ryszarda Łukowskiego.
Odbiorcy: dorośli, młodzież
Udział: 30 zł, bilety do kupienia w kasie i na stronie https://bilety.mnk.pl/( na wydarzenie 23 czerwca od 20 czerwca 2022, na wydarzenia 7 i 21 lipca od 1 lipca 2022