Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Prof. Andrzej Szczerski otrzymał tytuł Promotora Polski

Prof. Andrzej Szczerski otrzymał tytuł Promotora Polski

21.10.2022
piątek
21 października br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się już trzecie w historii uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski” w Małopolsce. Uhonorowani zostali: Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 60 osób.

 

 - W tym roku w Krakowie już po raz trzeci wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

 

W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” z Małopolski zostali:

  • Joanna Szyman, prezes Neo Hospital
  • Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Europejskiej Rady
  1. Badań Naukowych
  • Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Statuetki nagrodzonym wręczyli: Bogusław Kośmider - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców; Wiesław Jopek, Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, członek Kapituły „Teraz Polska”; Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” .

 

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował uroczystość Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

 

Prof. Andrzej Szczerki powiedział po odebraniu nagrody:

- To dla mnie wielki honor i zaszczyt móc odebrać tytuł Promotora Polski. Szczególnie że praca historyka sztuki jest swego rodzaju dyplomacją kulturalna, a Muzeum Narodowe w Krakowie którym mam zaszczyt od kilku lat kierować, jest ambasadorem kultury polskiej w świecie. Warto też podkreślić, że Kraków jest ważnym ośrodkiem kultury nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy, bo ma w sobie klasę artystyczna porównywaną z najlepszymi tego rodzaju miejscami na świecie. Zainteresowanie naszą działalnością wystawiennicza stale rośnie. W tym roku otworzyliśmy już trzy wystawy: sztuki młodopolskiej z Wyspiańskim i Mehofferem w Londynie, polskiego symbolizmu z Malczewskim i Boznańską na czele Monachium oraz wystawę fotografii papieskich w Rzymie. Sukces tych ekspozycji pokazał,  że sztuka polska jest bardzo dobrze odbierana, chętnie odkrywana – a naszym zadaniem jest pokazywać ją w sposób atrakcyjny, gdyż ma ona uniwersalne znaczenie.

Prof. Andrzej Jajszczyk w podziękowaniu za wyróżnienie powiedział:  - Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć że osiągnięcia polskich naukowców są widoczne w świecie i są przez to najlepszą promocją kraju. Współpracuję z Narodowym Centrum Nauki z siedzibą w Krakowie, które przydziela granty na badania podstawowe. Jako jeden z jego twórców cieszę się że spełnia swoją rolę, bo umożliwia prowadzenie badań podstawowych polskim uczonym na każdym etapie kariery naukowej. Druga instytucja, z którą współpracuję to Europejska Rada Badań Naukowych, która wyposażona w budżet 2,2 mld euro rozdziela granty naukowcom z całego świata, pod warunkiem ze swoje badania będą prowadzić w ośrodkach europejskich. Badania te są pożyteczne, niektóre z nich przyczyniły się do szybkiego powstania szczepionki przeciwko SARS-Cov-2, a wielu grantobiorców otrzymuje nagrody Nobla -  w tym roku było ich aż trzech.

 

Z kolei Joanna Szyman podczas swojego wystąpienia skupiła się na osiągnięciach zespołu  Szpitala Na klinach, którym kieruje.

- Dziękuję za wyróżnienie, które odbieram w imieniu całego, wyjątkowego zespołu, z którym pracuję na co dzień. W 2019 roku stworzyliśmy szpital, który jest jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie. Stosujemy chirurgię robotyczną i rozszerzoną rzeczywistość, pracujemy nad systemami sztucznej inteligencji, tak aby pacjent zyskiwał jak najwięcej. Stworzyliśmy ośrodek kształcenia kadry chirurgicznej i robotycznej, również z myślą o kobietach chirurgach, bo jest ich zaledwie 3 proc. Działamy w sposób zrównoważony, czyli realizujemy cele biznesowe mając na uwadze cele środowiskowe i społeczne. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej prowadzimy także prace badawczo-rozwojowe szczególnie w obszarze onkologii, bowiem udało nam się uruchomić program dla kobiet z całej Polski leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy przy wykorzystaniu robota Da Vinci. W ciągu zaledwie 4 lat działania przyjęliśmy 50 tys. pacjentów, a dla 98 proc. z nich opracowaliśmy leczenie w postaci zabiegów małoinwazyjnych. Dalszy rozwój medycyny jest oparty o rozwój technologii, której zastosowanie sprawia ze powrót do zdrowia i aktywności życiowej jest coraz szybszy. 

 

Do tej pory w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel.

 

- Staramy się po prostu pokazywać to co mamy najlepszego w Polsce i w Polakach. Nie wstydzimy się tego ze jesteśmy z Polski  - powiedział Andrzej Bargiel po otrzymaniu statuetki Promotor Polski w 2021 r.

 

Natomiast Anna Dymna zauważyła - Takie nagrody pokazują tylko jedno: że to, co robimy jest potrzebne, zauważalne, że to trzeba robić i warto robić . Prawdę mówiąc, odkąd mam fundację i mogę się przydać komuś nie tylko na scenie i przed kamerą - to moje życie nabrało zupełnie innego, głębszego sensu. Zobaczyłam zupełnie inne piękno i inne wartości. Zaczęłam widzieć wartości, które są najprawdziwszymi, najważniejszymi. Jestem promotorem tych właśnie wartości.

 

Biogramy laureatów tytułu Promotor Polski z Małopolski

Joanna Szyman, prezes Neo Hospital

Managerka, przedsiębiorczyni oraz ekspertka z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w branży medycznej, finansowej oraz ubezpieczeniowej w obszarach zarządzania strategicznego i operacyjnego. Obecnie pełni funkcje prezeski zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeski zarządu w Grupie Upper Finance oraz członki Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.

Od 2002 r. związana z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym, a od 2009 r. z sektorem medycznym. W latach 2009-2016 pełniła funkcję Prezesa Grupy Scanmed S.A. Na przestrzeni ponad 7 lat przekształciła lokalną firmę w jednego z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce. Przygotowała Scanmed do wprowadzenia w 2011 r. na rynek giełdowy NewConnect (w czasie obecności na giełdzie, w latach 2011-2014, kapitalizacja spółki wzrosła ponad pięciokrotnie). W 2014 r. z sukcesem liderowała procesowi pozyskania inwestora strategicznego Life Healthcare dla Grupy Scanmed.

Zarządzała licznymi procesami M&A w sektorze opieki zdrowotnej (ok. 50 procesów na rynku medycznym o łącznej wartości ponad 1 mld PLN). Doradzała jako ekspertka branżowa największym funduszom private equity.

W 2019 stworzyła Grupę NEO Hospital prowadzącą jeden z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie. W 2021r. szpital został uhonorowany w Barcelonie, prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie organizowanym przez International Hospital Federation (IHF Awards) w kategorii American College of Healthcare Executives Excellence Award for Leadership and Management.

 

prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ukończył studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie uzyskał stopień doktora oraz doktora habilitowanego. Stypendysta polskich oraz zagranicznych organizacji i instytucji badawczych.

W latach 2016-2018 wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w latach 2009-2017 prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Członek rad programowych m. in. Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017) i „Young Poland. An Arts and Crafts Movement” w William Morris Gallery w Londynie. Autor licznych publikacji poświęconych sztuce współczesnej oraz sztuce XX wieku – książek i artykułów w tematycznych katalogach i czasopismach. W 2018 roku uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.

 


 

prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Ukończył Politechnikę Poznańską w 1974 roku. W tej samej uczelni uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku. Pracował w Politechnice Poznańskiej, a także Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych w Poznaniu. Kilka lat pracował naukowo w Australii, Kanadzie i Francji. Od 1999 roku jest zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne osiągnięcia naukowe dotyczą teorii węzłów i sieci telekomunikacyjnych. Jest autorem bądź współautorem 12 książek i ponad 300 artykułów naukowych, a także autorem ponad stu artykułów publicystycznych, poruszających sprawy szkolnictwa wyższego i nauki. Jest też autorem 19 patentów.

Był redaktorem amerykańskiego czasopisma IEEE Transactions on Communications, a w latach 1998–2000, pierwszym spoza Ameryki Północnej, redaktorem naczelnym czasopisma IEEE Communications Magazine. W tym okresie periodyk osiągnął pierwsze miejsce w kategorii wysokości współczynnika oddziaływania (impact factor) wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych. Był współtwórcą i zastępcą redaktora naczelnego, wydawanego w Chinach, czasopisma CIC/IEEE China Communications. Przez kilka lat był dyrektorem ds. czasopism stowarzyszenia IEEE Communications Society, a także dyrektorem obszaru Europa, Afryka i Bliski Wschód tego samego stowarzyszenia. W kadencji 2008–2009 pełnił funkcję jego wiceprezesa.

Współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Był członkiem Komitetu Polityki Naukowej. Jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Rady Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem europejskiej akademii nauk Academia Europaea. Od 2015 roku jest prezesem krakowskiego oddziału PAN. W 2017 roku Komisja Europejska powołała go do Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, a w 2020 roku wybrano go wiceprzewodniczącym tej agencji.

Słowa kluczowe: Promotor Polski, nagroda
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję