Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Podróże Damy

Anna Grochowska-Angelus i Janusz Czop – kurierzy MNK sprawdzają stan zachowania obrazu w National Gallery w Londynie.

Podróże Damy

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
27.10.2017
piątek
18:00
wstęp wolny
Ważną część powojennej historii obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem stanowią jego wypożyczenia i podróże.
W wypadku tak cennego dzieła sztuki decyzja o jakimkolwiek przemieszczaniu zawsze była i będzie niełatwa i wywołująca burzliwe dyskusje. Niemniej jednak Dama podróżowała i to wielokrotnie, a powody, dla których wypożyczano ją po wojnie, były bardzo różne – polityczne, ekonomiczne, czasem nawet rodzinne i też oczywiście merytoryczne.  O tym, kiedy, dlaczego i jak zabezpieczona podróżowała Dama z gronostajem, a szczególnie o ostatnich zagranicznych podróżach obrazu do Madrytu, Berlina i Londynu, opowie Janusz Czop, który przygotowywał te wypożyczenia, a także towarzyszył Damie w podróży jako kurier Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prowadzenie: Janusz Czop – konserwator dzieł sztuki. Od 1992 r. zatrudniony w Muzeum Narodowym w Krakowie, od 1997 Główny Konserwator MNK. W 2004 r. pomysłodawca i organizator Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w MNK – największego w Polsce muzealnego naukowo-badawczego laboratorium wspierającego ochronę dziedzictwa. Jego zainteresowaniem jest konserwacja muzealna oraz rozwój interdyscyplinarnej współpracy między konserwatorami, naukowcami i kustoszami. W 2012 i 2017 r. kierował zespołem specjalistów, który przeprowadził badania obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem.