Późnobarokowi mistrzowie fresku w Europie Środkowej
W czasach baroku w Europie Środkowej powstały regionalne szkoły malarstwa polichromii, których twórcy, inspirując się zwłaszcza włoskim barokiem, osiągnęli własne, nierzadko nowatorskie rezultaty artystyczne, rozwijając do granic możliwości efektowny iluzjonizm, świetnie łudzący oczy widzów (zwł. w dziedzinie guadratury). Wspaniałe iluzjonistyczne malowidła i polichromie zdobiące sklepienia i ściany bawarskich, czeskich lub austriackich kościołów, klasztorów i pałaców należą do wyjątkowych dokonań europejskiej sztuki.
Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Cykl wykładów w EUROPEUM przedstawia Europę Środkową jako obszar wielu zjawisk artystycznych i malarskich w czasach baroku.
ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU