Prof. Andrzej Szczerski otrzymał tytuł Promotora Polski
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 60 osób.
- W tym roku w Krakowie już po raz trzeci wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” z Małopolski zostali:
- Joanna Szyman, prezes Neo Hospital
- Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Europejskiej Rady
- Badań Naukowych
- Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Statuetki nagrodzonym wręczyli: Bogusław Kośmider - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców; Wiesław Jopek, Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, członek Kapituły „Teraz Polska”; Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” .
– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował uroczystość Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Prof. Andrzej Szczerki powiedział po odebraniu nagrody:
- To dla mnie wielki honor i zaszczyt móc odebrać tytuł Promotora Polski. Szczególnie że praca historyka sztuki jest swego rodzaju dyplomacją kulturalna, a Muzeum Narodowe w Krakowie którym mam zaszczyt od kilku lat kierować, jest ambasadorem kultury polskiej w świecie. Warto też podkreślić, że Kraków jest ważnym ośrodkiem kultury nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy, bo ma w sobie klasę artystyczna porównywaną z najlepszymi tego rodzaju miejscami na świecie. Zainteresowanie naszą działalnością wystawiennicza stale rośnie. W tym roku otworzyliśmy już trzy wystawy: sztuki młodopolskiej z Wyspiańskim i Mehofferem w Londynie, polskiego symbolizmu z Malczewskim i Boznańską na czele Monachium oraz wystawę fotografii papieskich w Rzymie. Sukces tych ekspozycji pokazał, że sztuka polska jest bardzo dobrze odbierana, chętnie odkrywana – a naszym zadaniem jest pokazywać ją w sposób atrakcyjny, gdyż ma ona uniwersalne znaczenie.
Prof. Andrzej Jajszczyk w podziękowaniu za wyróżnienie powiedział: - Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć że osiągnięcia polskich naukowców są widoczne w świecie i są przez to najlepszą promocją kraju. Współpracuję z Narodowym Centrum Nauki z siedzibą w Krakowie, które przydziela granty na badania podstawowe. Jako jeden z jego twórców cieszę się że spełnia swoją rolę, bo umożliwia prowadzenie badań podstawowych polskim uczonym na każdym etapie kariery naukowej. Druga instytucja, z którą współpracuję to Europejska Rada Badań Naukowych, która wyposażona w budżet 2,2 mld euro rozdziela granty naukowcom z całego świata, pod warunkiem ze swoje badania będą prowadzić w ośrodkach europejskich. Badania te są pożyteczne, niektóre z nich przyczyniły się do szybkiego powstania szczepionki przeciwko SARS-Cov-2, a wielu grantobiorców otrzymuje nagrody Nobla - w tym roku było ich aż trzech.
Z kolei Joanna Szyman podczas swojego wystąpienia skupiła się na osiągnięciach zespołu Szpitala Na klinach, którym kieruje.
- Dziękuję za wyróżnienie, które odbieram w imieniu całego, wyjątkowego zespołu, z którym pracuję na co dzień. W 2019 roku stworzyliśmy szpital, który jest jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie. Stosujemy chirurgię robotyczną i rozszerzoną rzeczywistość, pracujemy nad systemami sztucznej inteligencji, tak aby pacjent zyskiwał jak najwięcej. Stworzyliśmy ośrodek kształcenia kadry chirurgicznej i robotycznej, również z myślą o kobietach chirurgach, bo jest ich zaledwie 3 proc. Działamy w sposób zrównoważony, czyli realizujemy cele biznesowe mając na uwadze cele środowiskowe i społeczne. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej prowadzimy także prace badawczo-rozwojowe szczególnie w obszarze onkologii, bowiem udało nam się uruchomić program dla kobiet z całej Polski leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy przy wykorzystaniu robota Da Vinci. W ciągu zaledwie 4 lat działania przyjęliśmy 50 tys. pacjentów, a dla 98 proc. z nich opracowaliśmy leczenie w postaci zabiegów małoinwazyjnych. Dalszy rozwój medycyny jest oparty o rozwój technologii, której zastosowanie sprawia ze powrót do zdrowia i aktywności życiowej jest coraz szybszy.
Do tej pory w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel.
- Staramy się po prostu pokazywać to co mamy najlepszego w Polsce i w Polakach. Nie wstydzimy się tego ze jesteśmy z Polski - powiedział Andrzej Bargiel po otrzymaniu statuetki Promotor Polski w 2021 r.
Natomiast Anna Dymna zauważyła - Takie nagrody pokazują tylko jedno: że to, co robimy jest potrzebne, zauważalne, że to trzeba robić i warto robić . Prawdę mówiąc, odkąd mam fundację i mogę się przydać komuś nie tylko na scenie i przed kamerą - to moje życie nabrało zupełnie innego, głębszego sensu. Zobaczyłam zupełnie inne piękno i inne wartości. Zaczęłam widzieć wartości, które są najprawdziwszymi, najważniejszymi. Jestem promotorem tych właśnie wartości.
Biogramy laureatów tytułu Promotor Polski z Małopolski
Joanna Szyman, prezes Neo Hospital
Managerka, przedsiębiorczyni oraz ekspertka z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w branży medycznej, finansowej oraz ubezpieczeniowej w obszarach zarządzania strategicznego i operacyjnego. Obecnie pełni funkcje prezeski zarządu Grupy NEO Hospital, wiceprezeski zarządu w Grupie Upper Finance oraz członki Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali.
Od 2002 r. związana z sektorem bankowym i ubezpieczeniowym, a od 2009 r. z sektorem medycznym. W latach 2009-2016 pełniła funkcję Prezesa Grupy Scanmed S.A. Na przestrzeni ponad 7 lat przekształciła lokalną firmę w jednego z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce. Przygotowała Scanmed do wprowadzenia w 2011 r. na rynek giełdowy NewConnect (w czasie obecności na giełdzie, w latach 2011-2014, kapitalizacja spółki wzrosła ponad pięciokrotnie). W 2014 r. z sukcesem liderowała procesowi pozyskania inwestora strategicznego Life Healthcare dla Grupy Scanmed.
Zarządzała licznymi procesami M&A w sektorze opieki zdrowotnej (ok. 50 procesów na rynku medycznym o łącznej wartości ponad 1 mld PLN). Doradzała jako ekspertka branżowa największym funduszom private equity.
W 2019 stworzyła Grupę NEO Hospital prowadzącą jeden z najbardziej innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie. W 2021r. szpital został uhonorowany w Barcelonie, prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie organizowanym przez International Hospital Federation (IHF Awards) w kategorii American College of Healthcare Executives Excellence Award for Leadership and Management.
prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ukończył studia w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie uzyskał stopień doktora oraz doktora habilitowanego. Stypendysta polskich oraz zagranicznych organizacji i instytucji badawczych.
W latach 2016-2018 wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w latach 2009-2017 prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Członek rad programowych m. in. Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Kurator wystaw w Polsce i zagranicą, m.in. „Symbolism in Poland and Britain” w Tate Britain w Londynie (2009), „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017) i „Young Poland. An Arts and Crafts Movement” w William Morris Gallery w Londynie. Autor licznych publikacji poświęconych sztuce współczesnej oraz sztuce XX wieku – książek i artykułów w tematycznych katalogach i czasopismach. W 2018 roku uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.
prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
Ukończył Politechnikę Poznańską w 1974 roku. W tej samej uczelni uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał w 1994 roku. Pracował w Politechnice Poznańskiej, a także Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych w Poznaniu. Kilka lat pracował naukowo w Australii, Kanadzie i Francji. Od 1999 roku jest zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego główne osiągnięcia naukowe dotyczą teorii węzłów i sieci telekomunikacyjnych. Jest autorem bądź współautorem 12 książek i ponad 300 artykułów naukowych, a także autorem ponad stu artykułów publicystycznych, poruszających sprawy szkolnictwa wyższego i nauki. Jest też autorem 19 patentów.
Był redaktorem amerykańskiego czasopisma IEEE Transactions on Communications, a w latach 1998–2000, pierwszym spoza Ameryki Północnej, redaktorem naczelnym czasopisma IEEE Communications Magazine. W tym okresie periodyk osiągnął pierwsze miejsce w kategorii wysokości współczynnika oddziaływania (impact factor) wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych. Był współtwórcą i zastępcą redaktora naczelnego, wydawanego w Chinach, czasopisma CIC/IEEE China Communications. Przez kilka lat był dyrektorem ds. czasopism stowarzyszenia IEEE Communications Society, a także dyrektorem obszaru Europa, Afryka i Bliski Wschód tego samego stowarzyszenia. W kadencji 2008–2009 pełnił funkcję jego wiceprezesa.
Współtworzył Narodowe Centrum Nauki jako jego pierwszy dyrektor. Był członkiem Komitetu Polityki Naukowej. Jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Rady Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem europejskiej akademii nauk Academia Europaea. Od 2015 roku jest prezesem krakowskiego oddziału PAN. W 2017 roku Komisja Europejska powołała go do Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, a w 2020 roku wybrano go wiceprzewodniczącym tej agencji.