Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Podziękowania za współpracę dla Konsul Węgier – prof. Adrienne Körmendy

Podziękowania za współpracę dla Konsul Węgier – prof. Adrienne Körmendy

03.08.2020
poniedziałek

Podziękowania za współpracę dla Konsul Węgier – prof. Adrienne Körmendy

31 lipca prof. dr hab. Andrzej Szczerski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podczas spotkania w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie pożegnał kończącą misję dyplomatyczną Panią Konsul – prof. Adrienne Körmendy.
Prof. Körmendy  wielokrotnie gościła w Muzeum Narodowym w Krakowie i wspierała jego działalność. W czasie swojej pracy w Krakowie odegrała dużą rolę w kształtowaniu i rozwoju wymiany  kulturowej między Polską a Węgrami. Była inspiratorką, organizatorką i uczestniczką wystawy „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936), która odbyła się w Muzeum w 2016 r. 

Konsul Generalna Węgier w Krakowie  za swą długoletnią działalność na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie została uroczyście odznaczona medalem „Zasłużony dla Muzeum Narodowego w Krakowie”, który wręczany jest przez Dyrektora osobom wyjątkowo związanym z MNK.

***

Prof. dr hab. Adrienne Körmendy jest absolwentką Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora oraz kandydata nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988-89 była stypendystką Fundacji Aleksandra Humboldta. Jako historyk zajmowała się głównie historią osadnictwa w Europie Środkowej w wiekach średnich (szczególnie osadnictwem niemieckim i na prawie niemieckim). W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ; spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie. Adrienne Körmendy zajmuje się również zagadnieniami geopolitycznymi regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadziła wykłady z zakresu historii Węgier oraz stosunków międzynarodowych w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Funkcję konsula generalnego Węgier w Krakowie sprawowała od 14 marca 2014 r.
Słowa kluczowe: Podziękowania, Konsul Węgier
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję