Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Czartoryscy w Paryżu

Czartoryscy w Paryżu

Paul Delaroche, Portret księcia Adama Jerzego Czartoryskiego

Czartoryscy w Paryżu

Biblioteka Książąt Czartoryskich

ul. św. Marka 17, 31-018 Kraków
28.11.2016
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Czartoryscy z Paryżem związani byli przez wielu stuleci. Odwiedzali, mieszkali w nim już w XVIII wieku, ale od końca 1831 stał się ich domem.
 Książę Adam Jerzy Czartoryski z synami Witoldem i Władysławem - fot. Mayer & Pierson, Paryż
11 XII 1831 Anna z Sapiehów Czartoryska wraz z dziećmi i nieliczną służbą dotarła do Paryża. Pierwszym paryskim ich adresem było małe mieszkanie na ulicy Mont Tabor. Książę Adam początkowo udał się do Londynu, dopiero od 1834 osiadł w stolicy Francji na stałe. Wielokrotnie na początku pobytu zmieniali adresy, głównie związane to było z mizerną sytuacja finansową. Od 1834 roku na 9 lat zamieszkali na rue du Faubourg du Roule. Ich dom na Rulu jak go nazywano jednak z czasem stawał się za mały i podjęto starania o nabycie lub wynajęcie czegoś większego. W czerwcu 1843 kupiono niszczejący Hotel Lambert, by jesienią tegoż roku przenieść się na Wyspę św. Ludwika. Aż do 1975 pozostała siedzibą rodową nad Sekwaną. Był to mały fragment Polski w centrum Paryża, miejsce szczególne w naszej historii.

Prowadzenie: dr hab. Janusz Pezda - starszy kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich MNK.

"Kolekcja Czartoryskich - zbiory i ludzie" to cykl wykładów dotyczących dziejów kolekcji książęcej, jej założycieli oraz osób opiekujących się zbiorami.
Zobacz kolejne wykłady


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję