Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MNK docenione za digitalizację zbiorów

fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

MNK docenione za digitalizację zbiorów

Muzeum Narodowe w Krakowie

01.10.2015
czwartek
Przedstawiciele MNK 1 października odebrali podziękowania za aktywny udział w tworzeniu i upowszechnianiu polskiego dziedzictwa kulturowego w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura+, priorytet digitalizacja.
- Bierzemy udział w tym programie od pięciu lat i zdołaliśmy w tym czasie udostępnić w sieci zdjęcia blisko 108 tysięcy zabytków muzealnych – mówi Agnieszka Widacka-Bisaga, pełnomocnik Dyrektora MNK ds. Digitalizacji. – W ramach projektów "Budowa infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci" oraz "Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK" udało nam się pozyskać profesjonalny sprzęt oraz infrastrukturę. Do wyobraźni przemawia np. fakt, że w Muzeum położno w tym celu ponad 9 tysięcy metrów bieżących okablowania sieciowego, a zainstalowane komputery i serwery ważyły ponad 1,5 tony.

Kolejny projekt, "Krajobraz Małopolski na szklanych negatywach", prowadzony razem z trzema innymi instytucjami kultury naszego regionu, pozwolił na konserwację 2076 niezwykle kruchych szklanych negatywów i sporządzenie reprodukcji zapisanych na nich fotografii w jakości oryginału. Obecnie MNK realizuje czwarty z projektów w ramach programu Kultura + "Wszyscy święci w Muzeum Narodowym w Krakowie". Pozwoli on na digitalizację, opracowanie popularno-naukowe i udostępnienie on-line ponad 2500 grafik z wizerunkami świętych postaci.

Efekty wprowadzania zabytków MNK do świata wirtualnego można obejrzeć na portalu: www.kultura.malopolska.pl